תינוק מלאך (צילום: istockphoto)
יש לך הילה מעל הראש או שאת סתם שמחה לראות אותי? | צילום: istockphoto

בזמן שאנחנו מנסים ללמד את הילדים שלנו מה מותר ומה אסור מתוך תקווה שיגדלו להיות אנשים טובים ומוסריים, מתברר שהם יודעים להבחין בין טוב לרע עוד לפני שהם לומדים להגיד אבא-אמא-במבה.

שיפוט מוסרי כבר בגיל חצי שנה

במאמר מרתק שהתפרסם בעיתון ה"ניו יורק טיימס", פול בלום, פרופסור לפסיכולוגיה, נותן הצצה לניסויים שהוא עורך במרכז לחקר הקוגניציה של פעוטות באוניברסיטת ייל. בלום מסביר שלאחרונה נמצאו יותר ויותר הוכחות לכך שליצורים אנושיים יש חוש מוסר בסיסי כבר בשלבים הראשונים לחייהם: "בעזרת ניסויים מיוחדים אפשר לראות ניצוצות של מחשבה מוסרית, שיפוט מוסרי ורגש מוסרי כבר בשנה הראשונה לחיים", חורץ פרופ' בלום.

על מנת להבין מעט יותר טוב מה תינוקות באמת מבינים במוסר, נחקרה תגובתם לשני סוגי פעולה: עזרה לעומת הפרעה. הצוות העלה בפני התינוקות הצגה בתיאטרון בובות עם שלוש דמויות גיאומטריות בעלות פרצופים - כדור אדום, משולש צהוב וריבוע כחול. כשהכדור ניסה לעלות במעלה גבעה, המשולש סייע לו לעלות ודחף אותו קדימה, ואילו הריבוע הפריע לו וניסה לדחוף אותו למטה.
בסיום ההצגה, נתנו לתינוקות לבחור בין שתי הדמויות - זו שעזרה וזו שהפריעה. באופן מדהים, מעל 80 אחוז מהתינוקות בני חצי שנה עד עשרה חודשים, הושיטו יד לדמות הטובה.
בלום: "כשמסתכלים על ההצגה זה ברור, לפחות בעיניים של מבוגרים, שיש תוכן מוסרי מסוים בסיטואציה. הריבוע די מרושע בעוד שהמשולש חמוד. חקרנו האם תינוקות שופטים את הדמויות כפי שעושים המבוגרים".

בכל זאת, אל תוותרו על חינוך טוב

האם המחקר מראה שתינוקות מאמינים שהדמות העוזרת היא טובה והשנייה רעה? "לא בהכרח", אומר בלום. "כל מה שאנחנו יכולים להסיק בבטחה מהאופן שבו התינוקות הושיטו יד זה שהם מעדיפים את האיש הטוב ומביעים סלידה מהאיש הרע. מה שמרגש זה שההעדפות הללו מבוססות על האופן שבו אותו איש התייחס לאחר, אם הוא עזר לו להשיג את מטרותיו או עיכב אותן".

לדבריו, לתינוק אין מודעות לסוגיות אלו ושום מושג למה פעולות מסוימות הן טובות או רעות - הם פשוט פועלים על פי תחושת בטן. למרות זאת, הורים לא טועים כשהם דואגים להתפתחות המוסרית הבריאה של הילד שלהם: "תהליך החברות (סוציאליזציה) הוא חשוב מאוד. לא בגלל שלתינוקות וילדים צעירים אין חוש של נכון ומוטעה, אלא בגלל שהחוש הטבעי שלהם מושפע משמעותית מהמודל המוסרי שלנו כהורים".

>> האם היטלר היה תינוק חמוד?
איך לעודד את יכולות הלמידה של הקטנטן?

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן