כלים:
מסור אנכי (ג'יגסו), פטיש, אקדח דבק חם, אקדח סיליקון (כלי עבודה ידני אשר מותאם לעבודה עם שפופרות סיליקון), עפרון, סרגל

חומרים:
שטיחי ספוג, אריחי פרקט, פאנלים, ספים, טיח

התקנת פרקט למינציה היא דרך זולה ויעילה לשיפור חזות הדירה. פרקט הלמינציה מגיע בדרגות שחיקה שונות וניתן להרכיבו בקלות בכל חדרי הבית (מלבד אמבטיה, שירותים ומטבח). ההרכבה עצמית נוחה, מהנה ומוזילה משמעותית את ההוצאות.

בטיחות:
בכל עבודה עם המסור יש לוודא שכיוון החיתוך הוא הרחק מהגוף.

 

פעולות מקדימות:
1. יישור המשטח על ידי מדה מתפלסת (חומר אבקתי יבש אשר בתוספת של מים וערבול מתפלס ומתקשה במהירות).
2. מדידת החדר, רכישת האריחים והציוד המתאים (כלי עבודה ניתן להשאיל או להשכיר).
3. הנחת הפרקט ארוז בחדר בו הוא יותקן לפחות למשך 48 שעות (כדי שיתרגל לאקלים החדר).
4. פירוק דלתות, סטופרים והוצאת כל הריהוט שיכול להפריע להנחת הפרקט.

 

סדר פעולות:
1. יישור המשטח.
2. הנחת ספוג גלילה על כל המשטח.
3. הנחת הפרקט רצועה אחרי רצועה.
4. חיבור פאנלים.
5. הנחת ספים.
6. קיצור דלתות במידה ויש צורך.

אופן הביצוע:
שלב 1 – הכנות:
1. נרכוש את הפרקט המתאים לנו ואת החלקים הנלווים.
2. נניח את הפרקט בחדר למשך 48 שעות כדי שיתרגל לאקלים החדר.
3. נוציא מהחדר את הריהוט.
4. נוציא מהצירים דלתות שנפתחות אל תוך החדר ועשויות להפריע להנחת הפרקט.
5. נפרק מעצורי דלתות על ידי שחרור הבורג שנמצא במרכז (ראה התקנה והחלפת מעצור דלת).
6. בעזרת קרש ארוך או פלס נבדוק האם יש שקעים בחדר. לפרקט יש גמישות מסוימת, אך לא נרצה שיישאר רווח בין הפרקט לבין הריצוף. במידה ויש שקעים, נכין תערובת של מדה מתפלסת וניישם על פי ההוראות (ראה הדרכת מדה מתפלסת).

שלב 2 - הנחת הפרקט :
7. נחתוך רצועות מספוג הגלילה בעזרת סכין יפנית ונניח אותו לאורך כל הרצפה. את הספוג רצוי להניח במאונך להנחת הפרקט, כך שייווצר שתי וערב. אם אנחנו מעוניינים להניח את הפרקט לאורך הקיר הארוך בחדר (מומלץ), את הספוג יש לפרוש לרוחב. נחבר כל שתי יריעות ספוג בעזרת סרט הדבקה ואת הקצוות מדביקים לרצפה. זה ימנע מהספוג לזוז ולהפריע לנו בעבודה.
8. נשמור על מרווח של כ – 8 מ"מ בין אריחי הפרקט לקיר (באמצעות חתיכות קרש או חוצצים ייעודיים שספק הפרקט יכול לתת לך. פתרון מומלץ הוא להשתמש בחתיכות קטנות של פרקט מפני שכולן בעובי שווה של 8 מ"מ). כל זאת כדי שלפרקט יהיה מרווח לנשום והוא לא יתעקם. ניתן להכין חוצצים לבד כפי שמודגם בסרטון.
9. נתחיל להניח את רצועות הפרקט לאורך הקיר הארוך יותר. שימו לב לא לשכוח את החוצצים! הדרך היעילה ביותר היא להתחיל להניח את הפרקט מהאזור ה"בעייתי" יותר של החדר.
10. נמשיך להניח את הפרקט כאשר כל פעם נבחר חתיכה אחת לשנייה – פין למגרעת. החיבור נעשה על ידי הרמה לזווית של 45 מעלות והכנסת חתיכה אחת אל השנייה תוך כדי הורדת הקרש. אם החיבור לא מושלם, ניתן להשלימו על ידי דפיקות קלות של פטיש על חתיכת גומי קשיח או פיסת עץ (על מנת לא לגרום נזק לפרקט).
11. את החתיכה האחרונה של הפרקט יש לחתוך. נהפוך אותה ב - 180 מעלות כך שגב האריח מופנה כלפינו. נצמיד את האריח אל הקיר ונסמן בעזרת העיפרון על חלקה האחורי את מיקום החיתוך (לא לשכוח את הרווח שיש להשאיר מהקיר). נחתוך אותה בעזרת המסור או הג'קסון.
12. עם השארית שנשארה לנו מהחיתוך נתחיל את השורה הבאה מאותו הכיוון שהתחלנו קודם. כך נוצר האפקט של השילוב והגיוון בין השורות. וכך גם נחסוך בחומרים.
13. נמשיך לשורה הבאה וכך הלאה. השיטה הטובה ביותר היא לחבר את כל קרשי השורה החדשה אחד לשני ורק אחר כך לחבר את כולם יחדיו לשורה הקיימת. נשים חוצץ בסיומה של כל שורה על מנת לשמר את המרווח.
14. בשורה האחרונה (אם איננו ברי מזל באופן מיוחד) יהיה עלינו לקצר את רצועות הפרקט גם לאורכן.
15. נוציא את החוצצים.

שלב 3 - הנחת הפאנלים:
16. נחתוך את הפנלים בעזרת מסור זווית או בעזרת מסור גב רגיל (מסור ידני בעל להב משונן רחב) וקופסת זוויות. נשים לב אם מדובר על זווית חיצונית או על זווית פנימית.
17. נדביק את הפנלים אל הקיר בעזרת אקדח דבק חם. רצוי כבר להעביר את כבלי הטלוויזיה והרמקולים מאחורי הפנאלים. חשוב לציין שישנם סוגי פאנלים שמתחברים ללא הדבקה. אלו פאנלים המתחברים למחבר מיוחד המהודק לקיר עם בורג.

הפאנלים מתחברים אחד לשני לרוב בזוית של 45 מעלות. בחדר סטנדרטי לגמרי ישנן ארבע פינות פנימיות של 90 מעלות כל אחת. עדיף לפני תחילת חיתוך הפאנלים לוודא, בעזרת מד זווית, את גדלי הזויות האמיתיים שיש בחדר. בזוית פנימית של 90 מעלות, נחתוך כל פאנל בעזרת מסור הזווית בזוית של 45 מעלות, כאשר החלק הארוך של הפאנל הוא החלק השטוח הקרוב לקיר. כמובן שהחיתוך הוא הופכי בשני הפאנלים כך שישלימו אחד את השני.

זווית חיצונית היא מעט יותר מסובכת. בזוית חיצונית נצטרך להשאיר כסנטימטר (תלוי בעובי הפאנל) עודף בזמן החיתוך. לאחר מכן נסמן על גב הפאנל בעפרון את הגבול אליו מגיע הקיר. עכשיו נבצע את החיתוך כך שהזווית מתחילה מהסימון ויוצאת החוצה. החלק הארוך יותר של הפאנל שנשאר הוא החלק הפנימי הפונה אל החדר.

שלב 4 - חיבור הספים:
18. ננסר את הספים על פי המידות הרצויות, ונדביק אותם בעזרת סיליקון. נחזק את ההדבקה בעזרת מסקינטייפ אותו ניתן יהיה להסיר לאחר שש שעות.
19. נקצר את הדלתות במידת הצורך ונחזיר אותן למקומן.

זמן עבודה: 8 שעות ל - 30 מ"ר
דרגת קושי: בינוני
מחיר בעל מקצוע: 100 ש"ח ( למ"ר כולל החומר)
מחיר עשה זאת בעצמך: 40 ש"ח ( למ"ר תלוי במותג)