"כל אלו שנמצאים בטיפול נמרץ מתים – נגמר פה החמצן": סרטון מצמרר מבית חולים בצפון מצרים מציג את המאבק הנואש של רופאים מקומיים להציל את המטופלים שלהם מנגיף הקורונה. בתיעוד, שעלה לטוויטר בתחילת השבוע, אפשר לראות מספר אנשי צוות שמנשימים את החולים באופן ידני אחרי שנגמר במקום מלאי החמצן, כך לטענתו של הצלם.

התיעוד עלה לחשבון הטוויטר של אחמד שלבי, אשר מציג את עצמו כתחקירן של עמותת אלקראמה לזכויות אדם. בתיאור הסרטון הוא כתב: "עוד סצינה שוברת לב. אשת רפואה התמוטטה אחרי שכל המטופלים ביחידה לטיפול נמרץ מתו כתוצאה ממחסור בחמצן". בהמשך, שלבי טען גם כי ביגוד המיגון של הרופאה לא מספיק בשביל להגן עליה מפני הנגיף.

הסרטון המצמרר הפך עד מהרה לוויראלי בטוויטר, עם יותר מ-143 אלף צפיות ולמעלה מ-1,300 שיתופים. מאוחר יותר, התברר שהתקרית התחוללה בביה"ח אל-חוסייניה השוכן במחוז א-שרקיה, צפון מצרים. בינתיים, ברשויות מכחישים את הדיווחים.

חיסאם מאסוד, מזכיר שירותי הבריאות במחוז, מסר שבדיקה שלו העלתה כי ארבעה אנשים מתו באותו יום במחלקה כתוצאה מסיבוכי קורונה – אחד מהם אפילו היה מורדם ומחובר למכונת הנשמה. למרות זאת, הוא הכחיש את הדיווחים שעלו בסרטון שאנשים מתו במחלקה כתוצאה ממחסור בחמצן. בהנהלת ביה"ח טענו כי האירוע נבדק והם מנסים לברר את זהותו של הצלם. טרם נמסרה תגובה באשר לטענה שנגמרה בבית החולים אספקת החמצן.

זוהי לא הפעם הראשונה שמדווח במצרים על מותם של מטופלים כתוצאה ממחסור בחמצן. בשבוע שעבר, נטען כי שני מטופלים שאושפזו בבית חולים ממשלתי באזור הדלתא של הנילוס, צפון מצרים, מתו לאחר שנגמר החמצן במקום.

מצרים היא כרגע מוקד ההתפרצות הרביעי בגודלו ביבשת אפריקה, עם יותר מ-144 אלף מקרי הידבקות שדווחו לרשויות – מתוכם יותר מ-7,700 בני אדם כבר נהרגו כתוצאה מסיבוכי הנגיף.