אישה אלמונית שיצאה לטיול במרכז צ'כיה נדהמה לגלות מטמון של אלפי מטבעות שנקבר באדמה לפני מאות שנים. מאז דווח שמדובר בממצא נדיר מימי הביניים, אשר הוגדר על ידי מומחים בתור "תגלית של פעם בעשור".

המטמון התגלה סמוך לעיירה קוּטנה הורה, שממוקמת כ-80 ק"מ מזרחית לפראג. דוברות המכון הארכיאולוגי של האקדמיה הצ'כית למדעים (ARUP) ציינו שנחשפו עד כה יותר מ-2,000 מטבעות מסגסוגת של מתכות שונות, הכוללות בין היתר כסף, נחושת ועופרת. לפי ההערכות, האוצר נקבר מתישהו בין המאה ה-11 למאה ה-12.

הארכיאולוג פיליפ ולימסקי (Velímský) ציין שמטמון המטבעות נמצא בתחתית של מיכל עשוי מקרמיקה שנהרס במהלך השנים. להערכתו, מדובר בשרידים של משלוח כסף שנועד לשלם את משכורותיהם של חיילים שנלחמו באותם זמנים.

"לצערי אין לנו מספיק מידע על אותה תקופה כדי להעריך את השווי המדויק של המטבעות, אבל אני יכול לומר בביטחון מלא שמדובר בסכום בלתי נתפס עבור אדם רגיל", ציין ולימסקי. "זה בערך כמו שמישהו בימינו יזכה בלוטו במיליונים". ברשויות צ'כיה הגדירו את המטמון בתור "אחת התגליות הגדולות של העשור".

המטבעות נשלחו מאז לסדרת בדיקות מעבדה ורנטגן במטרה להבין מתי הפיקו אותן, ומהו המקור של מתכת הכסף ממנו הפיקו אותן. לפי ההערכות, המטבעות יוצגו בתערוכה לציבור רק בשנה הבאה.