לא הרבה אחרי שנולדה בתי, הימרתי את אובססיית הנעליים שלי באחת למנשאים. תחילה חששתי לערסל את הקטנה בתוך פיסת בד. כשהתחיל להיות לי כבד, אזרתי אומץ וגיליתי שמדובר באביזר בטוח ומוגן שהופך את החיים להרבה יותר פנויים - זוג ידיים חופשיות ותינוקת אחת, הכי קרוב לאמא. מתברר שהעולם הקדים אותי ויצר אינספור סוגי מנשאים. איך בוחרים את הנכון? יצאנו לבדוק חמישה וביקשנו לעשות מעט סדר.

מנשא הוטסלינג
מנשא הוסטלינג - צרכנות 5 (צילום: דיאדה)
אופנתי אבל מכביד בכתף | צילום: דיאדה

תיאור המנשא: מנשא הוטסלינג עשוי מרצועה אחת בלבד, העשויה מכותנה ולייקרה, מתלבשת על הכתף (הדומיננטית) ומאפשרת מגוון תנוחות.
מהירות הלבישה: נוח ומהיר ללבישה בזכות העובדה שהוא נטול רצועות, קשירות ובדים שמשתרכים מכאן ועד לכפות הרגליים. מגיע בשלל צבעים, מה שהופך אותו לאמירה אופנתית. הקטנה נכנסה למנשא בקלות והרגישה לי נוחה וקלה להפליא.
דרך הגב: הנוחות הרבה גרמה לי לחוש מעט חוסר ביטחון ומצאתי את עצמי אוחזת בקטנה, שכן בניגוד למנשאים אחרים, אין כאן חגורת ביטחון או אביזר מהדק. כמו כן, הנטל כולו נופל על כתף אחת, מה שלאורך זמן עלול לתת אותותיו.
מדד הנוחות לתינוק: בתנוחת הערסול המיועד לתינוקות רכים, הקטנה נעה ונדה והרגישה לי כמו עלה נידף. נדמה שהמנשא טוב יותר לתנוחות המיועדות לתינוק גדול יותר.
תקנו אותי: רשת דיאדה, מוצצים פרימיום רמת-גן ועוד. לבירור נקודת המכירה הקרובה: בייבי ג'ירף 054-2462929.
כמה אני עולה: 250 שקל.
בשורה התחתונה: מומלץ לכאלה שכבר מכירים את דרכם בעולם המנשאים ולא חוששים מהרעיון. חשוב לקחת אותו במידה הנכונה, ולכן מומלץ למדוד בחנות בטרם הרכישה.

מנשא של טליה
המנשא של טליה - צרכנות 5 (צילום: המנשא של טליה)
נוח אבל קשה ללבישה מאחור | צילום: המנשא של טליה

תיאור המנשא: המנשא מורכב ממלבן בד מרכזי וארבע רצועות קשירה. המלבן מצויד בהדפס אופנתי ליצירת רושם טוב על הורים אחרים, ובתוספת לתמיכה בראש התינוק, שלא באמת משתלבת עם כל המבנה.
מהירות הלבישה: מדובר באחד המנשאים הפשוטים ללבישה - שתי רצועות נקשרות על המותניים ושתיים אחרות מצטלבות על הגב (או על הבטן) ומחזיקות את התינוק. עם זאת, בשביל תנוחת הגב צריך מידה סבירה של גמישות ומיומנות או לחילופין עזרה מבן הזוג.
דרך הגב: מרגע שנקשר הקשר, מדובר במנשא נוח להפליא. רצועות הבד עבות יותר לעומת גרסאות מוקדמות שלו, ואין טיפת לחץ מיותר על הכתפיים.
מדד הנוחות לתינוק: התינוק נהנה מהרכות של המושב, ומכך שהבד מייצב אותו לגמרי ובכל זאת מאפשר לו להביט על העולם בלי הפרעה.
תקנו אותי: באתר המנשא של טליה, או באמצעות יועצות מנשאים.
כמה אני עולה: 350 שקל למנשא (כולל משלוח, חוברת הדרכה ושקית בד).
בשורה התחתונה: מתאים במיוחד לתינוקות מעל גיל חצי שנה שכבר לא רוצים להתערסל וזקוקים לחופש תנועה. נראה שהוא יכול להמשיך ולהחזיק אותם עד גיל מאוחר למדי.

יאמו של לופי
מנשא יאמו של לופי - צרכנות 5 (צילום: לופי)
חלוקת משקל מצוינת אבל קשה להרכיב ילד גדול | צילום: לופי

תיאור המנשא: מנשא בד, 100 אחוז כותנה, שמותאם לנשיאה על הבטן (מגיל 3 חודשים) ומציע תנוחות שונות המיועדות גם עד גיל 5 (!) בזכות תנוחת הגב. כאן תוכלי לראות בעצמך את דרכי הלבישה השונות.
מהירות הלבישה: תלוי. עם תינוק קטן, שתולים על הבטן או על הצד, זה הולך מהר וקל. אבל עם ילדים גדולים יותר (12 קילו למשל), שאפשר לקחת רק על הגב, הלבישה מסורבלת למדי. למעשה, לנו היא הייתה כמעט בלתי אפשרית ללא עזרת חבר. יש לזכור שתינוק ששוקל 12 קילו הוא גם תינוק אקטיבי, שלא בדיוק מחכה בסבלנות שנתארגן על המנשא ונסדר את לולאותיו. זאת המגבלה היחידה של היאמו.
דרך הגב: אחרי שכבר לבשנו את המנשא, 12 הקילוגרמים על גבנו בקושי הורגשו. ממש קסם - חלוקת המשקל כל כך נכונה, והתמיכה כל כך טובה, שנשיאת הילד לא הייתה מתישה יותר מנשיאת ילקוט ממוצע.
מדד הנוחות לתינוק: דומה שלתינוק נוח במנשא מאוד, והוא נינוח ושמח. הבעיה היא שנוח לו קצת יותר מדי: בנשיאה על הגב את למעשה מפקירה את שיער ראשך לשעשועיו, ותינוקות כידוע אוהבים לתלוש שערות.
תקנו אותי: אתר לופי.
מחיר: 420 שקל.
שורה תחתונה: מנשא מומלץ ביותר. החיסרון היחיד הוא סרבול הלבישה כשמדובר בילד גדול, אבל מצד שני - רוב המנשאים מוגבלים לתינוקות של עד 11 קילו, כך שעצם האפשרות לנשיאת ילד גדול ביאמו היא חידוש משמח.

מנשא צמד
מנשא צמד - צרכנות 5 (צילום: אתר צמד)
שילוב נכון של רצועות וכתפיות, אבל לוקח זמן ללמוד איך ללבוש | צילום: אתר צמד

תיאור המנשא: מורכב משילוב של שתי רצועות אלסטיות, המאפיינות את המנשא האינדיאני, וכתפיות ג'ינס מרופדות בספוג, יחד עם לולאות מתכת שמוכרות מהעולם המערבי. לזה מתווסף אבנט המיועד לאבטח ולתמוך בגופו של התינוק ובראשו. מיועד לתינוקות מגיל 0.
מהירות הלבישה: הלבישה הראשונה דורשת הבנה שאורכת מעט זמן, אך עם זאת, כל היכרות עם מנשא דורשת סבלנות. מרגע שמתאפסים על הלוגיסטיקה, המנשא מתלבש תוך שניות כמו ילקוט או גופיה. הלולאות מתהדקות בקלות ומשתחררות ללא בעיה ונותרות יציבות מרגע שאיזנו אותן. הרצועות האלסטיות שעוטפות את התינוק חזקות מספיק כדי להעניק תמיכה אך לא חונקות כפי שנתקלתי במנשאים אחרים.
דרך הגב: השילוב של רצועות הג'ינס והרצועות "האינדיאניות" מעניקות פיתרון נפלא: מחד, הנטל על הגב מתחלק שווה בשווה ומנגד, התינוק מתערסל כמו פעם.
מדד הנוחות לתינוק: ניכר כי התינוק מצא את דרכו במהרה בתוך המנשא. בתנוחות בטן לבטן, חשתי כי ראשו ברח לי אחורה, אך עד מהרה הבנתי את הטכניקה והוא קיבל תמיכה הן מהרצועה האלסטית והן מהאבנט.
תקנו אותי: אתר החברה.
מחיר: 250 שקל.
שורה תחתונה: יופי של מנשא, החל מגיל 0. חוסך כאבי גב ומאפשר נוחות מקסימאלית לתינוק.

ארגו-בייבי
ארגו בייבי -צרכנות 5 (צילום: אתר קטינא)
טוב גם לתינוקות גדולים אבל יקר | צילום: אתר קטינא

תיאור המנשא: מנשא ילקוט בעל כתפיות ושתי חגורות מותן עבות ומרופדות, עשוי מבד כותנה חזק ואיכותי.
מהירות הלבישה: בתנוחת הבטן אל בטן המנשא נוח ללבישה - רוכסים אותו על המותניים, מושיבים את הקטקט וסוגרים את הרצועות מאחורי הצוואר - עשר שניות והוא קשור ובטוח על אמא. הקשירה על הגב מצריכה סיוע של אדם נוסף. כמו כן, ישנה אפשרות של נשיאת צד, שקצת פחות רלוונטית לגילאים של מעל שנה, אבל יכולה לעבוד נהדר אצל תינוקות קטנים יותר.
דרך הגב: המנשא מיועד לנשיאה רק בטן אל בטן או כמו "שק קמח" על הגב, ללא אפשרות הנשיאה הקדמית עם פנים קדימה. לי באופן אישי היה קשה לשים אותו לבד על הגב בתנוחת ה"שק קמח", אך שנינו נהנינו מאוד מתנוחת הבטן. בסה"כ הוא נוח לנשיאה, הרצועות על הכתפיים רחבות, ויכולתי לשאת את בני לפחות חצי שעה מבלי להתעייף או לסבול מעומס או כאבים.
מדד הנוחות לתינוק: נראה לי שהמנשא מתאים לתינוקות גדולים. אין ספק שהוא היה נוח לקטקט, ובאחת הפעמים בהן נשאתי אותו כך הוא אף נרדם עליי, דבר די נדיר בגילו המופלג. בנוסף, יש למנשא כובע לתמיכה בראש התינוק, בו השתמשנו בו כשירד גשם.
תקנו אותי: אתר קטינא.
כמה אני עולה: 510-570 שקל.
בשורה התחתונה: נפלא לתינוקות כבדים (מתאים עד 18 ק"ג) ולתינוקות מעל גיל שלושה חודשים. מחלק את הכובד בצורה נוחה ונכונה על הגב ומספק לתינוק נוחיות וקרבה נעימה וטובה למי שנושא אותו. איכותי וכביס. עם זאת, המחיר קצת יקר בכיס.

>> לכתבה הקודמת במדור: נעליים ראשונות, יומן לאמהות, פוף וקואלה שתעזור לילד לעבור דירה
לכל כתבות הצרכנות לבית