גנרל רוסי מת באופן פתאומי זמן קצר לפני שהיה אמור להעיד במשפט שחיתות שקשור לקרמלין, כך לפי הדיווחים של סוכנות הידיעות הרוסית TASS. גופתו של מגומד קנדאייב (61), בכיר לשעבר במשרד ההגנה הרוסי, הועברה לאחרונה ממוסקבה למחצ'קלה, בירת רפובליקת דגסטן, ומשם תימסר לבני משפחתו. נסיבות מותו טרם הותרו לפרסום.

כלי התקשורת ברוסיה פרסמו שקנדאייב היה אמור להיות אחד העדים במשפט השחיתות של טימור איבנוב, שר ההגנה הרוסי לשעבר שנעצר בחודש אפריל האחרון בחשד לקבלת שוחד. גורם המעורה בפרטי הפרשה ציין שמותו של קנדאייב חשוד בלשון המעטה – ונוח מאוד עבור כל אלו שמנסים לטייח את כל מה שקרה במשרד ההגנה.

"ייתכן שלקנדאייב היה מידע חשוב לגבי כל השחיתות במשרד ההגנה. עכשיו כשהוא מת יש סיכוי טוב שיגנזו חלק מהתיקים נגד החשודים", ציין הגורם בעילום שם. "במקרה הטוב החוקרים ישקלו אם לחקור שוב את העניין. במקרה הפחות טוב, התובעים פשוט יוותרו".

קנדאייב היה אחראי בין היתר על הצי הרוסי שהוצב בים הכספי ופיקח על תשתיות הבנייה באזור. בן ה-61 היה אחד הסגנים של שר ההגנה איבנוב, עד למעצרו בחשד שקיבל שוחד בשווי של יותר מ-11 מיליון דולר. הפרשה הכתה גלים ברחבי רוסיה בחודשים האחרונים ובשלב מסוים, אפילו הנשיא ולדימיר פוטין גינה את השר לשעבר. איבנוב עדיין נמצא במעצר.

בכירים רוסים על הכוונת

מותו של קנדאייב מצטרף לשורה של בכירים רוסים שמצאו את מותם באופן פתאומי או בנסיבות מסתוריות. רק בחודש שעבר דיווחנו על מותה של השופטת נטליה לרינה, שנמצאה ללא רוח חיים מחוץ לבניין המגורים שלה במוסקבה. במשטרה פרסמו כי בת ה-50 ככל הנראה שמה קץ לחייה אחרי שהפכה קורבן לתרמית הונאה, אולם רבים הטילו ספק רב בגרסה הזו.

"היא הרשיעה לאורך השנים את אלו שהתנגדו לקרמלין ועכשיו, היא מצטרפת לרשימה ארוכה של בכירים רוסים שמתו באופן פתאומי אחרי שהיא 'קפצה' מחלון הדירה שלה", כתב אחד הגולשים. "רוסיה היא מדינת עולם שלישי ורפובליקת בננות עם נשק גרעיני".

בשנה שעברה דיווחנו על מותה של קריסטינה באיקובה, בכירה בבנק Loko Bank שנפלה גם היא אל מותה מדירתה במוסקבה. לפי הפרסומים, בת ה-28 הייתה תחת השפעת אלכוהול כשנפלה מהקומה 11. אדם שהיה איתה באותם רגעים תיעד את רגעיה האחרונים בטלפון הנייד שלו.

עשרות אנשי עסקים ופקידי ממשל מתו בנסיבות שנויות במחלוקת בעקבות פלישת הכוחות הרוסים לאוקראינה. למעשה, התופעה הפכה לשכיחה כל כך שמגזין ה-Atlantic האמריקאי כינה אותה "תסמונת המוות הרוסי הפתאומי" (Sudden Russian Death Syndrome).

לפי ה-Atlantic, מאז הפלישה בפברואר 2022 מתו ברוסיה טייקון נקניקיות, תעשיין גז, עורך ראשי של צהובון, מנהל מספנה, מנהל אתר סקי, פקיד תעופה וטייקון רכבות. בכתבה על התופעה אף התלוצצו וכתבו: "מומלץ לכל מי שעונה על תיאור זה שלא לעמוד ליד חלונות פתוחים, כמעט בכל מדינה ובכל יבשת".