25 בספטמבר, 1985. בני זוג בשנות ה-60 המאוחרות של חייהם עושים את דרכם לביתם בשכונת ברנטווד, לוס אנג'לס, במוצאי יום הכיפורים. בני הזוג הגיעו בבטחה לחנייה ועמדו לצאת מרכבם כאשר אדם מסתורי ניגש אל חלונם. לפתע, השקט המופתי של הערב הופרע על ידי שלוש יריות גורליות. שכנים מבוהלים הציצו לרחוב, רק כדי לראות אדם שלבוש כולו בשחור נמלט מהזירה. עד מהרה, כוחות משטרה הגיעו למקום יחד עם צוותי אמבולנס, אך כל שנותר להם לעשות הוא לקבוע את מותם של השניים – ורה וג'רלד וודמן.

ג'רלד וודמן, איש עסקים מצליח מהאזור, ניהל את חברת הפלסטיק "מנצ'סטר פרודקטס" והונו העצמי היה מוערך בכמה מיליוני דולרים. ורה והוא היו נשואים במשך 45 שנה, במהלכם הם הביאו לעולם שלושה בנים ושתי בנות. ג'רלד אמנם עבר ניתוח מעקפים כמה שנים לפני תקרית הירי הקטלנית, אך היה מלא חיים וסרב בתוקף לפרוש מתפקידו בכדי לצאת לפנסיה. ביום הכיפורים, 1985, השניים נסעו לבית אחותה של ורה בשכונת בל אייר היוקרתית, שם הם נשארו לאורך כל החג. הם עזבו את המקום בסביבות השעה 22:00 ועשו את דרכם לביתם שהיה במרחק של כ-15 דקות נסיעה – שם נרצחו בברוטליות במה שהוגדר על ידי התקשורת בתור "רציחות יום הכיפורים".

 

פורץ (צילום: Jens Rother, shutterstock)
חותך בריח רב תכליתי נמצא בזירת הפשע | צילום: Jens Rother, shutterstock

חוקרים שבחנו את זירת הפשע לא מצאו תרמילי כדורים, מה שהוביל אותם למסקנה כי בני הזוג נורו למוות באמצעות אקדח תופי. מאוחר יותר, מומחים לרפואה משפטית הצליחו לאבחן שהרוצח השתמש בכדורים מסוג "מגנום 0.357" – קליע עוצמתי ויעיל במיוחד מטווח ארוך. חוקרים סברו כי הרוצח חדר אל הנכס של בני הזוג אחרי שחתך שרשרת פלדה שנעלה את אחד השערים בחצר. לאחר סריקה של כמה שעות, שוטרים אפילו מצאו את שני החלקים של החולייה שנחתכה על ידי כלי עבודה כלשהו. בהיעדר טביעות אצבעות בזירה, עדי ראייה או כלי רצח, חלקי השרשרת היו הראיה היחידה שנמצאה במקום. חוקרי מז"פ הצליחו לקבוע במהרה כי החולייה נקטעה על ידי חותך בריח רב תכליתי, אבל למצוא את כלי העבודה הספציפי שחתך אותן היה בלתי אפשרי ללא רשימת חשודים.

חוקרים לא זיהו ממצאים בזירת הפשע שהצביעו על כך שהיה מדובר בשוד מזוין שהסתבך. ארנקו של ג'רלד עדיין היה על גופתו כשהמשטרה הגיעה לזירה וכך גם התכשיטים של ורה. בעקבות זאת, התעורר חשד כי היה מדובר בחוזה חיסול – אבל מי ירצה לרצוח את בני הזוג וודמן? שבועות חלפו ללא פריצת דרך בחקירה והחשש מכך שהתיק יישאר לא פתור הלך וגבר. אז, הגיע קצה חוט חדש היישר אל משרדו של הבלש שחקר את הרצח הכפול.

פריצת דרך בחקירה

סגן ג'ק הולדר תיאר בתוכנית הטלוויזיה The New Detectives עד כמה הוא הופתע למצוא את בתם של בני הזוג במשרדו כמה ימים אחרי הרצח. "לטענתה, היה סכסוך בין ג'רלד ובין שני אחיה הגדולים – ניל וסטיוארט וודמן", סיפר הולדר. "שלושת בני המשפחה הפסיקו לדבר כמה שנים קודם לכן אחרי שג'רלד סרב למסור להם את השליטה על החברה שלו". מאוחר יותר, גם אחותה של ורה אישרה את הסיפור ומסרה עוד פרטים על הסכסוך המשפחתי.

זמן קצר אחרי אירוע הלב של ג'רלד, מייסד "מנצ'סטר פרודקטס" העביר את השליטה על החברה לשני בניו הגדולים. מאוחר יותר, כאשר מצבו הבריאותי השתפר, ג'רלד דרש לחזור לתפקידו כמנכ"ל החברה – אך ניל וסטיוארט לא היו מוכנים לחזור להיות כפופים לאביהם. כתוצאה מכך, התפתח מאבק משפטי על השליטה בחברה, במהלכו ג'רלד השקיע הון תועפות בייעוץ משפטי. בסופו של דבר, הוא החזיר לידיו את השליטה על "מנצ'סטר פרודקטס", אבל זה עלה לו במערכת היחסים עם שני ילדיו הבכורים.

בני המשפחה סיפרו שהמאבק המשפטי קרע את התא המשפחתי. ניל וסטיוארט לא היו רצויים יותר בביתם של ורה וג'רלד, במקביל הם מנעו מהוריהם ליצור קשר עם הנכדים. בני משפחה ומקורבים נוספים אישרו את הסיפור והדגישו כי המצב החריף כל כך, ששנאה של ממש שררה בין הרביעיה. על כן, הולדר יצר קשר עם ניל וסטיוארט לגבי החקירה ואלו הסכימו לשוחח איתו במשרד עורך הדין שלהם.

הבלש ריצ'ארד קרוקסלי, שותפו של הולדר, התייחס לתפנית הביזארית בחקירה ואמר: "ברגע שהם סירבו לדבר בלי שעורך דינם יהיה נוכח בחדר, ידענו שמשהו פה מסריח. באותו רגע, הולדר ואני חשדנו שהם מעורבים בצורה כלשהי. כל שנותר לנו זה להבין איך". זמן קצר לאחר מכן, קצה חוט נוסף נחשף לעיני החוקרים.

 

אילוסטרציה (צילום: kubicka, shutterstock)
הרוצח השתמש בכדורים מסוג "מגנום 0.357" | צילום: kubicka, shutterstock

שני שוטרים מה-LAPD שהשלימו הכנסה בתור מאבטחים פנו אל קרוקסלי והולדר בטענה שיש להם מידע שעשוי להועיל לחקירה. לטענתם, אדם ששמו סטיב הומיק שכר אותם בשביל לאבטח את בר המצווה של בנו של ניל וודמן. מאוחר יותר, התברר להם שתפקידם באירוע היה לוודא שוורה וג'רלד לא ינסו להגיע למקום. במהלך החקירה, הם סיפרו ששמעו במקרה שיחה חשודה בין המעסיק שלהם לבין ניל וודמן. "השניים סיפרו ששמעו את ניל שואל את סטיב מה הוא יעשה אם ורה וג'רלד יגיעו למקום", סיפר הולדר. "על כך הוא ענה: 'אני אחסל אותם'".

בדיקת רקע על סטיב הומיק מצאה כי היה מדובר בשוטר לשעבר ב-LAPD שפוטר אחרי פחות משנה בתפקידו. הוא עבר להתגורר בלאס וגאס, שם היה תחת מעקב של ה-FBI בחשד של עברות סחר בסמים. בדיקה מעמיקה יותר חשפה כי הוא טס מלאס וגאס ללוס אנג'לס ביום שלפני הרצח וחזר לביתו ביום שאחרי. כמו כן, אחיו, רוברט הומיק, התגורר בלוס אנג'לס במרחק של פחות מ-7 ק"מ מביתם של הקורבנות – וזה לא היה הדבר היחיד שהם גילו עליו.

"התברר לנו שבליל הרצח, רוברט הומיק היה מעורב בתאונת דרכים במרחק של כמה עשרות מטרים מזירת הרצח", אמר הולדר. "למעשה, זה היה באחת הסמטאות מאחורי ביתם של ורה וג'רלד. מעבר לזה, הוא נחקר שלושה חודשים קודם לכן על כך שנתפס משוטט בקרבת ביתם בברנטווד". כעת, התעורר חשד שסטיוארט וניל שכרו את האחים הומיק בשביל לרצוח את הוריהם – אבל החוקרים היו צריכים יותר מראיות נסיבתיות בשביל להוכיח את זה.

ללא חרטה וללא כפרה

החוקרים הצליחו להשיג צווי חיפוש לביתם של סטיב ורוברט הומיק. הבלשים מצאו בביתו של סטיב יומן מוצפן שבו הוא תיעד את הקשר שלו עם ניל וודמן. זמן קצר אחרי שהצופן פוענח, הם גילו שהומיק וניל חברו לשם ביצוע סדרת פשעי הונאה, כולל פריצה לביתו של ניל וגניבת רכב חברה. למרות זאת, לא התגלה בביתו שום דבר שיכול היה להפליל אותו ברצח. באותה שעה, שוטרים ערכו חיפוש בביתו של רוברט הומיק, שם הם מצאו חותך בריח רב תכליתי חדש לחלוטין חבוי בארון הבגדים שלו.

חותך הבריח נשלח למעבדה פורנזית, שם חוקרים הצליחו לאבחן במהירות רבה כי אכן מדובר בכלי העבודה שחתך את השרשראות מחוץ לביתם של ורה וג'רלד. כעת היה ברור: רוברט הומיק היה בזירת הפשע בליל הרצח. למרות זאת, בלי עדי ראייה וללא מניע קונקרטי לרצח, לחוקרים עדיין הייתה עוד עבודה רבה לפני שיוכלו להמליץ על הגשת כתב אישום. למזלם, הייתה להם פריצת דרך נוספת כמה שבועות מאוחר יותר.

כמה שבועות אחרי גילוי חותך הבריח, פושע אלמוני נעצר על ידי המשטרה והבטיח למסור לבלשים מידע קריטי על תיק החקירה בתמורה לעונש מופחת. על פי עדותו, האחים הומיק שכרו אותו לשמור על קצה הרחוב בזמן הרצח. מעבר לזה, הוא אישר כי מי שהורו לחסל את ורה וג'רלד היו ניל וסטיוארט וודמן. כעת כל שנותר לקרוקסלי והולדר היה לגבש מניע לרצח הכפול.

חוקרי המשטרה טענו כי מה שהניע את האחים לרצוח את הוריהם היה גאווה ובושה. לטענתם, ניל וסטיוארט כשלו בתור מנהלי "מנצ'סטר פרודקטס" והותירו את החברה בחובות אדירים. "הם רימו בהחזרי המס שלהם וחלבו מהחברה הזאת את כל הכסף שהם יכלו", סיפר הבלש ג'ק הולדר. "הבנק היה בדרך להתחיל תהליך הוצאה לפועל והשניים לא היו מסוגלים להתמודד עם המחשבה שאביהם יראה אותם הורסים את עבודת חייו ופושטים רגל". מונעים על ידי תאוות בצע ושנאה, ניל וסטיוארט וודמן הורו לאחים הומיק לרצוח את הוריהם.

ארבעת החשודים הובאו לבית המשפט והואשמו בקנוניית הרצח הכפול ואחרי יותר מעשור, כולם הורשעו ברצח. זאת הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שארבעת הנאשמים הורשעו אחרי שחוקרי ה-LAPD הוכיחו כי נעשה שימוש בכלי עבודה בשביל להוציא לפועל רצח. סטיוארט וודמן וניל וודמן הורשעו שניהם בקנוניית רצח ונידונו לרצות מאסר עולם. רוברט הומיק הורשע גם הוא בקנוניית רצח ונידון לרצות מאסר עולם ללא אפשרות חנינה – ואילו אחיו, סטיב, הורשע ברצח ובקנוניית רצח, ונידון למוות.

ב-5 באוקטובר, 2014, סטיוארט וודמן מת מאחורי הסורגים בשל סיבוכים על רקע סכרת. מותו נקבע ביום שלאחר יום הכיפורים, 29 שנים אחרי הרצח של ההורים. חודש מאוחר יותר, סטיב הומיק מת גם כן בזמן שחיכה לגזר דינו באגף הנידונים למוות בכלא סן קוונטין.

>> זמני כניסת ויציאת צום יום כיפור 2020