בית המשפט באוסטרליה חתם השבוע את אחת מפרשות ההתעללות הקשות במדינה, אחרי שהוריה של פעוטה נידונו לרצות עונש מאסר על כך שגרמו למותה המזעזע. התקרית ארעה בשנת 2017, כאשר הוריה של מדילין רוז סטוקס שטפו אותה במים רותחים אחרי שלכלכה את בגדיה בצואה.

הילדה הובהלה לביה"ח רק חמישה ימים לאחר התקרית, כשהיא מחוסרת הכרה ומתמודדת עם כוויות קשות ברוב חלקי גופה. לאחרונה, הוריה של הפעוטה, שיין דיוויד סטוקס (33) וניקול בטי מור (26), הודו בהאשמות המיוחסות להם הכוללות עינויים, אי מתן טיפול רפואי והריגתה של בתם.

סטוקס הודה כי גרם לבתו כוויות בדרגה שלישית, שלא טופלו בבית החולים. על פי ממצאי החקירה, בני הזוג חיפשו בעצמם מידע על כוויות וטיפלו בבתם בבית בעזרת ג'ל אלוורה ותחבושות בלבד.

מדילין רוז סטוקס (צילום: twitter)
מדילין רוז סטוקס | צילום: twitter

צוות התביעה תיאר בבית המשפט כיצד החוקרים מצאו בביתם של ההורים תחבושות ספוגות דם, נייר טואלט ומזרנים ברחבי הבית. "הילדה סבלה מכאבים ולא הצליחה ללכת", אמרה הפרקליטה שרה פרדן. "היא הייתה מיובשת וחלשה, לפני שאיבדה את הכרתה ולקתה בדום לב".

מומחים לרפואה משפטית קבעו כי בדמה של הפעוטה נמצאו שרידים של תרופות נוגדות דיכאון. על פי החשד, אביה של מדילין נתן לה את התרופות שנרשמו לו בכדי "להרגיע" אותה לפני מותה. סטוקס ומור הסתירו את פציעות בתם במשך ימים ארוכים, מחשש להתערבות של רשויות הרווחה. עוד נמסר מצוות התביעה כי מדילין רוז הייתה מוכרת לגורמים ברווחה כתינוקת שסבלה מתת תזונה.

שיין דיוויד סטוקס וניקול בטי מור (צילום: twitter)
שיין דיוויד סטוקס וניקול בטי מור | צילום: twitter

סנגור ההגנה, אואן מאק גיולה רי, טען כי מותה של מדילין רוז היה תאונה איומה וההורים "עשו כמיטב יכולתם" בכדי לשפר את מצבה. עורכי הדין של האם הוסיפו שהיא לא גרמה לפציעותיה של הפעוטה ואפילו רצתה להתקשר לאמבולנס. "זה לא נעשה מתוך זדון או חוסר אכפתיות", נאמר בבית המשפט, "ניקול פחדה שיקחו לה את הילדה".

בבית המשפט נקבע כי אם ההורים היו פונים לעזרה רפואית, מדילין הייתה שורדת את התקרית המזעזעת. בהכרעת הדין ביום שני אמר השופט דיוויד ג'קסון כי מותה של הפעוטה היה "נורא ואיום". הוא הוסיף: "דאגתם לעצמכם, על חשבון בתכם – וזה עלה בחייה. הטרגדיה הגדולה ביותר היא שאילו הייתם לוקחים אותה מיד לבית החולים, הכאב שלה היה מוקל והיא הייתה חיה. היא לא הייתה צריכה לסבול כמעט חמישה ימים של כאבי תופת מכוויות קשות ולא מטופלות. שני ההורים נושאים באחריות מלאה".

סטוקס יישלח למאסר של 11 שנים ומור למאסר של תשע וחצי שנים. השופט ג'קסון סירב להמליץ על תנאי מוקדם לשחרורם.