תחרות זחילה 2 (צילום: You Tube)
הזחילה למיליון מתחילה כאן | צילום: You Tube

האולימפיאדה בלונדון מתקרבת בצעדי ענק וכל הספורטאים כבר מתאמנים במרץ לקראת האפשרות לזכות בתהילת עולם ובמדליה, אבל ישנו עוד ענף ספורט מתפתח שיום אחד עשוי להצטרף לתחרויות המקצועניות: זחילה תחרותית. זוהי כבר השנה הרביעית בה מתקיים המרוץ הזה, 'דייפר-דאש' קוראים לו, מירוץ חיתולים, בו תינוקות זוחלים מתחרים על פרס של אלף דולר, או לחילופין, על אספקה של שנה שלמה של חיתולים.

"זה כמו אילוף כלבים"

כידוע, תינוקות שרק החלו לזחול הם מועמדים מהימנים למרוץ כזה בערך כמו צבים או תרנגולות. הם נעצרים, מתיישבים, מחליפים כיוון, מנסים לאכול את המסלול ולפעמים גם מוחאים כפיים או פורצים בבכי ספונטני, וזו כנראה הסיבה שהאירוע הפך לכזאת אטרקציה להורים, תינוקות וגם סתם צופים מהצד. התחרות נערכת פעם בשנה בפורט וויין, אינדיאנה, כחלק מתערוכת אקספו גדולה של כל חברות המוצרים לתינוקות, והוא ההיי-לייט הברור של האירוע המצליח. יש מספר מקצים, על מנת לאפשר לכמות גדולה של תינוקות להשתתף, ומתוך כל אלה נבחרים התינוקות למקצה הסופי והקובע.

ההורים יכולים להשתמש בטקטיקות שונות ומשונות כל עוד אינם נכנסים אל המסלול או מושכים את הילד פיזית. הפרס המשמעותי גורם להורים להיכנס לאמביציה מרשימה, לצעוק, לעודד ולרקוד משולי מסלול המירוצים, ויש גם כאלה שמנסים שיטות אחרות, כמו זריקת כדורים וצעצועים ואפילו נפנוף בממתקים, סוכריות על מקל וגם באייפונים ומפתחות, שני הדברים החביבים על רוב הפעוטות.

"זה כיף לכולם, להורים, לתינוקות וגם לאחים הגדולים שמעודדים מהקווים", אומרת מנחת האירוע, ניקול רוברטס. "אנחנו מוודאים שהכל נעשה ברוח ספורטבית וטובה, ושהשטח בטיחותי ונקי. בנוסף יש גם פרסים קטנים למשתתפים שלא זכו, וכמובן שהפרס הגדול מאוד ממריץ ומשמח את המשפחה. זה תמיד האירוע הכי מרגש באקספו שלנו. תארו לכם איזו תחושת הישג תהיה לילדים האלה כשיגדלו ויוכלו להתגאות בכך שזכו באלף דולר כשהיו עוד בחיתולים. זה המון כסף!".

בעוד חלק מההורים מריעים בגרון ניחר, אחרים פחות מתלהבים מהתחרות בחיתולים. "אני יודעת שהרעיון הוא שכולם יהנו יחד", אומרת הבלוגרית מרדית' קרול מאתר ההורות באבל. "אבל לי כל העניין הזה עושה לא טוב. אני לא אוהבת שמבוגרים משתמשים בילדיהם על מנת להרוויח כסף. משהו פה פשוט לא נראה לי מכובד. הדרך בה ההורים מתנהגים מזכירה לי את עצמי מול הכלב שלי, כשניסיתי לאלף אותו, וההקבלה הזאת גורמת לי לאי נוחות".

>> פרויקט צילום מתוק: תינוקות מחייכים בשנתם