לראשונה מזה כמעט 12 שנים, בית המשפט ברוסיה מתקרב לחתום את פרשת הרצח של המרגל היהודי-רוסי שבתאי קלמנוביץ'. בשעות האחרונות פורסם כי שלושת החשודים במעורבות ברצח של קלמנוביץ' - בגאודין קוסטואב, עלי בלקחורוב ובטיר טומגואב - הובאו לאולם הדיונים ושם הואשמו בסדרת סעיפים, כולל רצח, ניסיון רצח, שוד, סחר בנשקים ועוד.

שלושת החשודים הובאו לבית המשפט בתום חקירה ארוכה שממצאיה הותרו לפרסום בחודש שעבר. "בתום החקירה, ריכזנו מספיק ראיות לצורך הגשת כתב אישום נגד שלושת החשודים", נמסר מצוות החוקרים.

קלמנוביץ' נרצח בנובמבר 2009 בזמן שנסע עם נהגו האישי בסמוך לנהר מוסקבה. איש העסקים נורה למוות על ידי רכב חולף ומת מפצעיו במקום. נהגו האישי נפצע בתקרית ופונה לביה"ח. חוקרים מצאו בזירת הרצח 19 תרמילים של קליעי 9 מ"מ ועדי ראייה דיווחו שהירי בוצע ממכונית מסוג לאדה פריאורה. למרות זאת, לקח יותר מעשור עד שחוקרים הצליחו למצוא את האחראים למעשה.

ממצאי החקירה חשפו כי קוסטואב היה זה שירה למוות בקלמנוביץ', בזמן שבלקחורוב נהג במכונית. כמו כן, השניים הצליחו להתחקות אחר איש העסקים אחרי שקוסטואב חשף בפניהם את נתיב הנסיעה שלו. עם זאת, המניע לרצח טרם התברר.

קלמנוביץ' עלה לישראל עם משפחתו בתחילת שנות ה-70, אחרי שנענה להצעת הקג"ב לשמש כסוכן עבורם בתמורה לקבלת אישורי הגירה מבריה"מ. בארץ הוא השתלב בפעילות מחלקת העולים של מפלגת העבודה, לפני שהתעשר מעסקים שונים וטיפח קשרים עם דמויות פוליטיות מאפריקה.

הכיסוי שלו נחשף לקראת סוף שנות ה-80, כאשר סוכן קג"ב שערק לארה"ב דיווח על פועלו לשירות הביטחון הכללי. בשנת 1987, הוא הודה במגעים עם סוכן זר, הורשע ונידון ל-9 שנות מאסר – מהן הוא ריצה רק 5 וחצי שנים.

מסוף שנות ה-90 ואילך, קלמנוביץ' נודע בפועלו כבעלים של קבוצת הכדורסל הליטאית ז'לגיריס קובנה וכספונסר של קבוצת הנשים אליצור רמלה. בשנת 2008, הוא הופיע בתוכנית הריאליטי של yes "פעם בחיים", שם הוא אירח את השחקנית מיטל דוהן והדוגמנית מורן אטיאס, ונתן לצופים הצצה אל עולמם של האוליגרכים ברוסיה. לאחר מותו, הוא נקבר בבית הקברות סגולה בעיר פתח תקווה.