בפעם השנייה מזה פחות מעשור, אישה מארה"ב עברה ניתוח להשתלת פנים, אחרי שגופה דחה את ההשתלה הראשונה. כרמן טרלטון, בת 52 מניו המפשייר, עברה את הניתוח לפני חודש וכעת מתאוששת מתהליך ההשתלה המורכב.

טרלטון נאלצה לעבור את השתלת הפנים הראשונה שלה לאחר שהותקפה באכזריות על ידי בעלה, הרברט רוג'רס. בשנת 2007, רוג'רס הכה את אשתו באכזריות כי חשד שהיא מנהלת רומן עם גבר אחר והשחית את פניה עם מחבט בייסבול, לפני ששפך עליה חומצה בורית. התקיפה האכזרית הותירה אותה עיוורת ומעוותת.

9 שנים אחרי התקיפה האכזרית, טרלטון עברה ניתוח להשתלת פנים במרכז הרפואי לנשים "בריגהם" בבוסטון. הפרוצדורה הושלמה בהצלחה וכרמן חזרה לשגרת חייה. למרות זאת, לפני כשנה התגלה כי רקמות פניה החדשים החלו להירקב לאחר שגופה החל לדחות את ההשתלה.

ד"ר בוהדן פומהק, המנתח שניהל את שתי הפרוצדורות, התייחס לניתוח השני בשיחה עם כתבים מקומיים ואמר שכרמן העדיפה לעבור השתלה נוספת, למרות שהמליץ על ניתוח פלסטי פולשני פחות. לטענתו, ההשתלה השנייה ארכה כ-20 שעות ודרשה את שיתוף הפעולה של יותר מ-40 מומחים ואנשי צוות רפואיים.

"אני מאוד אופטימי לגבי ההשתלה הזאת ומקווה שהיא תחזיק מעמד יותר זמן", הוסיף ד"ר פומהק. "היה לנו הרבה מזל שהצלחנו למצוא תורם חדש".

יותר מ-40 אנשים ברחבי העולם כבר עברו ניתוח להשתלת פנים מאז שנת 2010 ומתוכם, 16 אנשים שעברו את הפרוצדורה בארה"ב. טרלטון היא האמריקאית הראשונה שעברה שתי השתלות פנים – והאישה השנייה בהיסטוריה שעברה את הניתוח המורכב פעמיים.

טרלטון מקווה כעת להתאושש מהניתוח כמה שיותר מהר ולחזור לעבודתה בתור מרצה. בשיחה עם סוכנות הידיעות AP, היא סיפרה שהיא עדיין מתרגלת לפנים החדשות שלה. "הפרצוף שלי נראה שונה מהקודם וזה הגיוני, הוא של אדם אחר לגמרי", אמרה. "זאת תחושה מאוד מוזרה, אבל אני מרגישה הרבה יותר בנוח עם ההשתלה הזו מאשר הקודמת. אני אאלץ להתרגל לפניי החדשים וגם בני המשפחה שלי יאלצו להתרגל למראה החדש שלי".