רק בתל אביב יש יותר מ-1,200 בתים שהוכרזו על ידי אונסקו כמבנים לשימור, מתוכם שומרו עד היום קצת יותר מ-300. ביניהם ניתן למנות את מתחם התחנה, בתי מלון ובתי קפה ששימרו את היופי ההיסטורי ששווה הרבה מאוד כסף. כעת השימור עובר גם למבני מגורים.

מושבה אמריקנית מודרנית

מצוקת הקרקעות בעיר הנדל"ן תל אביב הולידה מוצר חדש: פרויקטים מודרניים וחדישים שנבנים לצד בניין או בית לשימור, הכל ברוח התקופה.

אחד מהם הוא פרויקט אמריקן וילג': לצד המבנים ההיסטוריים שבמושבה האמריקנית בעיר, נבנים בימים שלושה בניינים המכילים 23 דירות חדשות ומודרניות במתחם שכולו היסטוריה. עובדה זו מוסיפה המון ליופי וגם למחירי הדירות בפרויקט שמתחילים בארבעה מיליון שקלים ומגיעים עד לשבעה מיליון.

"זאת מושבה היסטורית שהוקמה ב-1866", אומר דרור קורן, מנכ"ל הפרויקט. "הבתים הקיימים כאן מעוצבים בסגנון שהאמריקנים הביאו איתם ממדינת מיין. אנחנו בעצם חיקינו את אותם אלמנטים כמו עמודי העץ ומרפסות העץ, בכדי ליצור מרקם אורבני אחיד".

גם במתחם שנלר בירושלים מתוכנן פרויקט של שבעה בניינים עם 218 יחידות דיור חדשות, שייבנו לצד מבני הטמפלרים במקום. גם כאן בבנייה החדשה ישתדלו לשלב אלמנטים מפעם. הצורך ברור: מצד אחד לשמר את העבר, ומצד שני להוסיף עוד יחידות דיור לערים הצפופות ממילא.

עלויות של שימור ושל בנייה ברוח התקופה הן גבוהות. לא סתם הדירות בפרויקטים הללו יקרות מאוד ובשביל החיים בניחוח ההיסטורי אנשים מוכנים לשלם והרבה.

>> איך מרכזי העיצוב השתלטו על ישראל?