ביוני שנה שעברה, קוף עכביש בשם אל צ'אנגיטו, מת בעקבות עימות מזוין בין חברי קרטל הסמים של משפחת הפשע מיצ'ואקאנה, לבין המשטרה במקסיקו. תמונות שהציגו את מי שנחשב לקמע מת במקום, כשלגופו אפוד מיניאטורי חסין מכדורים, הפכו במהירות לוויראליות.

אלא שבנוסף להתפשטות התיעוד ברשתות, מותו של הקוף עורר גם "נרקוקורידו" – תת-ז'אנר מוזיקלי במקסיקו עם "פילוסופיית חיים" ברורה בנוגע למוות, הנאות החיים, אלימות, סקס, סמים ונשים. בין היתר, הוא מהלל סוחרים, שלרוב כותבים ומלחינים את הבלדות לסמים.

הנרקו-קוף של משפחת הפשע שנורה למוות שנה שעברה (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
"החיים קצרים. זמנו לא הגיע". קוף העכביש שמת בקרב יריות | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

כעת, שנה לאחר מות הקוף, "נרקו-קוף" חדש הגיח במקומו. רוצחים מקרטל הסמים הגדול ביותר במקסיקו, קרטל סינלואה, החליטו להשיג קוף עכביש משלהם. העיתונאי העצמאי לואיס צ'פארו שיתף בשבוע שעבר תמונה של "הקמע החדש" ב-x (טוויטר לשעבר), וכתב: "נרקו-קוף חדש. הפעם תחת סיעת קרטל סינלואה".

בתמונה, נראה קוף עכביש זעיר עם חיתול, עומד לצד רובה סער קלשניקוב (AK-47) ואוחז במה שנראה כמו מגזין - והתגובות, היו מעורבות: "בבקשה רק לא עוד קוף חדש", נכתב באחת. "נקווה שלחבר הזה יהיה סוף אחר", צוין באחרת, בעוד שאחד המגיבים הבהיר כי "זה תורם לבעיה. ילדים מעריצים 'נרקוס' על דברים מטומטמים כאלה. מקסיקו תמשיך לשקוע".

הנרקו-קוף האחרון נהרג בקרב היריות בשנה שעברה כאמור, קרב שגבה את חייהם של 11 מפעילי הקרטל של משפחת מיצ'ואקאנה. "יונק מסוג פרימט נהרג בזירה, שהיה ככל הנראה בבעלות עבריין, שנהרג אף הוא במקום", נמסר אז מהפרקליטות במדינה. בנוסף לשירים בשבחו, חלקים מספידים את הקוף עם מילים כמו "החיים קצרים, זמנו לא הגיע... יש עדים להוצאתו להורג, הקוף לא היה קשוח", הופצו גם ממים ברשתות החברתיות, שחולקים כבוד לאל צ'אנגיטו, ומתארים אותו כמי שנח בגן עדן.