יותר מ-6 שנים אחרי שגופתה של קוני דיבייט נמצאה בביתה בעיר אלינגטון, מדינת קונטיקט, החשוד העיקרי ברצח של בת ה-39 הובא לבית המשפט. שוטרים שהגיעו ראשונים לזירה מצאו את בעלה של הקורבן, ריצ'ארד, בחדר המטבח. הוא שכב על הרצפה, כבול לכיסא מתכת מתקפל, והפנה אותם למרתף – שם הם גילו את רעייתו.

קוני נמצאה שרועה על הרצפה ללא רוח חיים, אחרי שנורתה פעמיים: פעם אחת בבטן ופעם נוספת בראשה. בעלה בן ה-45 סיפר מאוחר יותר ששני רעולי פנים חמושים ירו בה למוות. ככל הנראה מדובר בשוד שהסתבך. לטענתו, הוא חזר לביתו באותו בוקר גורלי ב-23 בדצמבר 2015, אחרי שהוריד את ילדיו בבית הספר. ריצ'ארד היה בדרכו לעבודה, אבל חזר אחרי שהבין ששכח את המחשב הנייד שלו. בדרך לשם, הוא כבר קיבל התראה שהאזעקה בביתו הופעלה.

ריצ'ארד סיפר לבלשים שכשהגיע הביתה שמע רחשים מהקומה העליונה. כשהוא ניגש לחקור את העניין, הוא נתקל באחד הפורצים. "היה לו סכין ביד והוא דרש שאני אמסור לו את הארנק שלי, יחד עם כל הקודים של כרטיסי האשראי שלי", העיד. "קוני אז חזרה הביתה מאימון בחדר הכושר. ניסיתי להזהיר אותה – אך ללא הועיל".

הבעל ציין שפורץ נוסף, שתואר כגבר מגודל עם בגדי הסוואה ומסכה, ירה בקוני לפני שהשניים כבלו אותו לכיסא ונמלטו. בשלב הזה, הוא יצר קשר עם מוקד החירום והזעיק את המשטרה למקום. אלו למעשה עיקרי הדברים בעדותו של ריצ'ארד דיבייט לגבי הרצח של אשתו. כיום, הבלשים והפרקליטים יודעים שהכול היה שקר חולני.

השקרים נחשפים

חוקרים חשדו שהבעל משקר כשהבחינו ששום דבר לא נלקח מביתם של בני הזוג – לא תכשיטים, לא מזומן, לא מכשירים אלקטרוניים, כלום. ריצ'ארד כאמור טען בעדותו ששודד דרש ממנו למסור את הארנק, אבל הוא נמצא בחצר הבית כשכל כרטיסי האשראי עדיין במקומם. בהמשך, חוקרים הבחינו בפרט קריטי בנוגע לגופתה של הקורבן.

קוני דיבייט נמצאה כשהיא עדיין עונדת את מכשיר ה-FitBit שלה (צמיד כושר חכם). בדיקה של החוקרים מול נתוני המכשיר העלתה שהקורבן זזה לפחות שעה אחרי שבעלה טען שהיא נורתה למוות. כמעט שנתיים אחרי התפוצצות הפרשה, רשויות האכיפה עצרו את ריצ'ארד בחשד לרצח של אשתו.

בן ה-45 הואשם בסדרת עברות פליליות, כולל רצח, שיבוש הליכי חקירה ומתן עדות שקר לחוקרי המשטרה. כיום, פרקליטים מעריכים שהמניע למעשיו של ריצ'ארד היו העובדה שניהל רומן מחוץ לנישואין – ושהוא הכניס את המאהבת שלו להריון זמן קצר לפני שירה למוות ברעייתו.

סנגורו של ריצ'ארד התייחס מאז לגרסת התביעה, הכחיש אותה בתוקף וטען שמדובר ב"ניסיון להכפיש את מרשו". הנאשם בינתיים ממשיך לכפור באשמה, אף על פי שרבים מבני משפחתה של קוני לא השתכנעו. "כשהוא אמר לנו מה קרה, זה היה כאילו הוא סיפר כל סיפור אחר", ציינה לסלי גרבדיאן, אחותה של הקורבן. "זה היה פשוט נטול כל רגש. כל שפת הגוף שלו הייתה ריקנית".


משפטו של ריצ'ארד דיבייט היה אמור להתחיל כבר ב-2020, אך הוא נדחה בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. הנאשם שהה בבית מעצר מחוזי עד ששוחרר בערבות של מיליון דולר. במידה והוא יורשע בעברות המיוחסות לו, בית המשפט עשוי לגזור על דיבייט עונש שנע בין 25 שנות מאסר למאסר עולם.