התמצאות

 >> רוצים עוד הרפתקאות? כנסו למתחם עיר עם אנרגיה

מה הבעיה? כשהולכים במדבר, או בכלל בטבע, ללא פלאפון או מצפן, קצת קשה לדעת איפה אתה נמצא ולאן אתה צריך ללכת כדי להגיע למקום מפלט.

מה הדבר הראשון שמומלץ לעשות? דבר ראשון, וזה נכון לכל סיטואציה, לא להילחץ. תזכרו מאיפה התחלתם ולאיפה אתם רוצים להגיע וכך תדעו מה אמור להיות כיוון ההליכה שלכם. במקרה ואתם זקוקים לחילוץ, כדאי שיהיה לכם בתרמיל יריעת בד גדולה בצבע כתום זרחני ( צבע חריג מהסביבה המדברית). עלו למקום גבוה ובולט, פרסו את יריעת הבד, שהמחלצים מהמסוק יזהו אתכם בקלות.

איזה ציוד בשטח יכול לעזור לכם? במקרה זה, השמיים הם כל מה שאתם צריכים שיהיה לכם. זכרו שהשמש זורחת במזרח עוברת לדרום ושוקעת במערב כדי להבין את הכיוונים. כמו כן, בלילה ניתן לאתר את כוכב הצפון וללכת לפיו.

עוד משהו שטוב לדעת: בעזרת השמש ניתן גם לדעת את השעה של היום. בעזרת היטל הצל שלכם על הקרקע תוכלו לדעת מה השעה המדוייקת ולדעת עוד כמה שעות של אור יום צפויות לכם.

הכשת נחש

מה הבעיה? הקיץ הגיע, אתם במדבר, וחיות מסוכנות מתחילות להתעורר מתרדמת החרוף. שימו לב איפה אתם הולכים, אבל אם חס וחלילה הכיש אתכם נחש, יש דרך יעילה להגיב.

מה הדבר הראשון שמומלץ לעשות? הישארו רגועים ככל האפשר. כאשר אנחנו נרגשים/ לחוצים/ או תזזיתיים הארס מתפשט בצורה מהירה יותר בגוף שלנו. ככל שנישאר יותר רגועים ולא ניכנס לפאניקה, אנחנו מקטינים את חומרת ההכשה.

איזה ציוד בשטח יכול לעזור לכם? מקל וחולצה. בעזרתם תוכלו לקבע את מקום ההכשה ובכך להבטיח שהאיזור לא יזוז יתר על המידה. המקל שומר על האיזור ישר ללא יכולת לזוז והחולצה מקבעת את המקל למקום.

עוד משהו שטוב לדעת: בניגוד למה שאנחנו נוטים לחשוב, קירור המקום לא עוזר ואפילו עלול להזיק. זיכרו לא לגעת או לטפל ישירות במקום ההכשה עד שאתם פוגשים אדם שמוסמך לטפל בכך. כמות הארס שהנחש מפריש משתנה מהכשה להכשה וייתכן שהמצב לא חמור. הדבר היחיד שמותר זה לחבוש את המקום בתחבושת אלסטית, לקבע את המקום ולהתפנות במהירות האפשרית למרכז רפואי.

תנאי קור קיצוני

 

מה הבעיה? המדבר, למרות שנראה לנו שהוא מקום חם מאוד, יכול להגיע לרמות של קור קיצוני, ובעיקר בלילה.

מה הדבר הראשון שמומלץ לעשות? לתפוס מחסה. אם זה מתחת לשיח שיכול לעזור לנו להתמגן מהרוח, אם זה מתחת לסלע במקרה של גשם, או אפילו צלע של צוק שקצת מבודדת אותנו מתנאי הקור של השטח הפתוח.

איזה ציוד בשטח יכול לעזור לכם? בגדים חמים מן הסתם. במקרים כאלה הכי חשוב זה לשמור שהבגדים שלכם ישארו יבשים ובמצב תקין. שום דבר לא יעזור לכם להתחמם אם אתם לובשים בגדים רטובים.

עוד משהו שטוב לדעת: החום הכי טוב שיכול להיות, הוא חום של מגע גוף. אם אין דרך אחרת, ניתן להתחמם בעזרת התקבצות של כמה אנשים ביחד.

הדלקת אש

 

מה הבעיה? אש הוא מצרך בסיסי להישרדות. הוא יכול לחמם אותנו, להאיר לנו את הדרך, להבריח חיות טרף ולעזור לנו להכין אוכל. אבל מה לעשות שלא תמיד יש לנו גפרורים או מצית שבעזרתן נדליק מדורה בקלות?

מה הדבר הראשון שמומלץ לעשות? להיערך להדלקת מדורה באור יום. אנחנו צריכים למצוא זרדים שניתן להדליק אותם בקלות, ובחושך, מן הסתם, הרבה יותר קשה למצוא אותם.

איזה ציוד בשטח יכול לעזור לכם? מקל ומשטח עץ. חיכוך מהיר וממושך של מקל העץ במשטח גורם לגיצים. כאשר יש לכם זרדים שאספתם מבעוד מועד ניתן להדליק אותם בקלות ולאחר מכן להדליק את העצים העבים יותר.

עוד משהו שטוב לדעת: תמיד יותר נוח להדליק מדורה בתוך בור. מצד אחד אנחנו רוצים למנוע רוח חזקה ומצד שני לאפשר תנועת חמצן שבלעדיה לא ניתן להבעיר אש.

בניית רפסודה

 

מה הבעיה? אמנם אתם נמצאים במדבר, אבל אין לדעת לאן הדרך תיקח אתכם או מתי תאלצו לעבור איזה ים סוף כזה או אחר.

מה הדבר הראשון שמומלץ לעשות? למצוא עצים שיכולים לצוף במים, רצוי שיהיו קלים וחלולים. במבוק למשל, יעבוד לכם מאוד טוב.

איזה ציוד בשטח יכול לעזור לכם? אחרי שיש עצים, מה שעוד כדאי שיהיה לכם זה איך לקשור אותם אחד לשני. הדרך הטובה ביותר היא להשתמש בענפים ושיחים על מנת לבצע קשירות בין עץ לעץ.

עוד משהו שטוב לדעת: במידה ויש לכם את האפשרות לכך, נסו להעמיד את אחד העצים במאונך למשטח, עליו לקשור חולצה ולהשתמש בהם בתור מפרש. הרוח יכולה לשאת אתכם בצורה מהירה  יותר למרחקים גדולים יותר.

 

במהלך חול המועד, ימים ב'- ד' 25-27.4.16, אתם מוזמנים ל-3 ימים מלאים בפעילויות הישרדות מרתקות לכל המשפחה באיי הטכנודע בחדרה. הפעילות כוללת מתחם ייחודי המאפשר למבקרים להתמודד עם איתני הטבע, וביניהם: התמצאות באי המבוך השחור, התמודדות עם הכשת נחש באי הנחשים, השרדות תחת תנאי מזג אויר קיצוניים באי הכפור, ניסיונות להבעיר אש ואיך שורדים על רפסודה בלב ים? בואו לגלות אם גם אתם שורדים אמיתיים, ואל תשכחו שכבר יש לכם יתרון על פני אנשים אחרים.

>>> הקליקו לכל הפרטים באתר הטכנודע