אמיתי אבן שושן בן ה-20, לוחם בביה"ס להכשרה בעוצבת הקומנדו, נפל אתמול (שבת) בצפון ח'אן יונס בהיתקלות עם מחבלים. יחד איתו נפלו עוד שלושה לוחמים מביה"ס לקומנדו. אימו של אמיתי, מלי, סיפרה ל-N12 על אהבתו  ללימודי התורה, ואיך התאמן בהתמדה כדי להיות לוחם בסיירת, והתעקש "לעשות את כל המסלול, ללא קיצורי דרך".

מלי התייחסה גם לכך שמדובר בצוות שעדיין היה בהכשרה, ולא סיים את המסלול. "הוא חייל בהכשרה, לא היה מוסמך, הוא פחד בעצמו להיכנס", אמרה. "מישהו צריך להסביר לי למה להכניס ילדים ללא ניסיון פנימה. כל הזמן הסבירו לי שהם קרובים לגדר ולא יקרה להם כלום. האחרון שדיבר איתו זה אחי משה שנמצא בעזה וחיפש אותו כל הזמן. הם התקשרו אליי ביום חמישי, הוא אמר לי, עכשיו אנחנו עוברים למבנה, נוכל לנוח".

אמיתי אבן שושן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
"קראנו לו המושלם שלנו". אמיתי אבן שושן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"כל הזמן אמרתי שהחמאס הוא זה שיאחד בינינו, והנה עכשיו כולם באים לבכות על קבר בני"

היא דיברה גם בכאב על המאבקים בתוך המדינה ועל ההפגנות: "שעם ישראל יתעורר. תתעוררו כבר. מספיק, די עם המלחמות בינינו. כל הזמן אמרתי שהחמאס הוא זה שיאחד בינינו, והנה עכשיו כולם באים לבכות על קבר בני. למה לנו ההפגנות האלה, למה לנו השנאה הזו. במה זה מקדם אותנו. רק ביחד ננצח, הם לא מבינים את זה".  

כשבאו הקצינים לספר לה את הבשורה הקשה מנשוא, היא סיפרה ששאלה אותם עבור מי הם באו. "יש לי אח נהג בעזה ויש לי בן לוחם. בשביל מי באתם", שאלה אותם. "הוא אמר לי גברת תיכנסי הביתה, אמרתי לו תגיד לי למי באת. לא היו להם פרטים, רק הבוקר למדנו מהחדשות מה קרה". 

אמיתי אבן שושן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אמיתי אבן שושן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"אמיתי מתאמן כבר שנתיים כדי להיות בסיירות", הוסיפה. "הולך לים, סוחב 20 ק"ג על הגב, אלונקות. נחוש. הגיע ליום סיירות ועבר, היה מועמד לתוכנית ארז, התלהבו ממנו. הוא לא הסכים, הוא רצה לעשות את כל המסלול בלי קיצורי דרך. קראנו לו המושלם, הוא היה המושלם שלנו".

"איבדתי בן תורה, עילוי, לא היה יום שלא הניח תפילין. הוא היה בישיבה הגבוהה, ילד שאהב את התורה מיום שלמד לדבר"

"הוא רצה להיות עילוי בתורה", סיפרה עוד מלי. "איבדתי בן תורה, עילוי, לא היה יום שלא הניח תפילין. הוא היה בישיבה הגבוהה, ילד שאהב את התורה מיום שלמד לדבר". אמיתי הניח הורים ושלושה אחים. אחיו הצעיר בן 13 רק חגג בר מצווה במרץ האחרון.

ארבעת הלוחמים שנפלו בהיתקלות בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
עידו ברוך, ריף הרוש, אמיתי אבן שושן ועילאי צעיר ז"ל | צילום: דובר צה"ל

מסע הלווייתו של אמיתי ייצא היום בשעה 12:00 מבית המשפחה במושב עזריאל לבית העלמין הצבאי המשותף בתל מונד. אמיתי נפל יחד עם עילאי צעיר, עידו ברוך וריף הרוש בפעילות בצפון ח'אן יונס. הם נעו בין מבנים, ונתקלו במחבלים שיצאו מפיר.