הדיירים: בני זוג בשנות ה-30 לחייהם, מעצבת גרפית ומעצב פנים.

הדירה: דירת 3 חדרים על 90 מ"ר, עם מרפסת בגודל 10 מ"ר. הדירה נמצאת בקומה שישית מתוך שבע, בבניין בן שש שנים באשדוד, ומשקיפה לפארק. היא הייתה מוזנחת, אך זיהינו בה פוטנציאל גדול להפוך לבית החלומות שלנו. היה צורך לשנות את התכנון הפנימי בדירה, ובאותה הזדמנות גם להחליף ריצוף ומערכת מים.

החזון: רצינו ליצור מעטפת יצירתית שתאפשר לנו לשנות את עיצוב הבית מדי שנה, ללא עלויות גבוהות.

משך השיפוץ: תכנון הפרויקט וביצועו נערכו במקביל, וארכו כ-11 חודשים.

עלות השיפוץ: רצינו לחוות את תהליך השיפוץ גם כמבצעים, ולכן את רוב העבודות בדירה ביצענו במו ידינו. אנשי מקצוע וספקים שאנו עובדים איתם באופן שוטף עזרו לנו ללא עלות עבודה. לכן עלות העבודה הסתכמה ב-30,000 שקל בלבד, שכללו עבודות גבס,עבודות אינסטלציה, ריצוף, חיפויים, ריהוט, תאורה ומטבח (למעט מוצרי חשמל).

חדר שינה (צילום: ליאור מלכה)
מישהו מסתכל עליך! | צילום: ליאור מלכה
דגים, כלבים ומה שביניהם

התחלנו בשינוי מבנה הדירה - הגדלנו את חדר השינה על חשבון השירותים המשותפים. ריצוף הבית פורק והוחלף לאריחי שיש בגוון אפור כהה. באותה הזדמנות הוחלפה מערכת המים הקיימת ותוכננה מערכת חשמל ותאורה חדשה. הדגשנו את המעבר בין חלל המטבח, פינת האוכל והסלון באמצעות משחקי גובה בתקרות ושינויי תאורה. שילבנו עיצובים גרפיים מקוריים שעוצבו על ידי אשתי אושרת, אשר מעניקים לדירה את הסגנון השיקי והעדכני.

סלון: מכיוון שאנו מארחים הרבה, יצרנו תחושת מרחב על ידי עיצוב ספה גדולה, נוחה ומזמינה. הוספנו קירות מרחפים, שבניגוד לתפיסה יצרו אשליית גודל ומרחב. בקיר נוסף שמנו אקווריום שיעניק תחושת עומק וחיים בבית, עם גישה נסתרת לתחזוקה. עיצבנו ספה באורך שלושה מטר בריפוד צמר שחור, ושולחן המשלב מקום אחסון ושירות להארחה.
על הקיר תלויה מראה, ומעליה מודבק טקסט המעניק השראה ליצירה. למטה שמנו מדבקה של גור כלב - מאוד חמוד, לא גדל ולא מלכלך. מעל הספה תלויה תמונה המעוצבת בסגנון גרפי גיאומטרי. משני צידיה תלויים שני גופי תאורה בגוון זהב, שנותנים תחושת חמימות.
ממול העמדנו קיר מרחף לטובת מסך הפלזמה. מתחת למסך תלינו רהיט אחסון בצבע סגול, עם זכוכית המכוסה במדבקה גרפית. הקיר מחופה בטפט צבוע בגוון לבן מבריק.
הסלון מאופיין בניגודיות, בין הריפוד השחור, הקיר המכוסה בטפט לבן, והשטיח והתמונה הסגולים. תקרת הסלון הונמכה כדי לאפשר פיזור תאורה. לתאורה יש מרכיב עיקרי ביצירת אווירה רצויה, וגופי התאורה בתקרה מאפשרים שילובים של תאורה קרה וחמה ומשחקי אור וצל.

2 שירותים אחרי שיפוץ - ליאור מלכה (צילום: ליאור מלכה)
אחרי: פסיפס אפור מרצד בשירותים פלוס מדף מגניב | צילום: ליאור מלכה
פסיפס אפור מרצד

מטבח: ההפרדה בין המטבח לסלון היא בעזרת חצי אי וגופי תאורה בצבע זהב שתלויים מעליו. חצי האי כולל שלושה מקומות ישיבה ומקום אחסון, דבר שהיה חשוב לנו כיוון שאנחנו אוהבים לבשל ולארח. המטבח פרקטי, עשוי סנדוויץ' מצופה פורמייקה שחורה (חומר עמיד לכתמים ופגיעות).
התקרה מונמכת יחסית לשאר הבית, וצבועה בסגול מבריק. על תקרת המטבח עוצב גוף תאורה שקוע, שעליו הודפס אלמנט גרפי החוזר על עצמו בנגיעות גם בשאר חללי הבית.

חדר השינה: רצינו חדר שינה רומנטי אך לא קלאסי. ראש המיטה משולב בלוחות ריפוד עור לבן, המעניקים תחושת חמימות, וביניהם תמונה הניתנת להחלפה. עם אפשרות לאחסון ספרי קריאה בזמינות מיידית לפני השינה. משני צידי המיטה עומדות יחידות ארון מוארכות, השקועות בקיר כדי לתת תחושת גודל ומרחב.
הסתפקנו בחדר רחצה מינימלי ופונקציונאלי, עם מקלחת רחבה יחסית. המקלחת מחופה באריחי קרמיקה לבנים להענקת תחושת אסתטיות ומרחב, וקיר פסיפס אפור מרצד שישבור את הסטריליות של האריחים הלבנים.

2 נישה בסלון אחרי שיפוץ - ליאור מלכה (צילום: ליאור מלכה)
הזכוכית במזנון עוצבה בטכניקה מעולם השילוט | צילום: ליאור מלכה
שירותים: את האמבטיה הכללית ביטלנו לטובת חדר השינה לכן הסתפקנו בחדר שירותים בודד משותף לנו ולאורחים. בשירותים שולבה ניאגרה סמויה בקיר מחופה בפסיפס אפור מרצד.

מרפסת: המרפסת עברה שדרוג קל - צביעת קירות בטיח פיגמנטי אפור שמונע לכלוך ופיח, הוספת דק מעץ איפאה, בניית ספסלים ושולחנות קטנים בסגנון יפני מינימליסטי, והוספת אדניות לגידול תבלינים.

חדר נוסף: בדירה חדר נוסף המשמש כחדר אחסון, ובעתיד בעזרת השם ישמש חדר ילדים.

משחקי תאורה ואלמנטים גרפיים

דבר המעצב: החלטנו שהגוונים השולטים בבית יהיו לבן ושחור בסיסיים. הקירות נצבעו בגוון נס קפה בהיר שמרכך ומחמם את הקרירות של הלבן. את הצבעוניות השלמנו באמצעות אלמנטים צבעוניים שונים ברחבי הבית. כאשר האופנה תשתנה, יספיק לשנות רק את המוצרים המשלימים והבית ילבש רעננות חדשה ואופנתית לאותה תקופה. היתרון באלמנטים גרפיים הוא שהם זולים, מיוחדים, ניתן להתאים אותם לאופי הדיירים והם לא המוניים.
נהנינו בתהליך השיפוץ לעשות כמעט הכל במו ידינו ובעזרת חברים. כעת אנו יודעים מה עובר כל יום על אנשי המקצוע שמבצעים את העיצובים שאנו מתכננים.

_OBJטיפ: למראה נקי, מודרני וחם שלבו בין סגנונות: גיאומטריה פשוטה תיצור מרחב וניקיון מודרני, נגיעות צבעוניות בתעוזה יעניקו את החום החסר.
לתאורה יש מרכיב עיקרי ביצירת אופי. באמצעות שילוב של תאורה חמה וקרה, תאורה גלויה ונסתרת ומשחקי אור וצל ניתן ליצור משחקי אווירה.

פריט אהוב: מזנון סגול שעוצב עם טיפוגרפיה גרפית על זכוכית, טכניקה מעולם השילוט והגרפיקה; כרית נוצות סגולה שנתפרה משאריות בד מפרויקט אחר; הקיר עם הטקסט המודבק; בעצם כל הבית אהוב עלינו. כל הפריטים בבית עוצבו על ידינו ויוצרו עבורנו כמתנה על ידי היצרנים שאנו עובדים איתם.

ליאור מלכה | אדריכלים ומעצבים | סטודיו לעיצוב פנים

>> לבית הקודם במדור: טירת חלומות בקיסריה
ועוד בית מטריף בעיצוב ליאור מלכה
לכל הבתים במדור