כבר שנים שתושבי שכונת יבּור סיטי (Ybor City) שבעיר טמפה, פלורידה, תוהים למה משמשות רשת מנהרות תת-קרקעיות, שנראה כי היו סודיות, ושנמצאות ממש מתחת לעיר – אולם אף חוקר לא הצליח למצוא את התשובה לכך.

יש כאלו שחושבים שהמעברים הללו שימשו להברחת מהגרים, ואילו אחרים סבורים שכך ייבאו אלכוהול בתקופת היובש או אפילו כסף עבור פשע מאורגן. "מדובר במנהרות מאוד גדולות", אמרה ד"ר לורי קולינס, מהמרכז למורשת דיגיטלית של אוניברסיטת סאות' פלורידה. "כלומר אפשר ממש לעמוד בהן. אולי אם אתה גבוה תצטרך להתכופף קצת, אבל אתה בהחלט יכול להכניס אליהן מכוניות". עם זאת, כאמור, כל מה שקשור למנהרות נשאר בגדר תעלומה ששום גורם רשמי לא הצליח לפענח עד היום.

 

לאחר שאחת מנקודות הגישה הידועות שדרכן אפשר להיכנס למנהרות נשרפה בשנת 2001, התגלה ב-2018 במהלך פרויקט בנייה פתח נוסף ליד מפעל בקבוקים ישן. החוקרים מיהרו להיכנס אליו וצללו לתוך רשת מנהרות סבוכה שאותה הם ניסו למפות.

"נכנסו אליהן, כל קבוצה דרך פתח אחר", סיפרה ד"ר קולינס לחברת החדשות המקומית News 6. "ידענו שאמורה להיות באר, ואכן מצאנו אותה". במהלך המחקר הם גילו בקבוקים ישנים, הוכחה לכך שהמנהרות שימשו להברחת אלכוהול. עם זאת, תיאוריה אחת, קצת פחות מלהיבה, היא שהמנהרות פשוט שימשו כמערכת ביוב: "יכול להיות שזו הסיבה שהן נבנו במקור", ציינה החוקרת.

המערות, על פי הסברות, ננטשו ככל הנראה בסוף המאה ה-19 או בתחילת המאה ה-20. החוקרים ביצעו עיבודים תלת ממדיים שלהן, אך הם עדיין לא יודעים מהו האורך המלא שלהן. יש כאלה שטוענים שהן ארוכות יותר משלושה ק"מ ומגיעות עד לנמל של טמפה.