ערב אחד באשדוד, בעיצומו של משבר הקורונה, נשמעו זעקות שבר באחת השכונות הישנות בעיר. אחד השכנים בבניין הבחין בתינוקת כבת חצי שנה שוכבת על הארץ מחוסרת הכרה עם כתמי דם על ראשה.

"היא הייתה שרועה על האדמה. דיממה בראש ובאף. הרמתי אותה מיד והתקשרתי למד"א והזמנתי אמבולנס נט"ן. אחר כך הגיע האימא. היה הייתה בהלם. לא דיברה, רק בכתה כל הזמן", סיפר.

"מהצעקות ששמעתי הייתי בטוחה שמדובר בתאונת דרכים, שקרה אסון נוראי", העידה שכנה אחרת בפני חוקרי המשטרה, "שמענו את השכנה שלנו צועקת, זועקת לעזרה. ירדתי למטה ולא ראיתי את התינוקת על הכביש כמו שחשבתי. ראיתי את השכנה מחבקת את התינוקת שהייתה מאוד שקטה ולא בכתה. ירד לה קצת דם. אחרי כמה שניות הבנתי שקרה משהו הרבה יותר מורכב וקשה ולא מדובר בתאונת דרכים שפי שחשבתי".

אמבולנס של מד"א פינה את התינוקת לבית החולים במצב קשה מאוד כשהיא סובלת מחבלות בראשה. הרופאים, שנאבקו על חיי התינוקת, אומנם הצילו את חייה אך מצבה עדיין קשה.

חוקרי תחנת משטרת אשדוד הגיעו לזירת האירוע, פתחו בחקירה אשר בסיומה נעצרה אימה של התינוקת בחשד לעבירה של ניסיון רצח. פרקליטות מחוז דרום הגישה נגדה כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין עבירה של ניסיון רצח. הפרקליטות דורשת מבית המשפט להאריך את מעצרה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדה בנימוק שאם תשלח למעצר בית מלא לא בטוח שהיא תמלא אחר התנאים.

"היה לי יום רע מאוד לא אכלתי. אימא שלי ואחותי יצאו מהבית והשאירו אותי לבד עם התינוקת", שיחזרה האם בחקירתה. "נכון שהחזקתי את התינוקת בידיים מחוץ לחלון הסלון בדירה. לא יודעת מה קרה לי ואז שחררתי אותה והיא נפלה לי מהיד מקומה שנייה. אני לא יודעת למה עשיתי את זה. אני ממש מצטערת על מה שקרה. לא רציתי שהיא תיפול", הסבירה האם כשהיא נסערת ובוכייה.

 למרות מה שאמרה בחקירה, החוקרים בשלב הזה מתמודדים עם לא מעט שאלות. מה גרם לאם הצעירה בשנות העשרים המאוחרות להשליך את התינוקת שלה מהחלון? האם מדובר במקרה של דיכאון לאחר הלידה? קשיים כלכליים עקב משבר הקורונה ואי יכולת לגדל לבדה את התינוקת בהיותה אם חד הורית? האם תכננה לרצוח את בתה?

הבית באשדוד ממנו נפלה התינוקת (צילום: דור גפני, כאן דרום אשדוד)
המקום בו נחתה התינוקת מקומה שנייה | צילום: דור גפני, כאן דרום אשדוד

השכנים יודעים לספר על אישה סימפטית, שקטה ואדיבה, והמקרה הלם בהם והדהים אותם. "נכון, לכולנו יש קשיים כלכליים ונפשיים בגלל משבר הקורונה", סיפר שכן הגרם סמוך לבניין בו התרחש האירוע. "אני מתאר לעצמי שזה שילוב של שני הדברים יחד. היא שקטה מאוד. משפחה מקסימה שעזרו לה מאוד כמה שיכלו. אנשים חיים פה את היום. שורדים כמה שהם יכולים. הקורונה פגעה בנו מבחינה כלכלית. זה משפיע על כל התנהלות החיים וגם לאותה אישה זה קרה. כולנו במצוקה וכנראה עליה זה השפיע יותר".

"היא בטוח לא תכננה לרצוח את התינוקת שלה. היא אישה טובה. ייתכן שהוא נפל לה מהידיים, לא בכוונה אלא משהו שקרה בספונטניות" טוען שכן אחר, שטוען כי קשה לו להאמין שהאם תכננה לרצוח את בתה. "אנשים סתם שופטים בלי לבדוק את העובדות. תניחו לה. היא אוהבת מאוד את הבת שלה, נראה לך שהיא תכננה לרצוח אותה? אז הגישו נגדה כתב אישום על ניסיון רצח. נו זה אומרת שהיא עבריינית? אם זה קרה- זה קרה בלי כוונה לפגוע, בלי מחשבה".

בתחנת המשטרה היא מסרה שלוש גרסאות

אך למרות עדויות השכנים והעדות של האם, במשטרה חושבים אחרת. האם, טוענים במשטרה, סיפרה בתחילה שהיא אינה יכולה להסביר מה בדיוק קרה באותם רגעים קריטיים. היא דיברה על המצב הנפשי והכלכלי שלה, אבל הם משוכנעים שהיא תכננה היטב את מעשיה ולא סתם השליכה את התינוקת מהחלון.


"הגעתי לזירה יחד עם השוטרים כדי לחקור את האירוע. קיבלנו הודעה על נפילה מגובה", שחזרה פקד ריקי ממן, קצינת חקירות ותיקה בתחנת משטרת אשדוד, אשר הגיעה ראשונה לזירה ותשאלה את האם על השתלשלות האירוע הטרגי. "כשהגעתי פינו את התינוקת. האימא הייתה בדירה והסתכלה על החלון. היא סיפרה שאימא אחותה יצאו מהבית והיא נותרה לבדה. בתחנת המשטרה היא מסרה שלוש גרסאות".

לדברי ממן, המשטרה הצליחה להוכיח כי האם ידעה בדיוק מה היא עושה ושלא מדובר בעניין מקרי, אם כי כרגע המניע לא ממש ברור לחלוטין. "בוא נאמר כך: התינוקת לא סתם נפלה לה במקרה מהיד. גם אם היה קושי כלכלי או נפשי התוצאה יכולה הייתה להסתיים במותה של התינוקת. זה נס שנשארה בחיים".

האם נבדקה פסיכיאטרית ונקבעה שהיא כשירה לעמוד לדין. "העובדה שהפרקליטות החליטה להאשים אותה בניסיון רצח מדברת בעד עצמה", מציינת החוקרת. "נתקלתי באירועים כאלה ואחרים קשים. דומים כל פעם אני מופתעת מחדש אבל זה מקרה חריג".

פרקליטתה של האם מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד עפרה סיבוני מלווה אותה מהיום הראשון ומנסה לשכנע את בית המשפט לשחרר את האם למעצר בית או למוסד שיקומי עד לסיום ההליך המשפטי נגדה.

בינתיים, מספרים מקורבים למשפחה, האם בטראומה מהאירוע. "היא מתגעגעת מאוד לתינוקת וקשה לה מאוד הניתוק ממנה. היא עברה טראומה מאוד קשה וייקח לה המון זמן עד שהיא תתאושש מזה אם בכלל".