בכירים במשרד המשפטים האמריקאי הודיעו השבוע כי לראשונה מזה 70 שנה, אישה תוצא להורג באמצעות זריקה קטלנית במסגרת גזר דין מוות שנגזר עליה.

האישה, ליסה מונטגומרי בת ה-43, נמצאה אשמה ברצח של בובי ג׳ו סטינט, צעירה הרה בת 23 ממיזורי, שנחנקה למוות ע"י מונטגומרי ב-2004. הרוצחת חתכה באמצעות סכין את בטנה של ג'ו סטינט והוציאה מתוכה את העובר שלה. למרבה המזל, העובר נותר בחיים – ויקטוריה ג׳ו סטינט היא כיום נערה בריאה בת 16. עונש המוות, שנקבע ל-8 בדצמבר בבית כלא באינדיאנה, יהווה את ההוצאה להורג הפדרלית השמינית השנה, לאחר שממשל טראמפ אפשר אותן שוב אחרי הפסקה של 17 שנים.

מונטגומרי הורשעה בכך שפנתה לסטינט אונליין תחת השם דרלין פישר, וטענה שהיא מעוניינת לקנות ממנה כלב. היא שיקרה וטענה שגם היא בהיריון, מה שהוביל לחיבור ראשוני בין השתיים. הן נפגשו ב-16 בדצמבר בביתה של סטינט ושם חנקה אותה מונטגומרי באמצעות כבל תאורה ורוד, חתכה את התינוקת מבטנה וניסתה להעמיד פנים שהיא שלה.

גופתה המרוטשת של סטינט התגלתה על ידי אמה באותו היום. המשטרה איתרה את מונטגומרי למחרת יחד עם התינוקת, שהוחזרה מיד לאביה. מונטגומרי עצמה עברה קשירת חצוצרות בשנת 1990 לאחר לידת ילדה הרביעי, ועל כן לא הייתה יכולה להיכנס להריון יותר. יחד עם זאת, היא המשיכה לטעון שהיא הרה, ובמשפטה אף אמרה להגנתה שהיא סבלה מהזיות ולא הבחינה בין טוב לרע. עורך דינה טען כי גזר דין מוות אינו הוגן משום שהיא חולה בנפשה ועברה התעללות בילדותה.

התובעים הוכיחו בניגוד מוחלט לכך שהרצח היה מתוכנן כהלכה, ושמונטגומרי חשבה על כל הפרטים לכיסוי סיפורה כאשר סיפרה לבעלה שהיא ילדה את התינוקת בזמן שהייתה בשופינג. נמצא שהיא הייתה מודעת למעשיה ולכן יכולה לשאת באחריות לרצח המצמרר. 

האישה האחרונה שהוצאה להורג בארה״ב באמצעות תא גז הייתה בוני הידי, שחטפה ורצחה את בובי גרינליס בן ה-6 בשנת 1953. היא ושותפה לפשע חטפו את גרינליס מבית ספרו לאחר ששכנעה את המורים כי היא דודתו. השניים דרשו כופר של 600 אלף דולר תמורת השבתו, אך לאחר שקיבלו את הסכום ירו בילד בכל זאת ונמלטו.