לא הורשתה להחליק על הקרח - כי לא יכלה לעמוד
ילדה עם שיתוק מוחין לא הורשתה להחליק על הקרח - כי לא יכלה לעמוד

בסוף השבוע האחרון, כשהשמש סוף סוף יצאה השמש, החליטה נעמה (שם בדוי) מבאר שבע לקחת את ילדיה, מהם ילדה אחת באומנה, לבילוי משפחתי במתחם Ice Peaks בסינמה סיטי בבאר שבע. "הילדים ביקשו ללכת להחלקה על הקרח, וזרמנו איתם בכיף", היא מספרת בשיחה עם mako.

אחת מבנותיה של נעמה סובלת משיתוק מוחין, ולכן כשהגיעו למתחם, היא החליטה לקחת עבור בתה אביזר מיוחד לילדים בצורת כלב ים, שעוזר להחליק על הקרח. "כל הגוף שלה בסדר, היא גם בסדר גמור מבחינה שכלית, אבל יש לה מוגבלות ברגליים והיא נופלת", מסבירה נעמה. אך כשבתה של נעמה התיישבה עליו, כי אינה יכולה כאמור לעמוד, אמר לה אחד העובדים במקום שאי אפשר לשבת  על האביזר. "לאחר מכן ניגש אליי עוד עובד ואמר לי שאני לא יכולה להושיב עליו את הילדה, למרות שזו לא פעם ראשונה שאנחנו הולכים להחלקה על הקרח, ובאילת למשל כן ישבנו עליו", מספרת נעמה, "הסברתי לו שזאת ילדה עם צרכים מיוחדים שלא יכולה לעמוד ושהיא נופלת, והוא אמר לי שיבדוק את זה מול המנהל שלו".

לאחר כמה דקות ניגש אליה מנהל המשמרת, ואמר לה שעליה לעמיד את הילדה על האביזר, או שתצטרך להוציא אותה ממתחם ההחלקה. "הילדה שומעת ומתחילה לבכות, וזה פשוט לא מעניין אותו, הוא ממשיך בשלו", היא מספרת, "אין לי ספק שהם לא מבינים איך ילד שהוא חינוך מיוחד מתנהג. יצאתי איתה וניסיתי להרגיע אותה, אבל איך אפשר להסביר לילדה בת 5. היא לא שונה, היא בסך הכל רוצה להיות ילדה כמו כולם".

בסופו של דבר נעמה נאלצה לצאת עם בתה מהמתחם. "הילדה הייתה ממש פגועה ובכתה, היא לא הבינה למה היא צריכה לצאת משם", מספרת נעמה, "גם אני נפגעתי, לא ידעתי מה להגיד לה. הייתי חסרת אונים. הרבה אנשים הסתכלו עלינו, אבל לא היה הרבה מה לעשות, זה היה מביך. אמרו לי שאני חייבת להוציא את הילדה מהמתחם, והכניסה מוגבלת בזמן. היה ממש עמוס שם וכל אחד רצה להכניס את הילד שלו, אז אף אחד לא ניסה לעזור".

נעמה אמנם קיבלה החזר כספי עבור כרטיסי הכניסה של כל המשפחה, אבל מבחינתה – זה בכלל לא העניין. "לא הכל זה כסף", היא מדגישה, "בכלל לא הספקנו להיות שם. היום זו הילדה שלי, ומחר ילד אחר יכול להיפגע מהם. הייתה הרגשה לא נעימה, לא כיפית, לקח לי הרבה זמן להרגיע אותה. מדובר כאן בהשפלה ובזלזול בילדים עם צרכים מיוחדים שלא נתקלתי בה בחיים שלי. המקום אמנם יחסית חדש, אבל אולי הם לא באמת פתוחים לקבל אנשים חדשים. אולי הם לא רוצים שילדי חינוך מיוחד יבואו אליהם. אנחנו לא מוזמנים. אני קוראת להם לחשוב טוב לפני שהם פותחים מקום כזה, כי המקום אמור להיות מתאים לכולם, ואני בטוח לא אחזור לשם. אם הילדה לא רצויה אז גם אני לא".

מחברת ICE PEAKS החלקה על הקרח נמסר: "צר לנו על החוויה של גברת נעמה ובתה היקרות.  צוות המתחם אשר נכח במקום אישר באופן חריג וברגישות רבה את הישיבה של הילדה בעלת הצרכים המיוחדים על אביזר ההחלקה (כלב ים). נדגיש שהצוות אישר למרות שחל איסור מוחלט לשבת על האביזר או להרכיב עליו אנשים, עובדה שמצוינת במסמך "הצהרת הורה מלווה למתן שימוש באביזר החלקה", שעליו חתמה הגברת נעמה לפני עליה למשטח ההחלקה. ישיבתה של הילדה על כלב הים עוררה את רצונם של כל הילדים במתחם, דבר שסיכן את בטחונה ואת בטחונם!

בטיחות הילדים ומבקרים ברשת היכל הקרח הינה נר לרגלנו. לכן הצוות ביקש מנעמה ובתה לעבור לאטרקציית משחקי השלג ללא עלות והמשיך לבלות בסביבה בטוחה יותר, וכן החזיר לה את מלוא כספה על רכישת הכרטיסים להחלקה על הקרח. נדגיש שמתחם אייספיקס מותאם לדרישת התקן הישראלי וכן עומד בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. אנחנו חוזרים ומזמינים את בתה של גברת נעמה להגיע ולבלות עם חבריה במתחם השלג".