הדיירים: זוג בשנות ה-30; היא רואת חשבון, הוא עוסק בשיווק. לבני הזוג שתי בנות: תינוקת וילדה קטנה.

הדירה: בגודל 85 מ"ר, בקומה הראשונה של בית דירות מטופח בן כ-60 שנה בצפון הישן של תל אביב, קרוב למגדל המאה. הדירה הייתה במצב טוב יחסית, אך בעלת מראה ישן (בעיקר הריצוף, החלונות והדלתות). היו בה 4 חדרים, אך התכנון היה מוזר ומאולץ – תוצר של דירת 3 חדרים שנוסף לה חדר מדירה אחרת. הדיירים העדיפו להפוך אותה לדירת 3.5 חדרים ולקבל שלושה חדרים מרווחים וחצי חדר, שהוא מבואת הכניסה, המשמש כחדר עבודה וספרייה.

החזון: בני הזוג חלמו על דירה שתשלב בין מודרניזם תל אביבי לווינטאג' רומנטי, המתכתב עם האופי הישן של הבניין. בנוסף, היו להם פריטי ריהוט ישנים שנאספו מהרחוב או שקיבלו מהסבתא. הם רצו לשמור עליהם ולשלב אותם בדירה כדי לשמור על עלויות נמוכות, וגם כדי לקבל מראה רומנטי. הדיירים רצו חדר עבודה שיהיה נפרד מחדרי השינה, וחלמו על מרפסת קטנה, שלא הייתה בדירה.

משך השיפוץ: כחודשיים וחצי.

עלות השיפוץ: כ-200 אלף שקל, שכללו בין היתר: שבירת קירות, החלפת ריצוף בכל הדירה, החלפת המטבח, כלים סניטריים, חלונות אלומיניום, עבודות נגרות, רכישת ריהוט וגופי תאורה.

שילוב של לוק רומנטי ומודרני

חדר שינה אחרי שיפוץ4 - מיכל שירון דרימר
המראה מעניקה מראה רומנטי. חדר השינה של ההורים אחרי | צילום: מיכל שירון דרימר

מבואת הכניסה: שבירת הקירות אפשרה לספח מעט שטח מחדר הילדים לצורך חדר עבודה וספרייה. את שולחן העבודה מיקמתי בנישה ייעודית, ואת ארון הקיר הסגור והמעיק שהיה שם הפכתי לספרייה פתוחה עם מדפי MDF המשתלבים בקיר ומבליטים את הספרים.
מעל הספרייה מיקמתי ארונות סגורים, כיוון שבדירה קטנה כל שטח אחסון הוא חשוב. הארונות צבועים בצבע הקיר ואינם מושכים תשומת לב מיותרת. במסדרון המוביל למטבח מיקמתי מזווה מזכוכית חלבית לכל גובה הקיר.

הסלון ופינת האוכל: הורדתי את הוויטרינה בקדמת הבית, והצבתי שם מעקה ברזל. בקיר החוצץ עם חדר השינה מיקמתי חלון מזכוכית חלבית שמכניס אור ביום ובלילה, ויוצר תחושת מרחב והמשכיות לחלל הסלון.

גזלתי מעט משטח הסלון על מנת לייצר "מרפסת טוסקנית" – זו מרפסת קטנה מאוד, 60 ס"מ, עם מקום לשני כיסאות וצמחייה. אני חושבת שזאת הייתה החלטה נכונה גם מבחינת תחושת האינטימיות בדירה.

הריצוף בדירה היה ישן, ולכן שכנעתי את בעלי הדירה לצקת בטון מוחלק בכל הדירה, פרט לחדרי השינה. בחרתי צבע אפור חם ויצרתי חריצי חלוקה ברצפה, המדמים רצפת שיש עם אריחים ענקיים. בכך נוצרה תחושת מרחב, יחד עם מראה אורבאני-אלגנטי מחוספס במידה. גם האור משתקף בצורה יפה על הרצפה המבריקה.

הול אחרי שיפוץ1 - מיכל שירון דרימר
ספרייה גדולה וארונות אחסון עליונים. מבואת הכניסה אחרי | צילום: מיכל שירון דרימר

הריהוט בסלון משלב בין עיצוב קר וחם ובין ישן וחדש: שולחן אוכל מזכוכית עם כסאות מתכת ובד מול ארון מבמבוק, או ספה אפורה מול כורסה אדומה. בעלי הדירה הוסיפו שולחן תפירה כפריט עיצובי. גם השטיח הפרסי האדום מחמם את מראה הבטון.
פינת האוכל מהווה חלק מהסלון. הצבתי שם שולחן זכוכית עם כסאות ברזל וחיפוי בד. אלו חומרים יחסית קרים, אבל זה משתלב עם שאר העיצוב בחלל.

התבלינים על המדף מעניקים מראה אישי

חדר האמבטיה: איחדתי בין חדר האמבטיה לחדר השירותים, וגנבתי קצת שטח לטובת המטבח. באזורים שבאים במגע עם מים תכננתי חיפוי אריחים גדולים ולא בולטים בצבע הקיר. הכיור רחב הידיים מותקן על ארון מינימליסטי. אריחי הפסיפס מעל הכיור משלימים את המראה האינטימי, בתוספת לגוף תאורה עגול המשתלשל מהתקרה. האמבטיה פונה למרפסת השירות של המטבח, ולכן מיקמתי שם שני חלונות מזכוכית חלבית שיכניסו אור ואוויר מבלי לפגוע באינטימיות.

המטבח: בעלי הבית הם אנשים שאוהבים לבשל ומבלים זמן ניכר במטבח. מסיבה זו רציתי ליצור בו תחושה ביתית כך שיהיה שנעים לשבת בו, לאכול ולבשל. העברתי את המקרר למרפסת השירות המוצנעת, שם נמצאים מכונת הכביסה והמייבש.
הארונות הסטנדרטיים וחסרי האופי, התחתונים והעליונים, הוחלפו בארונות נמוכים בלבד. את תכולת הארונות העליונים העברתי למזווה במסדרון. הוספתי גם שולחן אוכל קטן.

מטבח אחרי שיפוץ - מיכל שירון דרימר
מכונת הקפה האדומה ומדף התבלינים מעניקים אופי. המטבח אחרי | צילום: מיכל שירון דרימר

התאורה עכשיו חמימה, והוספתי פריטים קלאסיים כמו תנור גדול ומכונת קפה אדומה המוסיפים אופי לחלל, כמו גם מדף מעץ שעליו צנצנות תבלינים וכלי בית. בכך נוצר מראה המשקף את אופי בעלי הבית. במקום חיפוי הקרמיקה יש מעל השיש חיפוי זכוכית מותזת (זכוכית שמהצד החיצוני היא זכוכית רגילה ומהצד הפנימי היא צבועה בלבן, כך שמאוד קל לנקות אותה). הוא יוצר מראה נקי, ומכניס השתקפויות של אור טבעי.

קריצה למראה הווינטאג'

חדר השינה של ההורים: רציתי ליצור מראה נקי ורגוע עם צבעוניות חד-גונית ומינימום פריטים. הריצוף הוא פרקט מולבן, והוספתי ארון קיר לבן שמשתלב עם הקירות. גם כאן יש קריצה למראה הישן, עם פריטים כמו מראה רומנטית עומדת עם מסגרת עץ גושני לבן, פינת ישיבה מכורסאות שנאספו מהרחוב ורופדו מחדש, ושידת החתלה עשויה מתנור ישן שעליו פלטה מעץ. משחקי האור והצל הנוצרים מהתריסים יוצרים את הדרמה בחדר, ובעיניי לא צריך יותר מזה בחדר שינה.

חדר השינה של הבנות: מה שהיה חשוב זה לייצר מקסימום מרחב לשתי האחיות. את ארון הבגדים הגדול מיקמתי בנישה לאורך הקיר, כך שהוא נתפס כקיר ולא כארון כבד. לקחתי ארון ישן של הדיירים שעבר איתם מדירה לדירה, צבעתי אותו והוספתי לו ידיות עץ ילדותיות – בכך הוא הפך לארון ספרים ומשחקים במראה רטרו. את אותן הידיות הוספנו גם לארון הקיר, וכך יצרנו קשר ויזואלי מבלי להשקיע הרבה כסף בסט ריהוט שלם.
גם כאן יש פרקט מולבן שיוצר תחושת מרחב ומחזיר הרבה אור, בתוספת שטיח עגול ושעיר המחמם את מראה החדר. בסך הכל נוצר גם כאן חדר ישן-חדש עם אופי ביתי.

אמבטיה אחרי שיפוץ - מיכל שירון דרימר
אריחי הפסיפס משלימים את המראה האינטימי. האמבטיה אחרי השיפוץ | צילום: מיכל שירון דרימר

דבר המעצב: יצרתי עיצוב אדריכלי אורבאני עם חומריות מעט מחוספסת (בטון, זכוכית), שמספק תפאורה הולמת לריהוט הנייד שהוא אישי ורומנטי. הסגנון האקלקטי משדר טעם טוב, אך גם צניעות (בגלל מחזור פריטים ישנים), והכי חשוב – הדירה משקפת את אופי בעליה.

טיפ: מבחינה פרקטית מומלץ לאחסן כמה שיותר חפצים בארונות סגורים, אולם כדאי גם להוציא מעט פריטים החוצה, כמו מזכרות מטיולים, כדי להעניק לבית גוון אישי. כמובן שזה צריך להיעשות במינון נכון, כדי לא להפוך את הבית למחסן. בבתים כאלה אני גם מרגישה נעים יותר כאורחת.

פריט אהוב: הרצפה המצוירת במטבח. הניגוד בין הריצוף האוריינטלי לבין המטבח הלבן והנקי יוצר מראה וינטג' ומכניס שמחת חיים למטבח. מבחינתי המראה הזה מייצג בצורה מוצלחת את השילוב בין ישן וחדש, שבעלי הבית שאפו להשיג בדירה. בנוסף, הרצפה המקושקשת היא פרקטית מאוד באיזור שהכי נוטה להתלכלך בבית.

פרגון לאיש מקצוע: א.מ הנדסה וציפויים, חברה היוצרת רצפות בטון מוחלק. יש לבעלי המקצוע ניסיון רב, ידע מקצועי וביצוע איכותי ביותר. ניתן ליצור קשר עם משה אשל בטלפון 09-7401047.

פריטים מרכזיים בדירה, עלות וחנות:
1.כורסה בריפוד כתום-אדום במראה רטרו בסלון: 3400 שקל, "אלמנטו".
2.רצפה מצוירת במראה אוריינטלי, 25 שקל לאריח בגודל 20X20 ס"מ, "אור באבן"
3.ספרייה בהזמנה אישית במבואת הכניסה, מדפי MDF צבוע בתנור, 4500 שקל, נגריית "קניון העץ-שבלול".
4. מיטה מעץ אגוז בחדר השינה של ההורים. 6000 שקל, "חבלצקי".
5. חיפוי זכוכית בהתזה לאורך קירות המטבח, 2500 שקל, "ספירל זכוכית".

המעצבת: מיכל שירון דרימר | אדריכלות ועיצוב פנים

>> לבית הקודם: היי-טק בבית, גן עדן בחוץ
לכל הכתבות במדור
יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו

רוצים עוד טיפים לעיצוב? צפו בתכנית "הבית שלכם שווה יותר", כל שבת ב- 19:00