לא להשתמש (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
חיוך אחד שווה הכל | צילום: Getty Images, GettyImages IL

לא קל להיות הורה טרי. הדרדק הקטן דורש הרבה זמן והשקעה ולא תמיד ברור מה הוא מרגיש ואם אנחנו פועלים לשביעות רצונו. עם זאת, ישנן מחוות קטנות שדווקא יכולות להעיד על חיבה והיקשרות. הנה מספר דרכים שבהן תינוקות מפגינים אהבה.

מלידה עד 6 חודשים: תן חיוך

לא משנה כמה נבקש, עד לגיל שישה חודשים תינוקות לא ממש נותנים את הפידבק לו אנו מייחלים לאחר הלידה הקשה ובמהלך כל אותם לילות נטולי שינה. אך ככל שתעמיקו את ההיכרות עם הרך הנולד תזכו לקבל סימן שמתחיל להירקם קשר משמעותי ועמוק יותר ממה שמילים יכולות לתאר. "היקשרות היא תהליך", אומרת דבי לייבל, רופאה ופרופ' לפסיכולוגיה מאתר parenting.com. "כשמטפלים בילד שלכם, הוא מתאהב בכם יותר ויותר מדי יום".

1. חיוך, אפילו לשבריר שנייה
מחקרים מראים שחיוך של תינוק עשוי להעיד על תגובה לחיוך שחייכתם אליו. בממוצע, החיוכים החברתיים הראשונים מופיעים לראשונה בגיל 6 עד 8 שבועות, אך לעתים גם לפני. התינוק עשוי לחייך למראה הפנים של האם, האב או קרוב אחר שנמצא זמן רב סביבו. התינוק מקשר בין הפנים המוכרות להרגשה טובה, וכך מתהדק הקשר.

2. בוהה בך בריכוז
"כבר מלידה יכול התינוק לזהות את פניה של אמו, את הקול שלה, את הריח שלה", אומרת פרופ' לייבל. השלב הבא הוא קישור בין הקול והריח המוכרים לבין המראה. זו הסיבה שהתינוק בוהה הרבה בפניה של אמו, הוא למעשה משנן ולומד אותם. התינוק מקשר בין מראה פנים מוכרות לתחושה של נוחות ואהבה.

כשהתינוק מתבונן בפנייך, תני לו זמן לעשות זאת בניחותא כדי שיספוג כמה שיותר מידע. נעמי גטניו מאתר דולה, מנחת קבוצות אמהות ומפתחת שפת הטף, ממליצה לדבר עם התינוק בשלב הזה: "חושבים שזה לא משנה, שהוא קטן מדי ולא מבין, אבל זה בהחלט חשוב. התינוק קולט את ההברות, השפה ואת מילות האהבה. בגיל 4 חודשים נוצרים ההקשרים שבין המילים למעשים או לחפצים".

6 עד 12 חודשים: הבעת רגשות

תינוקות בני שישה חודשים ומעלה כבר מודעים הרבה יותר לעולם הסובב אותם, ומפתחים מיומנויות חדשות כמעט מדי יום. בתקופה זו התינוק כבר עשוי להראות אהבה בדרכים רבות.

3. הושטת הזרועות כדי שירימו אותם
תינוקות רבים אוהבים שמחזיקים אותם בידיים כבר מראשית חייהם, אבל רק בסביבות גיל שישה חודשים הם מפתחים יכולת פיזית וקוגניטיבית שמאפשרת להם להשתמש בשפת גוף כדי לבקש שירימו אותם.

4. חיבוקים ונשיקות
סביב גיל שנה התינוק עשוי להתחיל לחלק נשיקות, לרוב נשיקות רטובות. אם אתם לא מרוצים מסוג הנשיקות פנו בטענות אל עצמכם – לרוב הילד פשוט יחקה את הדרך בה אתם מנשקים אותו. "ילדים להוטים ללמוד איך להפגין גילויי חיבה גופניים והם נהנים להתאמן על אמא ואבא שלהם", מסביר ד"ר ריצ'רד גלאגר, מנהל מכון ההורות במרכז לחקר הילד באוניברסיטת ניו יורק.

5. בוכה כשהולכים, צוהל כשחוזרים

תשאירו אותם לבד לכמה שעות או דקות, וכשתחזרו תרגישו כמו כוכבי רוק. אם הצלחתם לעזוב את הדרדק לכמה שעות, כשתחזרו הילד יגיב הצהלות שהן לא רק חמודות, אלא גם מהוות סימן לקשר העמוק שנרקם ביניכם. הצד השני של המטבע הזה הוא זעקות שבר ובכי אדיר כשהאמא עוזבת את התינוק. אל תתרגשו יותר מדי מהבכי, התהליך הזה הוא חלק מההתפתחות הטבעית שמלמדת את הילד שההורים הולכים ויחזרו מאוחר יותר, כפי שמסבירה גטניו: "בהתחלה הילד חושש שהאם נעלמה ולא תחזור יותר. הוא בשלב שמה שהוא לא רואה לא קיים. לוקח זמן עד שהוא מקשר בין היעלמות לחזרה". ילדים בגיל זה מביעים רגשות בצורה מופגנת ולעתים מוגזמת אבל מה שברור – הם אוהבים אתכם.

12 עד 20 חודשים: רצים לאמא ואבא

6. מחקה אתכם

תינוק מושיט ידיים על ידי אימו (צילום: anouchka, Istock)
נהנים להפגין גילויי חיבה גופניים | צילום: anouchka, Istock
מגיל שנה התינוק מתחיל להראות אהבה באופן מורכב יותר, בהתאם להתפתחות ההתנהגות שלו. עכשיו מגיע השלב בו התינוק בוחן את סביבתו וגבולותיו. התינוק סומך עליכם שבגלל שהוא אוהב אתכם, תעזרו לו כשיצטרך אתכם. זו תקופה עמוסת חוויות בחייו של הפעוט, ולכן הדרך שבה יביע אהבה עשויה להיות עקיפה.
מי שאמר שחיקוי זו הצורה הכנה ביותר לחנופה, כנראה הכיר בחייו תינוק או שניים. התינוק ינסה לדבר בטלפון, לקחת את התיק שלכם ולחכות פעולות אחרות שראה אתכם מבצעים. "כמו כולם, מבוגרים וילדים כאחד, התינוק מחקה פעילויות והתנהגויות של האנשים האהובים עליו", מסבירה פרופ' לייבל.

7. מחפש נחמה כשהוא נפגע
דרך אחרת של התינוק להפגין אהבה היא לרוץ אליכם לנחמה כשהוא נפצע. הפציעה לא חייבת להיות רצינית, מספיקה היעלבות או שפשפוף קל כדי לגרום לתינוק לחפה את אמא או אבא לנחמה. "גם במקרה של תסכול, כשילד נתקל במצב שלא מבינים אותו, הוא יחפש את הדמות האהובה כדי שתעזור לו", מסבירה גטניו. לפעמים מספיקה פגישת עיניים כדי להרגיע את הילד, שרוצה תשומת לב והבטחה שהוא אהוב באותה מידה שהוא אוהב.

8. התנהגות רעה דווקא במחיצת אמא
כמה פעמים שמעתם את המטפלת או הגננת אומרות "הוא התנהג כמו מלאך", ורק כמה דקות אחרי כן הילד עושה מעשי קונדס? פעוטות בודקים את הגבולות, בעיקר של האנשים שהם הכי אוהבים. אמנם זו לא הדרך הנעימה ביותר לקבל אות אהבה מהילד, אבל גם זה חלק מהעניין. לעתים הילד יתנהג בצורה מופתית בציבור וישמור עבור הוריו את ההתפרצויות והבכי כי הוא יודע שהם ימשיכו לאהוב אותו.

"כשהמצב הפוך, זה לא תקין", מבהירה גטניו, "תינוק במצב תקין מרגיש נוח ו'בבית' בקרבת האהובים עליו. אם הוא מופנם ושקט בבית ומוציא הכל בגן, זו נורת אזהרה. עניין הקונצים מתעצם כשיש אחים. ילדים עושים תחרויות מי מקבל יותר אהבה ותשומת לב, אם אחד מתנהג טוב, השני יתנהג גרוע רק כדי לזכות ביחס רב יותר". הפתרון שמציעה גטניו היא להחזיר את המושכות לידי ההורים: "בסופו של דבר, מי שיכול לשלוט במצב הם ההורים על ידי מתן הרבה יותר חיזוקים על הדברים הטובים ולהתעלם מהדברים השליליים".

9. קבלו מתנה
תינוקות ופעוטות נוטים להעניק מתנות למי שהם אוהבים: תלישת פיסת דשא והענקתה לאמא, מתן ציור, בובה, משקה או אוכל מעידים על אהבה. גם מחוות גופניות שונות, כמו ליטוף עור הפנים או השיער, אחיזה של הפנים בשתי ידיים ועוד. "זה קורה כבר מגיל קטן מאוד, במהלך הנקה למשל", אומרת גטניו.

חלק מהסימנים מובנים מאליהם, חלק מורכבים יותר ועל חלק ודאי הייתם מעדיפים לוותר. אבל העבודה וההשקעה משתלמים, ובסוף התינוק שלכם יאהב אתכם ויראה לכם את זה. פשוט עקבו אחר הסימנים.