התפרצות סולרית חריגה גרמה לתופעה שידועה בשם "הזוהר הצפוני" להיראות במדינות שונות ברחבי העולם, וייתכן שתגיע במהלך סוף השבוע גם לדרום ארה"ב. הרשויות האמריקניות הביעו חשש בשל כך לשיבושים במערכות החשמל וברשתות התקשורת.

מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי האמריקני פרסם אזהרה מ"הסערה" שצפויה לפקוד את האזור היום (שבת, שעון ישראל), מוקדם מהצפוי – וקרא לתחנות כוח ולסוכנויות חירום אמריקניות לנקוט אמצעי זהירות. השפעותיה יימשכו עד בתחילת השבוע הבא.

"זוהר צפוני" בבודפשט (צילום: reuters)
"סערת השמש" השפיעה גם על בודפשט, הלילה | צילום: reuters
"הזוהר הצפוני" בגולסטר (צילום: reuters)
שמי גלוסטר, בריטניה | צילום: reuters
"הזוהר הצפוני" בשוויץ (צילום: reuters)
כך זה נראה מתצפית בשוויץ | צילום: reuters

"רוב האנשים בעולם לא צריכים לעשות דבר", הסביר אחד המדענים בסוכנות. שם ציינו כי קשה לחזות מה תהיה ההשפעה המדויקת של ההתפרצות, אך גם אם "הזוהר הצפוני" יגיע לדרום ארה"ב הוא לא צפוי להיות דומה לזה שמוכר לנו ויתאפיין בכתמים ירקרקים בלבד.

עוד הבהירו בסוכנות כי אין חשש לפגיעה בחשמל בבתים פרטיים, אלא בקווי מתח גבוה של רשתות חשמל. ייתכן ולווייניים יושפעו גם הם מהתופעה, מה שעשוי לשבש שירותי ניווט ותקשורת. בשל ריבוי לווייניים, השיבושים לא צפויים להיות ממושכים, ככל שאכן יגרמו.

"סערת שמש" היא למעשה שחרור אנרגיה עצומה, שלפי הערכות נובע ממחזור חיי השמש. האנרגיה הזו מגיעה לאחר כמה ימים לכדור הארץ ועשויה להפריע זמנית בשדה המגנטי שלו, שנחשב לרוב למוגן יחסית משיבושים בזכות האטמוספרה והמגנטוספרה.