מה באמת קרה לריי ריברה? תיק חקירת מותו של הכתב האמריקאי נסגר עוד לפני יותר מעשור, כאשר חוקרי המשטרה קבעו כי הוא שם קץ לחייו אחרי שקפץ אל מותו ממלון בעיר בולטימור, מארילנד. למרות זאת, מקורביו של ריברה גורסים עד היום שאין שום סיכוי שהוא התאבד – ואפילו טוענים שיש להם חשוד עיקרי.

פרשת מותו של ריי ריברה הפכה לאחד הפרקים המדוברים ביותר בסדרת הדוקו-פשע בנטפליקס Unsolved Mysteries, אשר מתמקדת בתעלומות שונות שהתחוללו לאורך השנים. בשנת 2006, גופתו של ריברה התגלתה שרועה בחדר ישיבות ריק, לאחר שנפלה דרך התקרה. הוא נמצאה אחרי שנעדר כמעט שבוע שלם, כשלצדו משקפי הראייה שלו והטלפון הנייד שלו – שניהם שלמים לחלוטין. מאוחר יותר, חוקרים מצאו את הכפכפים שלו על גג המלון וסברו כי מדובר בהתאבדות. לעומת זאת, לחוקר הראשי היו לא מעט ספקות בנושא.

View this post on Instagram

A post shared by Crypta podcast (@cryptapodcast) on

מייקל באייר, החוקר הראשי, גרס כי ישנן מגוון ראיות בזירת הפשע שמצביעות על כך שריי לא קפץ מגג המלון. לטענתו, ריברה נחת במרחק של כ-15 מטרים מקצה הגג של המלון ועל כן, הוא היה צריך לקחת תנופה אדירה לפני שקפץ אל מותו - וגם אז לא היה מצליח להגיע לשם. העובדה שהטלפון הנייד ומשקפי הראייה שלו נמצאו שלמים גם כן עוררו חשד סביר כי הם נשתלו במקום. מעבר לזה, מומחה לרפואה משפטית קבע כי חלק מהפציעות שהתגלו על גופתו של ריי, ספציפית העובדה שקרסוליו היו שבורים, לא התאימו לסיבת המוות שלו. אף על פי כן, היה פרט אחד בחקירה שעורר חשד יותר מכל.

באייר סיפר כי זמן קצר אחרי ההודעה על מותו של העיתונאי בן ה-32, חוקרי המשטרה זימנו את המנהל האישי שלו, שהיה גם חברו מהתיכון, המו"ל המיליונר פורטר סטנסבורי, למסור עדות. למרות זאת, הוא סרב לשתף פעולה עם החוקרים וישר הצטייד בשורה של עורכי דין. החוקר הוסיף: "אם אתם שואלים אותי, מדובר בהתנהגות מאוד חשודה".

View this post on Instagram

A post shared by Spoiler Alert (@unsolvedmysteriesnetflix) on

אנחל ריברה, אחיו של ריי, התייחס גם הוא למעשיו של סטנסבורי ואמר: "שעות ספורות אחרי שמצאו את גופתו של אחי, המנהל שלו כבר שכר צוות של עורכי דין". כעת, רבים מבני משפחתו סבורים כי העיתונאי חוסל מסיבה מסתורית והרוצח גרם למותו להיראות כמו התאבדות – אבל מה המניע? ובכן, ישנם אלו שטוענים כי אולי הוא גילה משהו מטריד על אדם רב עוצמה.

"אני חושבת שלריי היה מידע כלשהו על מישהו", סיפרה אליסון, אשתו של ריי. "אולי הוא נתקל בזה במקרה ואולי לא. ככה או ככה, אני מאמינה שהוא נרצח בגלל זה. מה שאני עדיין לא מצליחה להבין זה מה הוא ידע שגרם למישהו לרצות לרצוח אותו". אחיו של ריי חיזק את הטענה הזאת והוסיף תאוריה משלו.

"אני חושב שהמניע היה קשור לכסף", סיפר אנחל. "ריי בטח עבד על איזה כתבה שהייתה אמורה לגרום לכל מיני אנשים לאבד הרבה כסף. אתם יודעים, מסוג הדברים שגורמים לאנשים לעשות דברים קיצוניים". למרות החשדות של בני המשפחה והחוקר הראשי, פרשת ריי ריברה נסגרה אחרי שנקבע כי הוא שם קץ לחייו.

קציני המשטרה הסתמכו על מכתב התאבדות ביזארי שנמצא על המחשב האישי של ריי בעבודה ובו התייחסות לשורת אנשים שמתו בעבר, כמו גם הערה משונה על הבונים החופשיים. קציני המשטרה קבעו כי המכתב היווה הוכחה לכך שהוא לא היה בריא בנפשו לפני שקפץ אל מותו מגג הבניין. למרות זאת, בני משפחתו טוענים שהמכתב פוברק על ידי אדם אחר וכי הרוצח של ריי עדיין מסתובב חופשי.

מה אתם חושבים: ריברה שם קץ לחייו או חוסל על ידי מתנקש מסתורי?