נחש האנקונדה הגדול ביותר שאי פעם נראה בטבע, שאורכו כשמונה מטרים ומשקלו 200 ק"ג, ככל הנראה נורה למוות על ידי ציידים אכזרים. האנקודה הירוקה, "אנה ג'וליה" שמה, התגלתה על ידי מדענים ביערות הגשם בברזיל רק חמישה שבועות לפני מותה. גווייתה אותרה ביום ראשון השבוע בנהר פורמוסו, באזור הכפר בוניטו, במדינת מאטו גרוסו דו סול שבמרכז ברזיל.

אנה ג'וליה הייתה חלק ממין שהתגלה לאחרונה ביערות הגשם שבמדינה, בשם האנקודה הירוקה הצפונית (Northern green anaconda). היא תועדה בפברואר במהלך צילומים לנשיונל ג'יאוגרפיק והוגדרה כנחש הגדול בעולם, מה שעורר סקרנות בקרב מדענים - שכעת זועמים לאחר שנמצאה מתה סמוך לנהר.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Tour Pantanal (@tourpantanal)

 

פרופסור פריק וונק, ביולוג חיות בר מהולנד, היה אחד מ-15 המדענים שהיו מעורבים בגילויה של אנה ג'וליה. לפני כמה שבועות הוא אפילו צולם שוחה לידה. בהודעה שמסר לכלי התקשורת, פרופ' וונק אמר כי מדובר במכה "עצומה". "האנקונדה האדירה ששחיתי איתה נמצאה מתה בנהר. שמעתי ממקורות שונים שהיא נורתה למוות, למרות שעדיין אין אישור רשמי על סיבת המוות.

"אני כל כך עצוב וכל כך כועס בו-זמנית. כמה חולה אתה צריך להיות כדי לעשות את זה לחיה כל כך יפה וייחודית?", אמר פרופ' וונק. לדבריו, משקלה של האנקונדה העצומה היה כשל מתאבק סומו וראשה היה גדול כמו של בן אדם. עוד הוסיף הביולוג ההולנדי: "ככל שאנחנו יודעים, היא הייתה בריאה ועדיין בשיא חייה. היא הייתה יכולה להביא צאצאים רבים בשנים הבאות".

במאי סרטי הטבע כריסטיאן דימיטריס אישר שהאנקונדה שצולמה לצד פרופסור וונק היא אכן אנה ג'וליה. "השוויתי את הסימנים על פניה, שהם כמו טביעות אצבע", אמר. "זו בטוח האנקונדה המפורסמת בעולם - סמל מוחלט של האזור", הוסיף. גם ג'וליאנה טרה, מומחית לאנקונדות מאוניברסיטת סאו פאולו, כינתה את אנה ג'וליה "סמל לאזור בוניטו".

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Tour Pantanal (@tourpantanal)

 

קודם לגילויה של האנקונדה הירוקה הצפונית, רק מין אחד של אנקונדה ירוקה זוהה באמזונס. התגלית על אנה ג'וליה פורסמה בכתב העת המדעי Diversity ב-16 בפברואר. מחבר המחקר הראשי, ג'סוס ריבאס, הסביר אז כי לראשונה הם הבינו שיש שיש תת-מינים לבעל החיים. "אני חוקר אנקונדות כבר 32 שנים. הגילוי הזה מעלה את השאלה כמה מינים אחרים יש שאנחנו לא יודעים עליהם", כתב ריבאס. "ממצא זה מכריע את המוח באשר למגוון האמיתי של דרום אמריקה".

פרופסור וונק הוסיף כי הוא "מקווה שהעבריינים יימצאו, יועמדו לדין וייענשו בחומרה". "אני מבין שכבר מתנהלת חקירה משטרתית רחבת היקף במקום שבו היא נמצאה", אמר הביולוגי ההולנדי, "נקווה שעניין יובהר". לפי הדיווחים, חקירת מותה של אנה ג'וליה מתבצעת על ידי המשטרה הצבאית הברזילאית.