בית המשפט בגרמניה עתיד לשפוט קשישה בת 96, בחשד שסייעה ברצח של יותר מ-11 אלף בני אדם בתקופת השואה. אירמגרד פורכנר, מקוויקבורן, צפון גרמניה, תישפט כנערה לאחר שהתברר שעבדה בצעירותה כמזכירה במחנה הריכוז שטוטהוף.

בכתב האישום צוין כי פורכנר הייתה בת 18 כשהחלה את עבודתה כקלדנית במחנה הריכוז, שנבנה בסמוך לגדנסק, פולין. היא עבדה ישירות תחת הקומנדנט, פול-ורנר הופה (Hoppe). "על פי החשד, היא סייעה ברצח השיטתי של כל אלו שנאסרו במחנה, בין יוני של 1943 ועד אפריל של 1945", נמסר מצוות התביעה, שמעריכה שמדובר ב-11,430 קורבנות שאיבדו את חייהם בתקופה זו.

מחנה הריכוז שטוטהוף פעל מתחילת מלחמת העולם ה-2 בספטמבר 1939 ועד לשחרור המחנה על ידי הצבא האדום בינואר 1945. מספר האסירים שהובאו למחנה לאורך אותם שנים עומד על יותר מ-110 אלף, מתוכם יהודים, פולנים ואסירי מלחמה. לאורך השנים, מתו במחנה הריכוז יותר מ-65 אלף כתוצאה מהוצאות להורג ותנאי המחייה האכזריים – ומתוכם 28 אלף יהודים.

פורכנר הגיעה למחנה בצעירותה ושם הכירה את בעלה, קצין ה-SS היינץ פורקנר. כריסטוף הבנר, סגן הנשיא בוועדת אושוויץ הבינלאומית, התייחס להליכים המשפטיים שנפתחו נגד הקשישה הגרמנייה ואמר: "העובדה שזה קורה עכשיו רק מעיד על הכישלון של מערכת המשפט הגרמנית".

פורכנר העידה פעמיים בעבר על תפקידה בשטוטהוף – בשנים 1954 ו-1962. בשנת 1954 אמרה בעדותה שכל התכתובת עם המשרד הראשי למשק ומנהל ה-SS עברה דרך שולחן הכתיבה שלה. לדבריה, המפקד הופה היה מכתיב לה פעמיים ביום ונותן לה הודעות להעביר ברדיו. פורכנר טענה אז ש"לא הייתה מודעת" למכונת ההרג שפעלה במחנה במהלך שירותה.

זו לא הפעם הראשונה בשנים האחרונות שבית המשפט הגרמני מגיש כתבי אישום נגד נאצים שפעלו בשטוטהוף. בנובמבר של 2018, הוגש כתב אישום נגד יוהן ריבוגן, בן ה-94, שנחשד במעורבות ברצח של מאות בני אדם במהלך תקופתו כשומר במחנה הריכוז. ריבוגן נשפט גם הוא כקטין, אך משפטו בסופו של דבר הופסק בשל התדרדרות במצבו הבריאותי. באוגוסט של 2019, הוגש גם כן כתב אישום נגד אדם ששמו ברונו דיי בחשד למעורבות ברצח של 5,000 בני אדם בשטוטהוף. דיי בסופו של דבר הורשע במעשיו ונידון לרצות שנתיים מאסר על תנאי.