אם מאמצת ממערב רוסיה הובאה השבוע לבית המשפט, שם היא הואשמה בהזנחה הקיצונית של בתה המאומצת. נטליה זובצ'בה, אם ל-5 מבריאנסק, הסמוכה לגבולות בלארוס ואוקראינה, מואשמת כי כלאה את בתה המאומצת, אירה, במשך שנים בארון בביתה – מה שהוביל את הילדה להתמודד עם ליקויים התפתחותיים חמורים.

הפרשה התפוצצה ביוני האחרון, אחרי שהילדה נמצאה על ידי אחד השכנים של זובצ'בה בזמן שזה שהה בביתה. לטענתו, הוא מצא את הילדה אחרי ששמע בכי עמום בוקע מאחד הארונות. בשיחה עם כתבים מקומיים הוא סיפר: "לקחתי אותה הביתה והבאתי לה מים. היא שתתה שתי כוסות בלגימה אחת".

אירה פונתה לביה"ח ושם אובחנה עם תת-תזונה. בגיל 7 היא שקלה כמעט 9 ק"ג, פחות ממחצית המשקל הממוצע של ילדה בגילה. נטליה שרויקו, רופאת הילדים שטיפלה בה, סיפרה כי הילדה התמודדה עם מחסור קיצוני בחלבונים וטענה ש"זה בגדר נס שהיא עדיין בחיים".

מעבר לתת-התזונה והמחסור בחלבונים, אירה גם התמודדה עם ליקויי התפתחות קיצוניים. הילדה אושפזה כשהיא לא מסוגלת לדבר או אפילו ללכת בכוחות עצמה. ממצאי חקירת המשטרה חשפו כי הילדה חיה במשך שנים בארון, שם היא ישבה רוב הזמן על כיסא עץ ששימש בין היתר גם בתור המיטה שלה.

החוקרים חושדים שזובצ'בה אימצה את הילדה רק בשביל לקבל את קצבת האימוץ, באמצעותה היא קנתה בעיקר משקאות אלכוהוליים. מאז התפוצצות הפרשה, חמשת ילדיה הורחקו ממנה והועברו לבית יתומים. כעת, היא מואשמת בהזנחה ובמידה ותורשע במעשיה, יוטל עליה עונש מאסר של עד 5 שנים.

אירה שוחררה מביה"ח כחודש אחרי שנמצאה והועברה לבית יתומים, שם היא ממשיכה לעבור תהליך שיקום אינטנסיבי עם שורה של מטפלים – כולל פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים. אף על פי כן, מומחים סבורים בצער שבשלב הזה, חלק מהנזק שנגרם לה כבר בלתי הפיך והיא ככל הנראה תיאלץ לחיות את שארית חייה עם כמה מהליקויים ההתפתחותיים שנגרמו לה כתוצאה מהיחס המזוויע של אמה המאמצת.