אוסטרליה: מחדל קשה התרחש בסידני, לאחר שיילוד מת בעקבות פרמדיקים שנתנו לו גז צחוק במקום חמצן בבית החולים. התינוק, ג'ון גאנם, מת כעבור שעה מרגע שנולד, לאחר שחובשים השתמשו בציוד הלא נכון במטרה לעזור לו לנשום. התקרית הקשה התרחשה ביולי 2016 בבית חולים בסידני, וחזרה השבוע לכותרות על רקע משפט שנערך בנושא.

על פי הדיווחים בתקשורת, במקום חמצן הצוות הזרים חמצן דו חנקני, הידוע בכינוי גז צחוק, לגופו של התינוק. בחקירה שנעשתה לאחר המקרה, עלה כי גז הצחוק היה שם יותר משנה בשל טעות בהתקנה של פאנל הגז.

הטעות התגלתה רק לאחר שרופא זיהה קווי דמיון עם תקרית קטלנית בהודו, שבה מת ילד בשל בלבול בין חמצן לחמצן דו חנקני.

אתמול (ב'), התקיים דיון בבית המשפט שעסק ב"השתלשלות האירועים המזעזעת", שהפכה את יום חגם של משפחת גאנם ליום אבל.

יועצת מסייעת לחוקר מקרי מוות (פתולוג), דונה וורד, אמרה בעדותה בבית המשפט שלא נבחן כראוי פאנל הגז שהותקן בבית החולים ביולי 2015. לדבריה, הקבלנים שהתקינו את הפאנל לא טיפלו בנושא של הפרדת קווי החמצן והחמצן הדו חנקני. הקבלן שהיה אחראי לערבוב בין סוגי הגז, כריסטופר טרנר, הודה שלא מילא את כללי הבטיחות והבריאות והוא נקנס ב-100 אלף דולר.

וורד הצהירה כי החקירה תתמקד בשאלה "מה אנחנו רוצים שיקרה אחרי מותו של ג'ון, כדי לנסות ולמזער את הסיכוי שמשהו כזה יקרה שוב".

שבועות ספורים לפני מותו של ג'ון, התינוקת אמיליה חאן נותרה עם נזק מוחי קבוע, לאחר שגם היא קיבלה בטעות הזרמה של תחמוצת החנקן, לאחר שנולדה באותו חדר ניתוחים.

ילדם הרביעי של סוניה ויוסף ג'אנם, ג'ון, נולד בצהרים ב-13 ביולי באמצעו ניתוח קיסרי, לאחר שהרופאים זיהו חיידקים הקשורים להרעלת דם בגופה של האם. לאחר הלידה הוא נזקק להחייאה, מאחר שחלק מחבל הטבור שלו נכרך סביב צווארו והוא לא נשם כמו שצריך.

אמו של התינוק שמת, סוניה גנאם (צילום: facebook)
אמו של התינוק שמת, סוניה גנאם | צילום: facebook

"ג'ון בכה בכי חלש, אך התקשה לנשום", סיפרה וורד בבית המשפט. דופק הלב שלו ירד, והרופאים התאימו לו מסכה כדי להזרים את האוויר שבחדר לריאותיו, אך הוא לא הגיב לכך טוב, ולפיכך הם חיברו את המסכה לקו הגז שכותרתו הייתה "חמצן".

הרופאים היו מבולבלים כשהתינוק לא הגיב כצפוי למסכת החמצן, ומותו נקבע לאחר מספר ניסיונות להציל את חייו, כולל החייאה וזריקת אדרנלין. "ג'ון חי קצת פחות משעה". לדברי וורד, מותו של הילד השפיע עמוקות גם על מי שטיפל בו, בשל העובדה שהמוות "לא היה הגיוני" עבורם. 

אמו של ג'ון, שלה שלושה ילדים, סיפרה: "אני חוזרת הביתה ומסתכלת על החדר שלו, אבל אין שם שום תינוק. נכנסתי לבית החולים בידיים ריקות וחשבתי שאצא בידיים מלאות – אבל לא".

החקירה עדיין נמשכת.