אחד ממשברי האמון המשמעותיים ביותר שחווים הורים לתינוקות קטנים מתרחש כשנופל להם האסימון שהאמרה הידועה: "ישן כמו תינוק" היא אחת מהאמרות המופרכות ביותר שיש. יחד עם זאת הרגע בו התינוק הקטן עוצם את עיניו ושוקע בתרדמה מלאכית, הוא עדיין אחד הרגעים היפים והמתוקים ביותר שחווים הורים טריים.

טרייסי רייבר וקלי ריידן ,זוג צלמות שהן גם אחיות תאומות, החליטו להנציח את הרגעים הקסומים הללו באמצעות צילומי סטודיו מקצועיים שמתעדים את שנתם של תינוקות בני יומם. לאחר שטרייסי התראיינה בתוכנית "טודיי שואו" של רשת אנ.בי.סי והראתה מספר תמונות של עבודתן, הסרטון עם הראיון עלה ליו-טיוב, דבר שגרם לגל של התלהבות מצד הצופים הרבים. האחיות חתמו על חוזה בלעדי עם חברת הוצאה לאור בשם "סלרס" שתוציא ספר שיזכה לשם המתבקש: "Sleeping Beauties", משחק מילים על "היפהיפייה הנרדמת".

"ראיתי את הקטע בו הוצגו התמונות של התינוקות", מספר בעל ההוצאה לאור, "ומיד עשיתי את הסידורים לטוס לאומהה, נברסקה על מנת לדבר איתן על פרסום התמונות". לדבריו, גם לאחר ניסיון של 30 שנה בעסקי ההוצאה לאור הוא נתקל במעט מקרים בהם חווה כזו תגובה רגשית עזה .


הסוד: צילום תינוקות בני חודש

בעבר, צילום של תינוקות וילדים, נדחה לגיל מאוחר יותר, בו אפשר להתנהל איתם ביתר קלות, לתת להם הוראות בימוי ולדאוג לכך שהעיניים שלהם תהיינה פקוחות. העבודה של טרייסי וקלי גרמה ליותר ויותר הורים לראות באור אחר את עניין צילום הילודים הרכים, ולהתעניין בצילום סטודיו מקצועי שיתעד את ימיהם הראשונים והמרגשים של החברים החדשים במשפחה.

אלמנט ייחודי נוסף בעבודתן הוא העובדה שרוב התינוקות מצולמים בעודם ישנים ובמקביל, הצלמות כמעט שלא משתמשות באביזרים או תאורה. רוב התינוקות מצולמים עירומים או מכוסים בבדים טבעיים, שמיכות סרוגות או כובעים צמריריים.

תינוק קקון (צילום: © Ryden-Raver LLC)
הסוד להצלחת הצילום: יצירת אווירה מרגיעה | צילום: © Ryden-Raver LLC

הפורטרטים הטבעיים הללו,  שכבר קיבלו שמות תואר שונים כגון "דמויי- זן",עונים לטעמם של הורים רבים שמנסים להשתלב בשלל המגמות האורגניות וניסיונות החזרה לטבע ולמקורות. על פי דבריהן, של צמד הצלמות המפתח להשגת התמונות הייחודיות הוא צילום של התינוקות בחודש הראשון לחייהם. "תינוקות בני יומם ישנוניים באופן טבעי", הן מסבירות, "אנחנו מבקשות מהאמהות שלהם לדאוג שהבטן שלהם תהיה מלאה למשעי לפני שהם מגיעים לסטודיו. אנחנו מנסות לייצר תנוחות טבעיות ומכורבלות כאילו שהם ברחם ואחרי בערך כשעה כשהם מתרגלים לכך שאנחנו מעמידות אותם בפוזיציות שונות, די קל לעבוד איתם".

בראיון ל"טודיי שואו" טרייסי סיפרה כי הסטודיו הקטן שלהן מותאם במיוחד לצרכיהם של היצורים הקטנטנים. הן דואגות שהחדר מחומם לטמפרטורה הנכונה ועבור כל תינוק מותאמת תנוחת צילום אישית. להפתעתן, דווקא עם הנקבות קשה להן יותר להסתדר.

טרייסי היא אם בעצמה לתינוקת בת מספר חודשים ובתה מצולמת בעצמה בכמה מהתמונות. לדבריה, בתה תועדה כל יום במשך החודש וחצי הראשונים לחייה משום שאלו רגעים יקרים שחולפים כל כך מהר, את חווית התיעוד הזו הן מנסות להעניק גם לאנשים שמגיעים אליהן לסטודיו.

קלי וטרייסי עורכות שיעורי צילום לצלמים אחרים המבקשים לרכוש את רזי הצילום של תינוקות כל כך קטנים. לדבריה, החוכמה בצילום מסוג זה היא בסיפוק הצרכים הבסיסים של התינוקות- ביצירת אווירה מרגיעה, בתנועות קטנות, בהנחה שלהם בפוזיציות השונות והכי חשוב – לא להעיר אותן.

את בובות התינוק הקטנות בעולם כבר ראיתם?