תינוקת שרדה 12 שעות במקרר גופות. ארכיון (צילום: רויטרס)
איזה שם תיתנו לילד שלכם? אילוסטרציה | צילום: רויטרס

הקץ לשמות כמו פנינית, סנאית, גוזל וחלון? בבית המחוקקים חוששים ששמות מוזרים, או סתם שמות ישנים שמוענקים לתינוקות, יגרמו לילדי ישראל להיות דחויים. כדי למנוע מקרים שכאלה, מוגשת הבוקר הצעת חוק שמטרתה לפקח על ההורים ה"יצירתיים" ולמנוע מהם להעניק לילדיהם שמות שעלולים להיות פוגעניים בעבור ילדיהם.

העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי הצעת החוק, שיזם יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת ח"כ זבולון אורלב ואשר זוכה לתמיכת המועצה לשלום הילד, באה על רקע תלונות של אזרחים על שמות שונים, ולדעתם פוגעניים, שהעניקו בשנים האחרונות הורים לילדיהם.

כך למשל, בתלונות שהגיעו לכנסת נכלל השם "זרובבל", שהיה אולי מקובל בעבר - אך בשנת 2011 הוא עלול לגרום קשיים לילדים מתבגרים. שם נוסף עליו התלוננו היה "אדולף", שהיה מקובל בארצות דוברות גרמנית - אך מטבע הדברים אינו מתקבל באהדה רבה, בלשון המעטה, בישראל.

"החוקים קיימים גם במדינות אחרות"

על פי הצעתו של אורלב, פקידי רישום השמות במשרד הפנים יוכלו לעכב בקשה של הורים לרשום את ילדיהם - אם השם שבחרו עלול לפגוע בילד או בילדה. במקרה שכזה, בקשת ההורים תועבר לוועדה מיוחדת שתוקם לשם כך, ושתכלול אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים. אלו יזמנו את ההורים למפגש, ויסבירו להם מדוע השם שבחרו עלול לגרום נזקים חברתיים או נפשיים לילדים.

אם ההורים לא ישתכנעו מהשיחה עם אנשי המקצוע, הם יוכלו בכל זאת לבצע את רישום השם שבחרו - למעט מקרים קיצוניים ביותר שבהם ניתן יהיה לפסול את השם בשל פגיעה עתידית ממשית בילדה או בילד. אורלב ציין כי הוועדה תכלול גם אנשי מקצוע מהמגזרים השונים, כמו המגזר הערבי והחרדי, כדי לקחת בחשבון שמות מסוימים שאולי נשמעים חריגים - אך בהחלט מקובלים במגזר.

"נתינת שם פוגעני ומעליב לקטין, כמו גם שמות של קללות ודמויות שליליות, עלול לשים אותו ללעג ולקלס בעיני חבריו ולפגוע בתדמיתו ובביטחונו העצמי", כותב אורלב בהצעתו. "חוקים דומים קיימים במדינות כמו שבדיה, נורבגיה, פורטוגל ופרו". ההצעה צפויה לעלות בקרוב לדיון ראשון במליאת הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק