ראשון לציון: נחש צפע צעיר הכיש אישה, אשר אושפזה בעקבות כך במחלקה לטיפול נמרץ בביה"ח וולפסון.

אתמול בבוקר (שבת) תושבת העיר, בשנות הארבעים לחייה, יצאה מביתה כדי לטפל באדנית ולקחת מתוכה חפץ מסוים. לרוע מזלה, צפע צעיר שבקע כמה ימים לפני הכיש אותה בידה.

"הרגשתי עקיצה חזקה ושהיד מתנפחת. לא שמתי לב בכלל שיש בפנים באדנית נחש", סיפרה האישה למקורביה, "הנפיחות הגיעה עד למרפק. זה היה די מפחיד".

בעלה של האישה הסיע אותה במכוניתם לבית החולים וולפסון לקבלת טיפול רפואי. כשהגיעו לבית החולים חיכו הרופאים עוד שלוש שעות לפחות, בתקווה שלא יהיה צורך בנוגדנים. זאת, מכיוון שהנוגדנים עצמם מסוכנים גם כן ועלולים לגרום לנזקים, אלרגיות ובמקרים חריגים אף למוות. בשעה 12 וחצי קיבלה את הנוגדנים ונשארה במחלקת טיפול נמרץ, שם היא מתאוששת גם ברגעים אלה.

שכנתה של האישה התקשרה ללוכד הנחשים גיא פרננדס ודיווחה לו שנחש צפע חדר דרך החלון לסלון ביתה. כשפרננדס הגיע למקום הוא מצא נחש צפע צעיר מתחת לשולחן הטלוויזיה, וחשש שאולי יש עוד. בסריקות שעשה במקום איתר עוד שני צפעים צעירים שבקעו לפני כמה ימים. את הנחש שאיתר שחרר במקום מרוחק בטבע. החשד הוא שנקבת צפע הטילה ביצים בסביבת הרחוב, והצפעים הצעירים התפזרו לכל עבר ועלולים לצוץ בבתים נוספים, ולכן התריע פרננדס בפני דיירי הרחוב שלא להשאיר כלבים בחצרות ולא להסתובב בלי נעליים בשעות החשכה בגינה בשבוע הקרוב לפחות.

צפע הכיש אישה בראשון לציון (צילום: גיא פרננדס)
צפע הכיש אישה בראשון לציון | צילום: גיא פרננדס

למרות שמדובר בצפע צעיר הרי שכמות הארס שלו לעומת צפע בוגר אינה שונה בהרבה בתוצאה הסופית - כלומר קטלני לאדם ללא טיפול. "זו עונת האבקועים שבהם בוקעים מהביצים נחשים רבים. במקרה הזה למזלה של המשפחה היה בחצר רק נחש צעיר אחד ולא עשרות. כבר נתקלתי בעשרות צפעונים צעירים שבקעו מביצים בחצרות בתים ודאגתי לשחרר אותם בטבע", סיפר פרננדס. "עונת האבקועים ממשיכה גם לתחילת החורף. במקרה שנתקלים במקרה כזה יש להזעיק לוכד נחשים שיסרוק את הגינה ויבדוק שאין עוד נחשים נוספים".

לדבריו, במקרה של האישה הנחש הצעיר נבהל משליחת היד שלה והכיש אותה. "הסיכויים הכי גבוהים לפגוש נחש הם פעמיים בשנה - בחודשים מאי-יוני ובסתיו. במקרה הזה כל הכבוד לבעל שלא הרג את הנחש ופעל נכון שלקח את אשתו מיד לחדר המיון בבית החולים", ציין פרננדס.