מה משמעותם של השמות הפופולריים ביותר שניתנו לילדים וילדות בישראל בעשור האחרון? לבנות רבות בארץ קוראים נועה, מאיה, טליה, אביגיל או תמר, ולבנים רבים ניתנו השמות איתן, אורי, אריאל, דוד ונועם. עד כמה הם משמעותיים למהלך חייהם? אני טוען שמאוד.

השם הוא מהותו של האדם וככזה הוא מלווה אותו לאורך חייו. פירוש שמות הוא המפתח להבנת אישיותו וגורלו. כל אחד מאתנו הוגה, שומע וכותב את שמו פעמים רבות במהלך חייו כאשר שמנו מגלם נוסחה רוחנית שבעזרתה ניתן לפצח את התנהגותנו, לעמוד על טיב האישיות הפנימית שלנו ולקבל החלטות נכונות ברגעים מכריעים בחיינו.

שמו של אדם מספר סיפור המתקיים לאורך השנים. תחילתו בהענקת השם על ידי ההורים, וסופו כאשר אנו נושמים את נשימתנו האחרונה. שמות ילדינו, בתי העסק שלנו, חיות המחמד שאנו מאמצים ואפילו הרחוב בו אנו גרים - כל אלו יכולים לשמש מראה לא רק למי שאנחנו, אלא שיקוף של העבר, ההווה והעתיד. השם שלנו, יותר מכל מילה אחרת, מקפל בתוכו את הזהות שלנו. השם הוא ה-DNA של נשמתנו ומהווה מראה לאישיותנו. דרכו ניתן להבין את נקודות החוזק וגם את החולשות שלנו.

על פי ספר בראשית המתאר את בריאת העולם, מתבקש האדם במשימתו הראשונה להעניק שמות לבעלי חיים: "ויקרא האדם שמות לכל הבהמה ולעוף השמים ולכל חית השדה" (בראשית ב', כ'). חשיבותם של השמות במסורת היהודית מודגשת על ידי השימוש במילה "השם" - שפירושו אלוהים. בעוד שלבני האדם יש שם, אלוהים - הכל הקיים, הוא בעל ה"שם".

גל ששון (צילום: אלכס ריצרדסון)
גל ששון. בין השאר מייעץ לסלבס אמריקאים | צילום: אלכס ריצרדסון

ובהנחה כי אנו מסכימים ששם הוא דבר משמעותי ועניין שאין להקל בו ראש, מעניין לראות מה אומרים עשרת השמות הכי אהובים בישראל בעשור האחרון?

השמות האהובים בישראל ומשמעותם

נועה: כפי שהשם מרמז, זהו שם המסמל דינאמיות ותנועה, שינוי וזרימה. מדובר בשם נפלא עבור בת שנולדה באחד ממזלות מקבוצת האש: אריה, קשת או טלה. אם אתם מייחלים לילדה רגועה, רצוי לבחור בשם אחר, אך אם אתם מכוונים לילדה מצליחה, זריזה ומבדרת - הרי שזהו שם מושלם לכך.

תמר: תמר הייתה כלתו של יהודה, מי שהיה בנם הרביעי של יעקב ולאה ודמות מקראית המופיעה בספר בראשית. על פי המקרא, תמר נישאה לאחד משלושת בניו של יהודה אך זה מת לפני שהספיקה ללדת לו צאצאים. בנו השני של יהודה - סירב לשאת אותה לאישה ומת גם הוא. יהודה שחשש לגורל בנו השלישי והאחרון, סרב לנישואין עם תמר. תמר, בהיותה אישה שורדת וברצונה העז ללדת ילדים, מפתה את יהודה בהתחפשה לזונה ומצליחה להרות לו מבלי שזיהה אותה. יהודה החושב אותה לזונה מצווה לשרוף אותה, אלא שאז מגלה לו תמר שהיא נושאת ברחמה צאצא שלו. כך היא ניצלת והופכת למייסדת שושלת בית דוד.

מקור השם תמר מגיע מעץ הגדל בנווה מדבר, במקום בו המים מצויים בלב השממה - כלומר חיים כנגד כל הסיכויים. עץ התמר מספק צל ופרי עתיר בסוכר המאפשר לשרוד בתנאים קשים. גובהו של העץ מייצג את היומרות והשאיפות שלו. על כן, שם זה מנבא תכונות של נחישות והצלחה עסקית. מדובר בשם מצוין לבת "פייטרית", כזו שתעמוד חזקה אל מול מצבים קשים, כך שאם אתם חפצים בילדה חכמה וממולחת - תמר הוא השם בשבילכם.

מאיה: מדובר באחד השמות המיוחדים ברשימה משום שמשמעויות רבות לו. בפילוסופיה ההינדית פירושו "אשליה". בעברית הוא קיצור ל"מעיין". הצליל "מא" מקשור בשפות ובתרבויות רבות לאימהות. במיתולוגיה הרומית, מאיה היא בתו של אטלס המוצג כטיטאן וידוע גם בתור מלך האטלנטיס. אטלס מסמל בתרבות המערבית סיבולת ואיפוק. המשמעות של השם מאיה תושפע מהמסורת והשורשים אליהם אתם מחוברים. מאחר שאנו עוסקים בעברית, התכונות המזוהות עם השם מאיה הן זרימה, ריקוד, תנועה, רגשות, ריפוי ואמנות. 

אביגיל: משמעות השם: "האיש של אבא". ובאיזה שם עסקינן! אביגיל היתה אשתו השלישית של המלך דוד, וככל הנראה הנבונה ובעלת התושייה הגדולה מבין כל נשותיו. אם אתם שואפים לבת שערכי החוק והצדק מובילים אותה, אביגיל הוא שם נפלא עבורכם, ואולי היא תהפוך לעורכת דין או שופטת. עוד ממעלותיו של השם הן רהיטות, יכולת שכנוע, רטוריקה גבוהה וחוש עסקים מפותח.

טליה: משמעות השם: "הטל של אלוהים". אותיות "יה" מקושרות בקבלה לחכמה אלוהית. במסורת היוונית השם טליה הוא סופיה שהיא אלת החכמה. אם כן מדובר בשם עוצמתי. מים שקטים החודרים עמוק. טליה הוא שם המסמל מעין טיפות קטנות המוודאות את המשכיות החיים. מדובר בשם מצוין עבור רופאה לעתיד, מחנכת ומורה ומישהי שביכולתה להשרות תקווה בעתות מצוקה. יש לקחת בחשבון שמדובר בשם מורכב ונשים רבות הנושאות בשם טליה חיות חיים מורכבים מרובי שכבות.

שמות לילדים (צילום: And-One, Shutterstock)
תחשבו טוב על השם שאתם נותנים לילד או לילדה שלכם | צילום: And-One, Shutterstock

ובגזרת הבנים:

נועם: משמעות השם היא נחמדות וטוב לב. זהו שם נפלא עבור ילד מקבוצת מזלות המים: סרטן, עקרב ודגים. אם אתם רוצים ילד זורם, רגיש ו"מסתדר", בחרו בשם זה. אם רק היו עוד הרבה "נועם" בעולם, אולי היו פחות מלחמות, מחלות ומחלוקות.

דוד: שם עוצמתי אך כזה שיש בו צד אפל. משמעותו היא להיות נאהב - אדם האהוב על כולם בכל מקום. אלא שדוד לא יודע את מי הוא עצמו אוהב. מדובר בשם מלא כריזמה ורב עצמה, תאב לכוח וערמומי, אך יחד עם זאת בעל כושר מנהיגות מופלא. שם מצוין לילד שנולד עם בעיות בריאותיות.

אורי: שם מואר. שם זה מקושר לריפוי כמו גם לבידור ושמחה. כל שם עם המילה "אור" טומן בחובו אחריות גדולה, כך שאנשים שבשמם צירוף המילים "אור" הם ניצנים של שורשי עץ הקבלה. משימתם לעולם היא להביא אור ותקווה. ה"אורים" אמורים לשמח אותנו כשאנחנו עצובים ולהאיר עלינו בקרני אור חזקות.

אריאלפירוש השם: "האריה של אלוהים". אריה קשור לעוצמה, אומץ, גבורה ויצירתיות. האריה של אלוהים הוא סימן רב משמעות להגנה אלוהית. כל שם עם הצירוף "אל" מקושר לעולם הרחמים והחסד בעץ הקבלי של החיים. ילדים אלו עשויים להיות קולניים ודעתניים, נוטים להצטיין בספורט וביצירה.

איתן: משמעות השם: "חזק ומוצק". זהו שם מצוין לילד צנוע ועניו או לילד שנולד מתוך קשיים. ילדים אלו נוטים להיות כנים מאוד ובעלי עצמאות גבוהה.

גל ששון, הוא אסטרולוג, מיסיטקן ומורה לקבלה