אין תמונה
האור בבית משפיע באופן ישיר על איכות החיים שלנו. גופי תאורה של קרני תכלת

האור משפיע על בריאותנו ועל הדרך בה אנו תופסים את העולם ומגיבים אליו. בתוך הבית אנחנו חשופים פחות לאור הטבעי שמגיע מהשמש ולכן יש חשיבות גבוהה לתכנון נכון של תאורה. שיטת הפנג שואי מתייחסת ברצינות לנושא ולפי עקרונותיה ככל שהמרחב מואר יותר יש בו יותר אנרגיות, אך לכל חדר, בהתאם לשימוש שנעשה בו, יש חוקים משלו. מאי בן פרין, יועצת פנג שואי, בשיתוף מומחי התאורה של "קרני תכלת", מסבירים כיצד גלי האור מכניסים אנרגיה לתוך הבית ואיך אנו יכולים לשפר במידה רבה, באמצעות התאורה הנכונה, את איכות החיים שלנו:

תאורה טבעית: אור מכיוון מערב מכניס רומנטיקה

האנרגיה של אור טבעי עדיפה על פני אנרגיה של תאורה מלאכותית, ולכן רצוי שלפחות לחדר אחד בבית ייכנס אור ישיר וטבעי באמצעות חלונות שיפנו לכיוון דרום, מזרח או מערב. אור מן המזרח מביא איתו התחלות חדשות ומכניס אופטימיות לחיי הדיירים, אור מן הדרום מביא חיוניות ובריאות, ואור מן המערב מביא רומנטיקה ורגיעה.

אין תמונה
השתמשו באהילים כדי לווסת אור בוהק. גוף תאורה של קמחי תאורה

אם אל הבית לא מגיעה קרינת שמש ישירה משום שהוא פונה צפונה או מוסתר על ידי מבנים אחרים, רמת האנרגיה בו תהיה נמוכה ודייריו עלולים לסבול מאובדן חיוניות, בדידות ובריאות רופפת. במקרה כזה צריך להשתמש בתאורה מלאכותית כתחליף לקרני השמש.

רוצים גוף תאורה מעוצב? ספרו לנו מה מכניס אור לחייכם ואולי תזכו

תאורה מלאכותית: הימנעו מאור מסנוור

אזור שתמיד מומלץ להגביר בו אנרגיה באמצעות תאורה הוא הפינה הדרומית בבית הקשורה לאלמנט האש ואחראית להכרה החברתית והמקצועית שלנו, כלומר לדרך בה אנו נראים בעיני אחרים.

על התאורה להיות חזקה דיה כדי להגדיל את המרחב, אך אסור שתהיה בוהקת ומסנוורת - אור מסנוור יוצר אנרגיה לא טובה ומעורר חוסר נוחות ורוגז. כדי להימנע מכך יש להשתמש בתאורה בלתי ישירה, שמכוונת את האור כלפי התקרה או לעבר הקיר. בסוג זה של תאורה מקור האור מוסתר, אך ניתן לווסת אותו כך שימלא את החדר.
דרך נוספת לוויסות האור היא לדאוג שהוא יעבור דרך אהיל, או מסנן אחר, שיפזר אותו בצורה נעימה. בכל מקרה, אסור שהנורות תהיינה חשופות.

אין תמונה
מנורה עומדת "מרימה" את האנרגיות מעלה. גוף תאורה של קרני תכלתכדי להעצים את השפעתם של צמחים ותמונות, מומלץ לכוון אליהם תאורת ספוטים. מיקוד אלומת אור בתמונה של זוגיות, למשל, תדגיש את נוכחותה, תוסיף לה משמעות ותסייע בהשגת המטרה הרצויה. חשוב לזכור למקד את הספוטים על האובייקטים שאנו רוצים להדגיש ולהימנע מלכוונם אל פניהם של אנשים.

בתאורה נעזרים גם כדי לפזר אנרגיות כאשר הן נדחסות במקומות מסוימים בבית ואינן יכולות לנוע בחופשיות. אנשים שעובדים או ישנים בחדרים שבהם התקרה נמוכה (מרתף) או משופעת (עליית גג) עלולים לסבול מתחושת לחץ ועומס בחייהם. אחד הפתרונות במצב כזה הוא "להרים" את התקרה באופן סמלי על ידי שימוש בתאורה. אפשר למקם תחת החלק הנמוך יותר מנורה עומדת המכוונת את האור אל התקרה ((up light, שתעודד את זרימת האנרגיות כלפי מעלה.

אין תמונה
בחדר השינה השתמשו המנורות צד והימנעו מהתקנת מנורה מעל המיטה. גוף תאורה של קמחי תאורה

בחדרים השונים: אור חזק במטבח ובסלון, תאורה רכה בחדר השינה

כאשר בוחרים את סוג התאורה ומחליטים על מיקומה יש להתחשב בפונקציות השונות של החלל הנתון:

המטבח, המשרד ואזורי העבודה: זקוקים לרמת אור גבוהה, כדי להקל על הראייה ולשמור על ערנות לאורך זמן. באזורים אלה נהוג להשתמש בנורות פלורוסנט בשל עלות האחזקה הנמוכה, אך חשוב לדעת שלנורה זו השפעות שליליות על הבריאות בשל השדה האלקטרומגנטי שנוצר סביבה. הדבר יכול להתבטא בכאבי ראש, אובדן ריכוז ותשישות נפשית. הדברים נכונים גם לגבי נורות פלורוסנט קומפקטיות. נורות פלורוסנט מהדור החדש פחות בעייתיות, מפני שהן מפיצות אור זהוב ועשיר, ונותנות תחושה חמה.

העדיפו נורות בעלות גוון אור חם ובעלות מסירת צבע משופרת. ניתן גם להשתמש בנורת הלוגן במתח נמוך שתאיר את אזור העבודה.

הסלון: יש להשתמש בתאורה חזקה, מפני שאזור זה מיועד לפעילות חברתית. כדי להאיר את הסלון השתמשו בנורות ליבון, או הלוגן, כי הן מקור האור המלאכותי הדומה ביותר לאור השמש (לא לשכוח לכסות את הנורות באהיל, כדי למנוע תאורה ישירה).

אין תמונה
גם כשהאור כבוי, המעגלים החשמליים משפיעים על תנועת האנרגיה בחדר. גוף תאורה מ"יאיר דורם"חדר השינה: בחדר זה עדיפה תאורה רכה, עמומה ואינטימית. כדי ליצור תאורה שכזו, מומלץ להשתמש בעמעם (דימר). לא כדאי למקם את תאורת חדר השינה מעל המיטה, כך שאלומת האור מכוונת אל הישנים, מפני שהדבר עלול להזיק לבריאות. רצוי למקם את המנורות לצידי המיטה, על הקיר, או על השידה.
כדאי לדעת שגם כאשר האור כבוי, המעגלים החשמליים משפיעים על תנועת האנרגיה בחדר - ובפרט מתחת לנורה. כדי למזער את הנזק נתקו מזרם החשמל את המנורות והמכשירים החשמליים בתום השימוש.

במקרה של הפסקת חשמל תמיד תוכלו לחזור ולהאיר את ביתכם באור נרות, ממש כמו לפני המצאת החשמל. מעבר להיותה התאורה המלאכותית האופטימאלית, אין מתאים יותר מאור נרות ליצירת אווירה רגועה, רומנטית וגם רוחנית.

רוצים גוף תאורה מעוצב? ספרו לנו מה מכניס אור לחייכם ואולי תזכו

זה הזמן להתחדש: ב-21.12 יקיים בית העיצוב "קרני תכלת" לילה לבן במסגרתו יימכרו כל גופי התאורה שבחנות ב-50 אחוזי הנחה

*ההשתתפות בכפוף לתקנון התחרות

>> קבלו 10 פריטי עיצוב שווים במבצעי סוף עונה