מחירי הדירות עדיין גבוהים ומי שלא יכול להרשות לעצמו לקנות דירה חדשה מחפש דרכים לשדרג את הקיימת. איך? באמצעות תוספת בנייה. בשנים האחרונות נולדו דרכים חדשות להרחבת הדירה ועל הדרך גם למגן אותה, וכל זה מבלי להרגיש שאנחנו בתוך אתר בנייה.

מרפסת חדשה תוך חודשיים

אולי זה האיום האיראני, אולי מאה אלף הטילים האחרים שמאיימים על ישראל מסביב - בזמן האחרון גדל הביקוש להוספת ממ"דים לדירות ישנות. כיום ניתן למצוא ממ"דים שנבנים במפעל, מגיעים מוכנים ומתחברים לדירה כמו במשחק הרכבה.

"זה ממש כמו לגו", אומר יאיר חדד, מנהל הלוגיסטיקה של חברת מפלסים. "המנוף מוריד את הממ"ד, אנחנו מצמידים אותו לבית ומחברים אותו, ויש לכם בבית ממ"ד מוכן. זה יותר נקי ומהיר וכל הלכלוך נשאר בתוך המפעל ולא בחצר שלכם".

שיטת הבנייה הזו היא חלופה לממ"ד רגיל מבטון שנבנה בשטח, והמחיר, פחות או יותר כמו ממ"ד בבנייה רגילה: בין 65 ל-70 אלף שקל. גודל הממ"ד שדורש פיקוד העורף הוא בגודל של 9 מ"ר נטו, אבל אפשר להזמין ממ"דים גדולים יותר שיעלו כמובן את המחיר. צריך רק לקחת בחשבון שכל ההליך מצריך הוצאת היתרי בנייה שנמשך כמה חודשים.

אבל לא רק חדרי ביטחון יכולים להגיע מוכנים. שיטה חדשה שהגיעה לארץ מאירופה מאפשרת להוסיף מרפסת כמעט לכל בניין בתוך פחות משלושה חודשים. גם לזה כמובן צריך היתרי בנייה. הבניין הראשון בארץ שיישם את הבנייה החדשה ממוקם ברמת השרון.

"הקמנו 28 מרפסות בבניין הזה", אומר אבי הושיאר, מנכ"ל חברת הבנייה 'הושיאר'. "הקמת השלד נמשכה כ-14 יום והפרויקט כולו הסתיים בתוך חודשיים-שלושה. אלו מרפסות מפלדה וכל העבודה נעשית במפעל".

"זה היה ממש קצר", אומרת מיכל ברנשטיין המתגוררת בבניין. "הרכיבו את המרפסות כאילו מדובר בבית בובות וזה פשוט שידרג את איכות החיים שלנו".

השיטה הזאת טובה בעיקר לבניינים ישנים מכיוון שמהפרסות החדשות לא נשענות על שלד הבניין החלש. גם כאן התוספת לא זולה בכלל ועלות המרפסת והתקנתה היא כ-70 אלף שקלים, אולם שמאים מעריכים שהדבר מעלה את ערך הדירה ב-150-200 אלף שקלים. גם ממ"ד מהווה תוספת לבית ומקפיץ את מחירו וכמובן מוסיף קצת שקט נפשי. אז אם החלום על הבית החדש קצת רחוק מכם, אולי הרחבת הבית הישן היא הפתרון.

>> או שפשוט תעברו לדירת יוקרה בפריפריה