תמונות קשות מאינדונזיה, שם כוחות חילוץ ומתנדבים פועלים במרץ לאתר נעדרים אחרי התפרצות הר הגעש סמרו. תיעוד שעלה לרשתות החברתיות חושף את ממדי אסון הטבע, שגבה עד כה את חייהם של 15 בני אדם והותיר 27 נעדרים.

צוותי חיפוש וחילוץ תועדו מאז בכפר סמברוולו, שנפגע הכי קשה מהתפרצות הר הגעש. בתמונות אפשר לראות כיצד אפר וולקני ומפולות בוץ כיסו את שטחי היישוב עד הגג, וקברו את התושבים שהחליטו להישאר מאחור ולשמור על בתיהם.

בשעות האחרונות, נחשף ברשתות החברתיות כי חולצה גופתו של נער בן 13 שנהרג באסון. מהסוכנות הלאומית לניהול אסונות נמסר בינתיים כי יותר מ-50 בני אדם פונו לבתי החולים כשהם סובלים מכוויות קשות.

@bang.hendra2 #perbanyakistighfar ♬ Der einsame Hirte - Silvio Condo

View this post on Instagram

A post shared by Mas Agung Wilis Yudha Baskoro (@masagungwilis)

כמעט 3,000 בתים ועוד עשרות בתי ספר נפגעו מהאסון הטבע. ג'וקו ווידודו, נשיא המדינה, הבהיר כי פעולות החילוץ נמצאות בראש סדר העדיפויות הלאומי. אף על פי כן, הפעולות הופסקו ביממה האחרונה בגלל תנאי מזג האוויר הקשים ומחשש שגשמים כבדים יגרמו לגל נוסף של אפר לוהט מהשמיים. למרות זאת, זה לא מנע מתושבי האזור להמשיך במאמצים בעצמם.

ברשתות החברתיות עלו ביממה האחרונה סרטונים שונים של אנשים שמגיעים אל אזור האסון בתקווה למצוא את יקיריהם. בסרטון שעלה אתמול לטיקטוק, אפשר לראות גבר יחף רץ אל אחד הכפרים שנפגעו בתקווה להציל את בני משפחתו שנלכדו בבקתה שלהם.

@klomank_ml untuk sodara yg terdampak musibah semoga dalam perlindungan-NYA aamiin#fypシ #prayforlumajang #erupsisemeru ♬ Kiss The Rain . Yiruma - Kristan | Harpist

בפוסט אחר אפשר לראות אם צעירה מגיעה מאזור האסון עם קטנוע, כשהיא מגינה על בתה עם מעיל גשם ומכוסה כולה באפר הוולקני. האדם שצילם את התקרית סיפר אחר כך שהאם האלמונית עצרה וביקשה מעוברי אורח לשטוף את הפנים שלה.

הר הגעש סמרו התפרץ ביום שבת האחרון ושלח אינספור חלקיקי אפר לוהטים לגובה של כ-12 ק"מ לאוויר. נכון לעכשיו, יותר מ-1,700 בני אדם הצליחו להימלט מהאסון ולתפוס מחסה. ההתפרצות הראשונית אמנם הסתיימה, אך מומחים מזהירים שהסכנה עדיין לא חלפה וייתכן שלוע הר הגעש ימשיך להתמוטט – מה שיגרום למפולות בוץ נוספות. בינתיים, מאמצי החיפוש והחילוץ ממשיכים.