הדיירים: זוג הורים עם שלושה ילדים קטנים.

הדירה: בית פרטי ברעננה בשכונה ותיקה וירוקה. הבית בן שתי קומות, שטחו הבנוי הוא 160 מ"ר והוא מחולק לחמישה חדרים. גודלה של החצר הוא כ-40 מ"ר.
מדובר בבית בן 30 שנה שלא שופץ מאז שנבנה. הוא היה חשוך עם פתחים קטנים, תקרה נמוכה וחלל ציבורי קטן מאוד. המטבח היה מנותק מאזור האירוח והיה בו רק חלון צר. חדרי האמבטיה והשירותים בבית היו ישנים מאוד וקטנים, ולא התאימו למשפחה עם ילדים.

החזון: הדיירים ביקשו בית מואר ומרווח שיעוצב בקווים מודרניים, אבל שישרה אווירה נעימה וביתית. הדבר שהיה להם הכי חשוב זה שהוא יהיה פרקטי.

משך השיפוץ: חצי שנה.

עלות השיפוץ: כ-500 אלף שקל. העלות כוללת את התכנון, הקמת תשתיות חדשות של חשמל ואינסטלציה, חדרי אמבטיה חדשים, ריצופים וחיפויים, דלתות פנים וחוץ, הורדת עמוד תומך והכנסת קונסטרוקציה חדשה, פתיחת הגג בקומה השנייה, מסגרות אלומיניום חדשות בכל הפתחים בבית, עבודות גבס ונגרות, ריהוט חדש, בניית דק חיצוני ועבודות גינון.

מבט מלמעלה לפינת אוכל אחרי שיפוץ - רוית ערמון (צילום: דודו אזולאי)
העמוד במטבח חופה בלבנים ששוברות מעט את הסגנון המודרני | צילום: דודו אזולאי

פינת טלוויזיה במקום חדר רחצה

בתכנון הדירה היינו צריכים להתמודד עם שני אילוצים מרכזיים: הראשון היה עמודים תומכים שהפריעו בקומת הכניסה – אחד שחצץ בין הסלון לפינת האוכל, ואחד במטבח; האילוץ השני היה תקרה נמוכה בגובה של 158 ס"מ בקומה השנייה, שיצרה תחושה של מקום קטן וצפוף.
כדי למקסם את תחושת המרחב ועל מנת להכניס מקסימום אור הוחלט להרחיב את כל הפתחים בקומת הכניסה, להוריד את קירות חדר המטבח הישן ולהישאר רק עם העמוד התומך.
את העמוד השני בחלל החלטנו להוריד כדי ליצור תחושה של חלל אחד גדול. לשם כך נאלצנו לבנות קונסטרוקציה חדשה בתקרה – חיסרון שהפך ליתרון משום שניצלנו את ההנמכה להתקנת גופי תאורה שקועים ופסי ניתוק באזור הסלון.

בקומה השנייה הורדנו את התקרה הנמוכה וחשפנו את מבנה גג הרעפים. קורות עץ מולבן שהותקנו בתקרה החדשה יוצרות תחושה של חום. עוד שינוי  מהותי בקומה השנייה היה העברת אמבטיית הילדים לחדר כביסה גדול שלא נוצל. את המסדרון וחלל האמבטיה הישן הפכנו לפינת טלוויזיה לילדים. החלוקה החדשה של הקומה השנייה וניצול נכון יותר של המעברים אפשר ליצור שלושה חדרי שינה מרווחים לילדים וחדר שינה להורים עם שירותים ומקלחת צמודים.

טפט תחרה עדין בסלון

בקומת הכניסה נמצא כל החלל הציבורי של הבית: מטבח, פינת אוכל, סלון ושירותי אורחים. בנוסף, "מסתתר" מתחת לגרם המדרגות משרד קטן שמשמש גם את ההורים וגם את הילדים בבית. כל הקומה רוצפה מחדש באריחי גרניט פורצלן אפורים.

כניסה לבית אחרי שיפוץ - רוית ערמון (צילום: דודו אזולאי)
מצד אחד של החצר דק עץ, מהצד השני דשא סינתטי. הכניסה לבית | צילום: דודו אזולאי

המטבח: תוכנן כשני קווים מקבילים. כל הארונות עשויים פורמייקה לבנה בקווים מודרניים.  באחד מצידי המטבח יש אזור ישיבה גדול שמשרת את כל דיירי הבית לארוחות היומיומיות, וכן משמש כמשטח עבודה. המטבח עצמו פתוח לחלל הציבורי וכן נפתחה בו יציאה לפינת ישיבה נחמדה בגינה.
העמוד התומך חופה בלבנים בגוון לבן-קרם כדי לשבור את הקור של הפורמייקה ולהכניס חום ועניין לחלל. גם התאורה מעל אזור הישיבה באה לחדד תחושה זאת.

הסלון ופינת האוכל: שני החללים האלו מעוצבים כחלל פתוח אחד. ההפרדה ביניהם נעשית רק באמצעות ההעמדה של הריהוט.
בקיר המרכזי נפתחו שני פתחים לחצר כדי למקסם את כמות האור שתיכנס לחלל וכדי להגדיל את תחושת המרחב. על הקיר, בין הפתחים, הותקנה טלוויזיה עם זרוע המאפשרת לצפות בה מכל נקודה בקומה (מהסלון, פינת האוכל והמטבח).
כדי לא להעמיס על החלל הקטן הוחלט למקם את כל מכשירי החשמל בארונות אחסון שמוחבאים בכניסה לבית, דבר שדרש מאיתנו הכנה מוקדמת של תשתיות בהתאם.
בקיר המרכזי של הסלון הדבקנו טפט תחרה אפור שמאוד מתאים לסגנון המודרני. שולחן הקפה והשולחן בפינת האוכל, כמו גם הנברשת שמעליו, נועדו להכניס חמימות ולאזן את הסגנון הנקי.

שירותי האורחים: הוגדלו משמעותית על חשבון מבואה לא מנוצלת שהייתה בבית הישן. העיצוב הוא מודרני ועדין בהתאם לבקשת הדיירים.

פינת העבודה: גרם המדרגות חודש לגמרי, החלל שמתחתיו נוצל הן לאחסון והן לפינת עבודה המשמשת גם את ההורים וגם את ילדי הבית. בסוף היום הדלתות נסגרות וכך נעלם גם כל הבלגן.

חדר טלויזיה אחרי שיפוץ - רוית ערמון (צילום: דודו אזולאי)
קורות העץ שנחשפו ונצבעו בלבן מכניסות חמימות לקומה השנייה | צילום: דודו אזולאי

ספה אדומה ומנורות רטרו

בקומה השנייה ממוקמים שלושת חדרי השינה של הילדים, חדר הרחצה המרכזי, סוויטת הורים עם חדר רחצה צמוד ופינת משפחה. רצפת הקומה חופתה בפרקט סינתטי בגוון קרם-אפרפר.

פינת המשפחה: תוכננה על תוספת רצפה שבנינו מעל גרם המדרגות. החלל נסגר על ידי קיר לבנים (כמשלים לעמוד מהקומה הראשונה) ושידת טלוויזיה. כמו כן, פתחנו שם חלון והתקרה הוגבהה. בגלל שמדובר על פינה לילדים הכנסנו לשם יותר צבע באמצעות הספה האדומה, המנורות בסגנון רטרו והתמונה הענקית שעל הקיר.

חדר הרחצה המרכזי: לדרישת הדיירים הוא מכיל גם אמבטיה וגם מקלחון, ובנוסף משמש כחדר שרות. כל הפונקציות הקשורות לשרות (מכונת כביסה, מייבש, אחסון כלי ניקיון וכדו') מסתתרות מאחורי דלתות. חדר הרחצה עצמו מעוצב בקווים נקיים ובגוונים של לבן-אפור עם תוספת של פסיפס זכוכית בגוונים של כחול-אפור.

חדרי הילדים: בכולם רצפת פרקט וריהוט עדין, וחלונות גדולים שמכניסים המון אור וצבע ירוק מהעצים שעוטפים את הבית. הריהוט הגיע איתם מהבית הישן.

סוויטת ההורים: בנינו ארון קיר מול המיטה בגוונים נקיים כדי לא ליצור עומס בחדר שאינו גדול כל כך. מאחר והחלל לא גדול, ההפרדה בין חדר השינה לחדר הרחצה נעשתה על ידי מחיצת זכוכית חלבית. חדר הרחצה שומר על קו זהה לזה של הילדים בגוונים של אפור-לבן. המקלחון עצמו מרוצף בדק טיק, דבר שמכניס לחלל קצת תחושה של ספא.

החצר: כולה עוצבה מחדש. בחלקה יש משטח דק מעץ אורן ובחלקה השני משטח דשא סינתטי שמכניס נגיעות של צבע.

חדר רחצה אחרי שיפוץ - רוית ערמון (צילום: דודו אזולאי)
עיצוב מודרני ועדין. שירותי האורחים | צילום: דודו אזולאי

דבר המעצבות: העבודה על הבית הייתה מהנה מאוד. הדיירים ידעו אלו חומרים ותחושות הם רוצים שיהיו בבית, אך לא ידעו כיצד לממש אותם. מאחר שהיינו מעורבות עוד בשלב הקנייה, היכולת שלנו כמעצבות להשפיע ולעשות שינוי הייתה גדולה מאוד.

טיפ: אין כזה דבר אילוץ. כל אילוץ הוא הזדמנות  לפתרונות יצירתיים שיקפיצו את העיצוב בבית ויהפכו אותו למיוחד.

פריט אהוב: לא פריט כי אם פינה: פינת העבודה מתחת לגרם המדרגות. אחת הדרישות החשובות של הדיירים הייתה חלל עבודה שלא יבוא על חשבון חדר ילדים. הפתרון שנבחר מספק לדיירים בדיוק את זה.

פרגון לאנשי מקצוע: הנגר גבי אסרף - איש אמין, עומד בזמנים והעניק לנו שירות טוב לאורך כל הדרך, טלפון: 052-8870413; רונן מתריסי גלית, שעשה את כל עבודות האלומיניום בבית. הוא עשה עבודה טובה ומדויקת במחירים טובים, טלפון: 050-8279727; איש השיש, יובל גרוסמן מקיבוץ רמת הכובש. הוא איש שכיף לעבוד איתו, נחמד ונעים ועושה עבודה מעולה, טלפון: 050-5293345.

המעצבות: רוית ערמון ושרה קניג | עיצוב פנים ואדריכלות , טלפונים: 052-6694038, 052-4534502.

>> אהבתם? תעשו לייק ושתפו את החברים בפייסבוק

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו

>> בשיפוץ: נוצצת ולא מתביישת בזה

לכל הבתים במדור