אישה מטקסס רכשה פסל ב-34.99 דולר, וגילתה לתדהמתה שמדובר ביצירת אמנות מתקופת רומא העתיקה.

באוגוסט 2018 לורה יאנג ערכה קניות במרכז באוסטין, כשנתקלה בפסל של פנים משיש במשקל של 23 קילו. "פשוט חיפשתי משהו שייראה מעניין", אמרה יאנג. "זו הייתה מציאה ב-35 דולר, לא הייתה סיבה לא לקנות את זה". יאנג עצמה מוכרת חפצי ענתיקות מאז שנת 2011, אך כנראה שהיא לא תיארה לעצמה ש-4 שנים אחר כך הפסל יוצג במוזיאון לאמנות בסן אנטוניו (SAMA) שבטקסס.

אחרי הרכישה, היא החליטה לברר את ההיסטוריה של היצירה. היא יצרה קשר עם בתי מכירות פומביות ומומחים, והם אישרו כי מדובר בפסל בן כ-2,000 שנה, שמתוארך לתקופת רומא העתיקה. לינלי מקאלפין, אוצר במוזיאון SAMA, הסביר כי על פי ההערכות הפסל הוא של סקסטוס פומפיוס, מנהיג צבאי רומאי. אביו, פומפיוס הגדול, היה בן בריתו של יוליוס קיסר.

פסל רומי אבוד (צילום: twitter)
פסל רומי אבוד | צילום: twitter

מומחה הצליח לאתר תמונות משנות ה-30 של המאה ה-20 של היצירה באשפנבורג שבגרמניה. רפליקה של הפסל נמצאה בעבר בפומפנאום (Pompejanum), ארמון באשפנבורג, בעקבות הזמנתו של המלך לודוויג הראשון מבוואריה. שם הוא הוצג עד מלחמת העולם השנייה, והוא לא נראה מאז עד שיאנג רכשה אותו בשנת 2018.

הפסל, יחד עם חפצים נוספים, הועברו למחסן לפני שהפומפנאום הושמד במהלך מלחמת העולם השנייה ובשלב מסוים, היצירה נגנבה. "נראה שבין העברתו למחסן ועד 1950, מישהו מצא את הפסל ולקח אותו", אומר מקאלפין. "מאחר שזה הגיע לארה"ב, סביר להניח שאמריקאי שם עליו את היד".

הפסל יוצג במוזיאון לאומנות עד מאי 2023. יאנג אומרת שהיא עדיין מקווה לפגוש את האדם שתרם את הפסל אותו רכשה. "סביר להניח שזה לא האדם המקורי שלקח אותו, אבל עדיין הייתי רוצה לשמוע את הסיפור".

היצירה מושאלת כעת בחוזה ל-SAMA למשך שנה, אך מקאלפין מסביר שהיא עדיין בבעלות טכנית של גרמניה מאז שנבזזה משם.

יאנג מספרת כי היא גאה לראות את הממצא הייחודי שלה מוצג לראווה כדי שאחרים ילמדו את ההיסטוריה שלו, אבל אחרי מאי 2023, הפסל יישלח בחזרה לגרמניה שם הוא יחזור לתצוגה, שוב, בארמון פומפנאום.