הוא החדר הכי אינטימי בבית, היחיד שמאפשר לך להירגע, לחשוב על החיים או דווקא להתנתק מהם לכמה רגעים. חדרי הרחצה הם חדרי המנוחה החדשים, ולכן אפשר להבין למה בשנים האחרונות עולם העיצוב מקדיש להם תשומת לב מיוחדת.

מגוון האביזרים והחומרים לחדרי הרחצה הוא עצום ונע בין מחירים סטנדרטים למחירים אסטרונומים; כלים סניטרים משוכללים, שלל חיפויים ואריחים, כלי ריהוט מוקפדים, גופי תאורה ואפילו סוגי מעמדים מקוריים למברשת השיניים.
ההיצע מבלבל והאפשריות הן אינסופיות, אבל רגע לפני שמתחילים לקבל החלטות לגבי עיצוב חדר הרחצה ומתחילים את ההתרוצצויות בחיפוש אחרי האסלה המושלמת, כדאי לענות על מספר שאלות בסיסיות שיעזרו לכם להתמקד ולתכנן חדר נוחיות פרקטי ומזמין.

בשלב הראשון חשבו כמה אנשים משתמשים בחדר הרחצה? האם אתם אוהבים לטבול באמבטיה או מעדיפים את המקלחת? האם אתן מתאפרות בו? האם מכונת הכביסה תמוקם בשטחו?

איך אתם אוהבים את האמבטיה שלכם?

כיצד תוכלו לנצל ביעילות את החלל של חדר הרחצה? ראשית, הקפידו שהרווחים בין הכלים הסניטרים יהיה מספיק גדול. קחו בחשבון שרוחב אסלה הוא 40 ס"מ, פלוס רווח מינימלי של 40 ס"מ לרגליים. אם ארון הכיור צמוד לקיר אז רוחבו יהיה מינימום כ-80 ס"מ, (קוטר כיור מינימלי הוא 36 ס"מ ולכן העומק המינמלי של כיור הוא 45 ס"מ). מעבר בין כלים סניטרים, כמו בין האמבטיה לבין הכיור צריך להיות 90 ס"מ.
אם זה אפשרי, עדיף למקם את האסלה מאחורי הדלת, כדי שהיא תהיה הדבר האחרון שנגלה לעין. מה אנחנו כן רוצים לראות כשאנחנו פותחים את דלת הרחצה? את הכיור ואחר כך את האמבטיה.

אם אתם טיפוסים שאוהבים לטבול באמבט, שימו לב: גודל האמבטיה הקטנה ביותר היא 70/105 ס"מ, והגדולה ביותר היא 100/200 ס"מ. חשוב כמובן לבחור את גודלה בהתאם לגודל החדר ולגודלם של שאר האביזרים בחלל.
מבחר האמבטיות שקיים בשוק הוא מגוון והשוני ביניהן מתבטא בחומר, בגודל ובצורה. אני ממליצה לקנות אמבטיה אקרילית כי היא הקלה ביותר לתחזוק וניתן להזמין אותה בכל מיני צורות אמפיריות.
האמבטיה המלבנית היא בדרך כלל הכי פונקציונאלית ונוחה, אך מי שיש לו חדר רחצה ענק או פנטזיה על אמבטיה עגולה, מוזמן להשתולל ולהכין סכום נאה למימוש החלום.

בקטנה:
•הוסיפו מדף (בין הדופן הפנימי של האמבטיה לקיר) ברוחב של 20-25 ס"מ לאורך האמבטיה; זה גם שימושי וגם נראה אלגנטי. חשוב לתכנן שהמדף יהיה גבוה ב-10 ס"מ מגובה האמבטיה ושיהיה בעל שיפוע קטן, כדי שהמים יוכלו לזרום בקלות לפתח הניקוז.
• תכננו שפיית המילוי תמוקם באמצע הדופן החיצוני של האמבטיה. הסיבה פשוטה: כך תחסכו את הויכוח מי יישב עם הראש לכיוון הפייה ויחטוף ממנה קטנות.

מי אמר שאי אפשר לשבת במקלחת?

אם אתם מעדיפים מקלחת, ישנן שתי אפשרויות: לרכוש אגנית או לבנות מקלחת. האגנית היא משטח מרובע, פינתי או עגול עם שוליים מוגבהים ופתח ניקוז. את האגנית ניתן לרכוש בכמה גדלים, החל מ- 70/ 70 ס"מ ועד 120/ 80 ס"מ.
באופן אישי, אני לא חסידה גדולה של אגנית; זו אופציה פחות אסתטית בעיניי שמגבילה בגודל, והכניסה והיציאה ממנה מצריכות את הרמת הרגל. לכאורה פעולה פשוטה אבל יכולה להיות קצת מסוכנת. לעומת זאת, בניית מקלחת עם שיפוע היא פשוטה ומשאירה יותר מקום לתכנון חדר הרחצה ולעיצובו. ובנוסף, משתלבת עם שאר הכלים הסניטרים בחדר ולא קוטעת את ריצוף.

בקטנה:
• נישה לשמפו ולסבונים במקלחת - בשביל לייצר נישה צריך לבנות בקיר גומחה של 20 ס"מ. שימו לב שגודל הנישה יהיה מותאם לגודל האריחים שבחרתם לקיר.
• בנו ספסל במקלחת – הספסל ישמש אתכם לישיבה, לגילוח ולקרצוף קל יותר של הרגליים. ניתן לבנות את הספסל מחומרים שונים כמו עץ של סאונה, פסיפס, קרמיקה, אבן וכיו"ב. הנאה מובטחת.

חדר רחצה אלוני (יח``צ: יח
אדים במקום וילון. מקלחת שעושה חשק להירטב | יח``צ: יח"צ תשלובת אלוני
כיור תלוי או תלוי בכיור?

יש כיורים שמותקנים על גבי משטח מעל ארון או שידה, יש שמחוברים לקיר ויש שעומדים על גבי רגל.
בבואכם לבחור כיור זכרו כי הבחירה היא פונקציה של עיצוב ופרקטיות. כיור על רגל מבזבז שטח אחסון כי אי אפשר להתקין מתחתיו ארון, אבל אם אתם אוהבים את המראה, אתם יכולים להניח משני צדי הכיור ארוניות לאחסון בגובה של 90 ס"מ. 

אם יש לכם מקום בחדר הרחצה אפשר להזמין אצל נגר, ארון גבוה שיתאים לסגנון החדר. אני ממליצה שהארון לא יגיע עד לתקרה. למה? כי כיור עם רגל משווה לחדר הרחצה מראה קליל, וארון עד התקרה יקלקל את האווירה.

הכיורים התלויים מהקיר מקנים לחדר הרחצה מראה אוורירי ונקי, והם מגיעים במגוון עיצובים; ניתן לרכוש משטח עם שני כיורים או כיור עם משטח ארוך.
כיור עם התקנה שטוחה/עליונה על גבי משטח מצריך ארון מתחתיו. היתרון המובהק: ניצול מרבי של אחסון. בארונות אלו בדרך כלל תמצאו מגירה גדולה לכביסה מלוכלכת, מגירות משני הצדדים וארון למגבות, ניר טואלט וסבונים. כמובן שזה יכול להשתנות בהתאם לאורך הארון.
יש ארונות בעלי שתי מגירות בכל צד ומתחת מדף ארוך, בו מניחים את המגבות המקופלות. ברור שאם אתם מהבלגניסטים או ממשפחת "האוגרים" אז רצוי שהכול יהיה סגור בתוך ארון ושהבלגן שלכם יישאר מאחורי הדלת.

אל תזרמו עם כל טרנד

הברזים הם מרכיב יקר וחשוב. כדי להימנע מהוצאה מיותרת וכדי שלא תדרשו להחליף אותם בתוך שנה, רצוי לרכוש ברזים מניקל ולא מפלסטיק או מכל חומר אחר.
דבר חשוב נוסף הוא שיהיה להם צוואר ארוך. יש ברזים שמתחברים לקיר ויש שמתחברים למשטח, תלוי בהעדפה שלכם ובסגנון העיצובי של חדר הרחצה. במידה ואתם בוחרים בברז עם התקנה למשטח ויש מקום מאחורי הכיור, מקמו אותו שם. אם אין מקום מאחורי הכיור, התקינו אותו באחד הצדדים - אם אתם שמאליים אז עדיף בשעה 10:00, ואם אתם ימניים אז עדיף בשעה 14:00.

סוד העיצוב: השילוב מנצח

המרכיב האחרון בתכנון ובשיפוץ חדרי רחצה הוא חומרי החיפוי. המגוון שקיים בשוק הוא כמעט אין סופי ומאד מפתה. עם זאת, אני ממליצה לחפות רק את הקירות שנרטבים בחדר הרחצה. את שאר הקירות אני מציעה לצבוע בצבע אקרילי או בטיח פגמנטי. זה גם חוסך בעלויות בצורה משמעותית וגם מאפשר לשמור על מרחב תמרון. נניח שנמאס לכם מהצבע או הטקסטורה של הקיר אחרי שנתיים? אין בעיה, צובעים מחדש.

לגבי האריחים: יש מלא סוגי אריחים מדהימים אבל לרוב המחירים הם בהתאם. אם יש לכם פנטזיה לפסיפסים למשל, שהם מאד יקרים, אתם יכולים לחפות רק קיר אחד בפסיפס ואת שאר הקירות הרטובים תרצפו באריחים. רצוי שהם יהיו זהים לאריחים שהודבקו על הרצפה.

טיפ לשדרוג: בחרו אריח אחד שמוצא חן בעיניכם ורצפו איתו גם את הרצפה וגם את הקירות. הרצפה תרוצף באריחים המרובעים ואת הקיר תחפו באותו אריח אבל בצורה מלבנית. זה שובר את המראה ויוצר לוק מעניין.

ולסיום, כדי ליצור חדר רחצה הרמוני ונעים, חברו בין האריחים לרהיטים, בין צבע הקירות לתאורה. ולא פחות חשוב: אל תזלזלו בפרטים הקטנים; הקדישו מחשבה לבחירת הפרזולים, בחירת השטיחון לאמבטיה ואפילו בבחירת פח האשפה. 

 

המדריך המלא לעיצוב חדרי אמבטיה