סובלים בטירוף משנת 2020 ורק מחכים שהיא תסתיים? אנחנו יודעים שזה לא באמת ינחם אתכם, אבל כדאי אולי לדעת שלמרות כל הבעיות - זו לא השנה הגרועה ביותר בתולדות האנושות.

כל מי שחי כיום אולי נמצא תחת הרושם שזו השנה הגרועה ביותר שהוא אי פעם חווה, הודות למגפת הקורונה, שריפות הענק באוסטרליה, המהומות בארה"ב, הקיטוב הפוליטי, הקרחונים הנמסים באנטארקטיקה וכן הלאה. אבל היסטוריונים טוענים שזו דווקא התקופה הכי בטוחה של האנושות אי פעם על פני כדור הארץ, ויש להם קונצנזוס עם מדענים שהשנה הגרועה ביותר הייתה דווקא שנת 536 לספירה.

עוד ב-2018, בראיון למגזין Science, אמר ההיסטוריון מייקל מקורמיק מאוניברסיטת הארוורד כי שנת 536 הייתה "ההתחלה של אחת התקופות הגרועות ביותר להיות בהן בחיים, אם לא הגרועה ביותר". הוא מנמק זאת בכך שמעבר למלחמות עקובות מדם או מחלות קטלניות, מזג האוויר בכדור הארץ היה הפכפך והרעב פשט בכל מקום. הסיבה לכך, ככל הנראה, הייתה "חורף וולקני" שבו עפר ואבק מילאו את השמיים בצורה כה מסיבית עד שהם כיסו את קרני השמש.

המקור, כך נדמה, היה הר געש באיסלנד, והתוצאה לפי היסטוריונים הייתה עידן קרח קטן ומאוחר שגרם לרעב ולשיבושים ביבול החקלאי, לשלג שנפל בסין במהלך הקיץ ולבצורות חמורות בפרו. מקורות המזון בכל רחבי העולם הפכו לדלילים במיוחד, ובנוסף לכך מגפה השתוללה באימפריה הביזנטית וגבתה את חייהם של יותר מ-300 אלף אנשים. למעשה, כל כך הרבה גופות נערמו, שבשלב מסוים שספירת הגופות פשוט הופסקה.

מומחים טוענים שהמצב היה עד כדי כך חמור עד שאימפריות התמוטטות לחלוטין, ביניהן האימפריה הסאסאנית והאימפריה המזרח רומנית (הביזנטית), וכאוס פוליטי שלם התחולל ברחבי סין. ובנוסף לכך, השמיים היו בצבע מלחיץ במיוחד, האוויר לא היה טוב לנשימה, היבולים היו צריכים להתאושש עוד שנים קדימה ולקח הרבה יותר משנה אחת להתאושש מהמאורעות עצמם והשלכותיהם.

פתאום שיעורים בזום לא נשמעים כמו המצוקה הכי גדולה, לא?