אין תמונה
"גיוגאלי אס.פי", גוף תאורה גדול ודרמטי של חברת ויסטוצי האיטלקית. 33,000 שקל, ספרה תאורה

מחקרים מצביעים על כך שעוצמת התאורה המלאכותית הנצרכת בכל מדינה היא ביחס ישר לכמות האור הטבעי שבה. בהתאמה, מדינות שטופות שמש כמו ישראל צורכות תאורה מלאכותית בעוצמה חזקה, לעומת מדינות צפוניות שבהן כמות האור הטבעי חלשה יותר, והן צורכות תאורה חלשה ועמומה יותר. תוסיפו לכך את העובדה כי גופי התאורה שדרגו את מעמדם והפכו לחלק בלתי נפרד מעיצוב החלל - וקיבלתם עידן חדש בעיצוב מוקפד ושלם של הבית, יותר ממאה שנים לאחר המצאת הנורה החשמלית.

אין תמונה
גוף תאורה כיפתי. 9,600 שקל, קמחי תאורה
אין תמונה
גוף תאורה מדגם "קרמה אינטרייר" של חברת לוסיס. 13,243 שקל, ספרה תאורה

תאורת אווירה – לא רק במסעדות

מעבר לשתי הפונקציות המוכרות והידועות של התאורה הביתית - אספקת אור לשעות החשיכה והאסתטיקה של גוף התאורה עצמו – נודעת חשיבות רבה גם לאלמנטים נוספים באדיבות התאורה המלאכותית. לא עוד תאורה פונקציונאלית גרידא, אלא תכנון תאורת אווירה שבכוחה ליצור אווירה דרמטית, מסתורית, קסומה, מסווה או מדגישה, מחדדת או מעמעמת- בהתאם למאוויים השונים.

אין תמונה
"לפנטו" גוף תאורה עומד. 12,225 שקל, ספרה תאורה
אין תמונה
מנורת שולחן. החל מ-3,500 שקל, Luce

"התאורה הפונקציונאלית הפכה בשנים האחרונות מוסתרת, ואת מקומה תופסת תאורת אווירה מעוצבת, יפה ובעלת נוכחות", אומרת אווה קמחי, מנכ"ל ובעליה של חברת קמחי תאורה. לדברי קמחי, תאורת האווירה, שהיתה נפוצה עד כה בחללים ציבוריים כמו מסעדות ובתי קפה, קיבלה מקום של כבוד גם בחללים השונים ברחבי הבית. תאורה מסוג זה נועדה למשוך את תשומת הלב של הנוכחים בחלל ולכן המקום הראוי לה הוא אזור מעוצב, שייתן לה במה ראויה.

מחיצה מוארת קמחי תאורה - החל מ 6600שח (1)
מחיצה מוארת, החל מ-6,600 שקל, קמחי תאורה
אין תמונה
"גיאגולי", גוף תאורה גדול ודרמטי של חברת ויסטוצי האיטלקית. 10,500 שקל, ספרה תאורה

משה קסטיאל, מעצב ומבעלי בית העיצוב קסטיאל, מוסיף כי גופי התאורה מהווים גם אלמנט פיסולי, וכי שימוש בגופי תאורה מעוצבים יסייע בהעצמת האווירה לצד הפן הפרקטי. קסטיאל ממליץ לעשות שימוש בתאורה שמגיעה ממקום גבוה ושניתן לכוון אותה לאן שרוצים, להבדיל מספוטים שקועים שלרוב יוצרים עומס חזותי ועלולים להפוך את החלל למעין אולם תצוגה. בהתאם לכך, הוא ממליץ להשתמש בפסי צבירה, בהם ניתן לכוון ולווסת את עצמת האור, לבנות משחקי אור וצל ולהשיג אפקט דרמטי בכל חלל.

אין תמונה
גופי תאורה בעיצובים שונים

1. אהיל בד בסגנון רומננטי, עומד על רגל פליז וזכוכית. 1,800 שקל, מרקו פולו.
2. Teca, מנורה בעיצוב רון גלעד. 499 שקל, קרני תכלת.
3. סוורבה, מנורה עמודת. 850 שקל, איקאה.
4. סטלה, מנורה עומדת. 970 שקל, אנימי.
5.  מנורה בעיצוב ארז מולאי. 259 שקל, לעלא, נמל תל אביב.

לכל חלל תאורה משלו

ניסים שהם, סמנכ"ל השיווק של חברת "קרני תכלת", מציע לקחת בחשבון את הפעילות העיקרית המתרחשת בחדר, לפני שניגשים לתכנן ולהתאים לו תאורה. לדוגמה, אם מערכת הבידור בחדר המגורים כוללת טלוויזיה, כדאי שהתאורה הנבחרת תאפשר צפייה נוחה, מבלי שהאור ישתקף בה או יסנוור את הצופים. מי שמרבה לשהות בסלון ינהג בחוכמה אם יתקין סוגי תאורה שונים שיתאימו לאירוח קליל ואינטימי, לאירוח המוני וגם לקריאת עיתונים או פתירת תשבצים.

אין תמונה
"טריפיד אינטרייר", גוף תאורה עשוי פיברגלס. 9,720 שקל, ספרה תאורה
אין תמונה
מראה עם מסגרת מוארת. 2,400 שקל, קרני תכלת


"אין צורך להפוך את כל גופי התאורה בחלל לשחקנים ראשיים", אומר שהם. לדבריו, מומלץ להפריד בין גופי תאורה פשוטים שמתמזגים בחלל ובין גופי תאורה שיוצרים סביבם "רעש" והתעניינות, כמו הנברשת המשתלשלת מתקרת פינת האוכל, אשר יוצרת אווירה חגיגית ומיוחדת ומדגישה את ההתכנסות המשפחתית מסביב לשולחן האוכל.

אין תמונה
"סלים", גוף תאורה דק למטבח. . 4,500 שקל, קרני תכלת
אין תמונה
גוף תאורה מדגם "קרמה אינטרייר" של חברת לוסיס. 13,243 שקל, ספרה תאורה
אין תמונה
שנדליר ברילוצה. 699 שקל, מחסני תאורה

אשליית הגודל

תאורה נכונה גם יכולה ליצור אשליה של חלל גדול יותר. מי שמעוניין להעניק לחלל קטן תחושת מרחב וגודל, יכול להיעזר בתאורת תקרה שמקרינה כלפי מעלה ומעניקה אשליה של גובה. צמצום כמות גופי התאורה בחדר והימנעות מתאורה על הקירות, שעלולה "לסגור" אותם וליצור תחושת צפיפות, יסייעו אף הם בהגדלת החדר.

אין תמונה
"גלוו בול", מנורת תקרה. 2,000 שקל, קרני תכלת

אבי מזרחי, מנהל השיווק של חברת "מתן אור", ממליץ ליצור אשליה של חלל גדול יותר בעזרת תאורה היקפית סביב הקירות. תאורה מסוג זה יכולה להיות תאורת ספוטים או לדים, אשר בנויה בתוך הקיר סביב החלל ומאירה את כולו מבלי ליצור עומס חזותי. האור המוקרן מסביב מעניק לחלל אשליה של גודל, והיעדר גוף תאורה בולט לעין חוסך מקום ומעניק לחלל תחושה ריקה יותר וכך גדולה יותר.

אין תמונה
גופי תאורה בעיצובים מקוריים

1. מנורת שולחן מדגם Acaro. 990 שקל, IDdesign.
2. שנדליר בסגנון עתיק עם תאורה דמויית קנים. החל מ-3,600 שקל, מרקו פולו.
3. מנורה עומדת מעצי סחף. 3,200 שקל, Collecteco.
4. מנורה עשויה מפחם. החל מ-2,300 שקל, קמחי תאורה.

מאירים את הסביבה

כמובן שלא ניתן להתעלם מהשפע הקיים בשוק בגזרת התאורה ששומרת על איכות הסביבה, ומציעה צריכת אנרגיה חכמה וחסכונית יותר. גופי תאורה המושתתים על נורות ה-LED , אשר עמידות יותר מנורות רגילות ואורך חייהן ארוך פי שלושה מנורות פלורוסנט ממוצעות, הפכו נפוצות בבתים רבים יותר, בעיקר אצל מי שמבקש תאורה קבועה או הדגשת פריטים בחלל, מבלי לנפח את חשבון החשמל.

אין תמונה
תאורת לד מדגם גשם נופל של חברת טוביאס. 21,440 שקל, ספרה תאורה

גם לגוון האור עצמו יש לתת את הדעת: הגוון הצהוב שמעניקות נורות הליבון או ההלוגן יאיר את הסביבה בגוון חם וטבעי למראה, לעומת אור לבן אשר מאיר את הסביבה באופן מלאכותי וקר, ובעצם דומה יותר לתאורת חוץ ומתאימה יותר לחדרי עבודה.

אין תמונה
גוף תאורה חסכוני מדגם ביסה ביסונה של חברת ויסטוצי האיטלקית. 2,300 שקל, ספרה תאורה

לסיכום, קבלו כמה טיפים נבחרים לתכנון נכון של התאורה בבית:

 • בני כוהנר, מבעלי חברת "Luce תאורה", ממליץ להשתמש בעמעם (דימר), אשר מביא לשינוי מהיר באווירה בלחיצה או בסיבוב מתג פשוט.
 • רחלה גלזר, הקניינית הראשית ברשת ביתילי, ממליצה להתחשב במראה החדר כאשר בוחרים את הסגנון ואת הצבע של גוף התאורה. מכיוון שמשטחים כהים סופגים את האור לעומת משטחים בהירים המחזירים אור, היא מציעה להשתמש בתאורה בהירה בגוונים של צהוב וכתום כדי להאיר חדר עם ריהוט עץ כבד וכהה, לדוגמה.
אין תמונה
מנורת שולחן. 3,100-5,400 שקל, מיסטריאל
 • אזנו את עיצוב החדר בעזרת גופי התאורה. אם חדר המגורים מאופיין בצבעוניות עזה, כדאי לבחור גופי תאורה נקיים בצבעים אחידים ובהירים, או שקופים. באופן דומה תוכלו "להאיר" את החדר בשעות היום, אם תבחרו בגוף תאורה צבעוני לסלון המעוצב בצבעים רכים ומתונים.
 • בחללים ריקים וגדולים תלו גוף תאורה גדול במרכז החלל, אשר ירכז אליו את תשומת הלב וימלא את החדר.
 • התאימו את החומר שממנו עשוי גוף התאורה לעיצוב ולסגנון שבסביבתו. חדר המעוצב בסגנון נוסטלגי וחמים ייהנה מגוף תאורה עדין שעשוי מפורצלן, ואילו חומרים מתכתיים כמו ניקל יתאימו יותר לעיצוב קר בסגנון היי-טק.
אין תמונה
מנורת קולנוע. החל מ-3,000 שקל, פלורליס
 • הימנעו מהתקנת תאורת פלורוסנט בחדרי עבודה, מכיוון שמדובר בתאורה מרצדת שמעייפת את העיניים. העדיפו במקום תאורת T5 של פס לדים (SMD) נסתר בתקרה, אשר מציעה תאורה חזקה וחסכונית, ובנוסף אינה חושפת את העיניים למקור האור ומונעת את העייפות ואת כאבי הראש הנלווים.
 • גם המטבח נחשב לסוג של חדר עבודה וחשוב לציידו בתאורה טובה באזור משטחי העבודה. כדאי להימנע מתאורה מסנוורת הגורמת להצללה, ולשלב בין תאורה חזקה וישירה לתאורה עקיפה שתאיר משטחים מסוימים כמו האי, דלפק האוכל והשיש.
 • העדיפו תאורה חזקה וישירה מעל המראה בחדר הרחצה כדי שהשתקפותכם עליה תהיה ברורה. מנורות שקועות בעלות חיפוי זכוכית על התקרה, יעניקו הגנה מפני הלחות ויפזרו את האור בצורה אחידה בחלל.
אין תמונה
מנורות מדגם "איטלאמפ". 7,300 שקל, פנטהאוז רהיטים
 • שלבו תאורת אווירה אינטימית בחדר השינה, שתוסיף לו רכות ורומנטיות נדרשות. מנורות קריסטלים בסגנון עתיק יעניקו לחדר מימד של יוקרה ונוסטלגיה.
 • כדי לחמם את האווירה בחדר השינה, השתמשו באהילים ובגופי תאורה העשויים מבד עם הדפס מעניין, או בדי אורגנזה צבעוניים ושקופים.
 • ציידו את חדר הילדים בתאורה מרכזית שתאפשר בו תנועה בטוחה, לצד מוקדי תאורה בפינות השונות בחדר, כמו שולחן העבודה ופינת הקריאה.

>> הטרנדים החמים לשדרוג קירות הבית