תינוק בוהה (צילום: Kobyakov, Istock)
על מה אתה חושב? | צילום: Kobyakov, Istock

עד עכשיו חשבנו שלהיות תינוק זה בהחלט נחמד, אבל גם די משעמם – הרי הם כל היום רובצים ובוהים בתקרה או במובייל, בלי לחשוב על מה שעובר עליהם. מחקר חדש מגלה עובדה מרעישה: גם תינוקות קטנטנים חושבים, ואפילו חולמים בהקיץ מהיום הראשון להיוולדם.

<< התפתחות תינוקות: המדריך המלא 

"החלק שאחראי על כך במוח מתפתח כבר בסוף ההריון"

בכתב העת של האקדמיה הלאומית למדע בבריטניה דווח כי צוות חוקרים מהאימפריאל קולג' בלונדון עלו על התגלית לאחר שסרקו את הפעילות המוחית של 70 תינוקות בשלבי התפתחות שונים. הם גילו כי החלק במוח שיוצר חלומות בהקיץ אינו נוצר כמה שנים לאחר הלידה, כפי שחשבו עד כה.

על פי המחקר החדש, החלק במוח שידוע כאחראי על מצב החלימה בהקיץ מתחיל להתפתח אחרי 30 שבועות מהיווצרות העובר, במהלך השליש האחרון של ההריון, ומשלים את התפתחותו לקראת השבוע ה-40, כשרוב התינוקות נולדים.

פרופ' דיוויד אדוארדס, החוקר הראשי: "מחקרי העבר כבר זיהו את החלק במוח האחראי על התבוננות פנימית, ועל היכולת לשלוף זיכרונות ולדמיין את העתיד. העובדה שמצאנו את זה בתינוקות בני יומם מובילה לשתי אפשרויות: או שלהיות תינוק זה הרבה יותר כיף ממה שאי פעם חשבנו – פשוט לשכב כל היום בשמחה ולחשוב מחשבות על העבר והעתיד – או שישנה טעות בתיאוריה המקורית, וזהו פשוט לא החלק במוח שאחראי על הדברים הללו. המחקר שלנו מראה באופן כללי שמוחות התינוקות מפותחים בהרבה ממה שחשבנו".

אהבה מפתחת את מוח התינוק

"זה ידוע שלמוח התינוק יש יכולות רבות כבר בתקופת הרחם", אומרת אורית לוי, מלווה התפתחותית לתינוקות ומפתחת מיומנויות למידה וזיכרון. "כאשר תינוקות יוצאים לאוויר העולם, יכולת הקליטה שלהם היא עצומה. עד גיל שלוש המוח מתפתח כל כך מהר שזה מדהים, ומה שזורעים בגילאים האלה נשאר אחר כך לכל החיים.

"אני לא יודעת לגבי עניין החלימה בהקיץ, אבל ידוע שבראשם של תינוקות קטנים עובר הרבה יותר ממה שנראה לעין, ושלדבר אליהם זה דבר שמאוד מזרז את ההתפתחות המוחית שלהם. כמו כן, חשוב מאוד לתת להם כמה שיותר חום ואהבה. תאי המוח, הנוירונים, עטופים במעטפת שגורמת לחשמל במוח לעבור מנוירון לנוירון. ככל שהמעטפת הזאת יותר חזקה, כך החשמל עובר מהר יותר והמידע במוח עובר טוב יותר, מה שיוצר מחשבה חדה. אפשר לחזק את מעטפת הנוירון גם בעזרת תזונה נכונה, אבל הדרך הטובה ביותר היא לתת לתינוק הקטן אין סוף חום ואהבה".

אם אחת שלא הזדקקה למחקרים כדי להבין שלביתה התינוקת יש עולם פנימי מפואר וגדוש בכל טוב, היא אדל אנרסן האמריקנית, שהבלוג הפופולרי שלה, "החלומות בהקיץ של מילה", מתאר את חלומותיה של מילה התינוקת, כפי שאמה מדמיינת אותם. היא גם תיעדה את בתה ישנה (וחולמת) במגוון תנוחות, והעלתה זאת ליוטיוב.

>> בחנו את עצמכם: מה אתם יודעים על התפתחות תינוקות?