7 בינואר, 2021. השעה הייתה 20:30 בצ'ולה ויסטה, קליפורניה, כשמצלמות אבטחה של אחד הבתים הפרטיים בעיר תיעדה רגע מצמרר: שמונה פיצוצים חזקים שבקעו מכיוון ביתם של לארי ומאיה מילטה. כיום, רבים מאמינים שהקולות המסתוריים היו למעשה קולות הנפץ של אקדח, בו לארי השתמש כדי לירות למוות באשתו בת ה-39. אף על פי כן, אף אחד בשכונה לא דיווח על יריות או אפילו התלונן על רעש באותו לילה קר. למרות זאת, דבר אחד בטוח קרה באותו יום גורלי – זו הייתה הפעם האחרונה שמישהו ראה את מאיה בחיים.

מאי "מאיה" מילטה, אישה אמריקאית ממוצא פיליפיני, נעלמה מביתה יומיים לפני שהתכוונה לצאת לטיול משפחתי באזור אגם ביג בר, הסמוך לעיר סן ברנדינו. היא הייתה אמורה לחגוג אז את יום הולדתה ה-11 של בתה הבכורה. האחרון לשמוע ממנה היה עורך דינה, אותו שכרה זמן קצר קודם לכן בשביל לנהל את הליך הגירושין שלה מבעלה.

View this post on Instagram

A post shared by Find Maya Millete (@helpfindmaya)

בני משפחתה ניסו ליצור איתה קשר, אך כל השיחות עברו ישר לתא הקולי. אחותה, מריכריס, ציינה מאוחר יותר שכבר אז היא דאגה לשלומה של מאיה, שכן זה היה מאוד חריג עבורה להיעלם כך. היעלמותה עוררה חששות רבים בקרב בני המשפחה, במיוחד לאור העובדה שבת ה-39 זעזעה את כולם זמן קצר לפני כן כשהביע חשש מכך שבעלה זומם לפגוע בה. "אם יקרה לי משהו – זה יהיה לארי", אמרה. יומיים אחרי שלא הצליחו ליצור איתה קשר, בני המשפחה דיווחו למשטרה על היעדרותה.

הזוגיות שעלתה על שרטון

מאיה הכירה את לארי בזמן שעבדה כאזרחית בחיל הים האמריקאי. מאז, השניים התחתנו והביאו לעולם שלושה ילדים. הם עברו לסן דייגו וחיו באושר במשך יותר מ-20 שנה, לפני שמערכת היחסים שלהם עלתה על שרטון. במשך שנה שלמה, השניים נהגו לריב בלי הפסקה ובשלב מסוים, לארי אפילו החל לחשוד שזו מנהל רומן עם גבר אחר.

מריכריס סיפרה בשיחה עם כתבים מקומיים שהפעם האחרונה שהשניים נראו יחד הייתה בזמן טיול קמפינג של המשפחה לאזור דיונות גלאמיס, הסמוכות לגבול קליפורניה-מקסיקו. לטענתה, בשלב הזה הם כבר לא היו מסוגלים לסבול אחד את השנייה ורבו כל הזמן – מה שהפך את הטיול לחוויה מאוד לא נעימה עבור כל המשתתפים.

10 בינואר, 2021. שלושה ימים אחרי היעלמותה של מאיה. שוטרים מגיעים לביתם של בני הזוג כדי לבדוק אם יש חשד לזדון ועורכים חיפוש במקום. קצינים מצאו במקום שורה של כלי נשק אוטומטיים, חלקם הוחזקו ללא רישיון. למרות זאת, הם לא הצליחו למצוא שום ראייה מוצקה שתקשר את הבעל להיעלמותה של האם ל-3. במקביל אינספור אנשי כוחות ההצלה ומתנדבים החלו לסרוק פארקים, שטחי בר, אגמים ונחלים בסביבה בתקווה למצוא כל זכר לנעדרת. אף על פי כן, החיפושים לא העלו דבר.

חוקרים מצאו מאז את הסרטון ממצלמת האבטחה של השכנים, בה אפשר לשמוע את שמונת קולות הנפץ המסתוריים. מהמשטרה נמסר מאז שמומחים לווידיאו וקול בוחנים את התיעוד, אך בינתיים לא פורסמו ממצאים חריגים. למרות זאת, גורם המעורה בפרטי הפרשה העיד שכ-30 דקות אחרי שמונת הפיצוצים ניתן לשמוע צעקות של ילדים. על כן, רבים גרסו כי אלו ילדיהם של בני הזוג, מזועזעים מהרצח הברוטלי של אמן – האמנם?

בהיעדר פריצת דרך של הרשויות, בני המשפחה של מאיה שכרו חוקר פרטי שיבחן בעצמו את נסיבות היעלמותה האם. בשיחה עם כתבי ה-Sun הבריטי, הוא טען שכשעתיים וחצי אחרי קולות הנפץ בסרטון, אפשר לראות את שלושת הילדים של מאיה ולארי משחקים בחצר האחורית של ביתם – למרות שקר בחוץ והשעה מאוחרת. כיום, הוא סבור שאביהם פקד עליהם לצאת מהבית באותו ערב.

סברה נוספת שעלתה לגבי הפרשה היא שלארי תכנן לרצוח את המאהב של אשתו ואפילו הציע לשלם למתנקש הון תועפות כדי להוציא את המזימה לפועל. בידיעה שפורסמה באתר ה-Inquirer, אדם שביקש לא להזדהות טען ששמע את האב מדבר על קנוניית הרצח של המאהב ואף מציע לשלם 20 אלף דולר על החיסול. מאוחר יותר, קרוב משפחה של הנעדרת טען ששמע גם כן את לארי מאיים לפגוע במאהב. במשטרת צ'ולה ויסטה התייחסו מאז לתאוריית המאהב ואמרו שהם בוחנים אותה, אף על פי שאותו בן זוג מעולם לא זוהה או אותר.

הטבעת מתהדקת

פברואר, 2021. חודש שלם חלף מאז התפוצצות הפרשה לפני שנרשמה תפנית חדשה בפרשה: לארי הפסיק לשתף פעולה עם החקירה. במהלך מאוד חשוד, בעלה של הנעדרת הפסיק לשוחח עם בלשים ושכר עורך דין פלילי. מעבר לזה, הוא מנע באופן פעיל מבני המשפחה של רעייתו לשוחח עם ילדיהם. מריכריס ניסתה מאז לקבל משמורת מלאה על שתי בנותיה ובנה של אחותה, אך ללא הואיל. בית המשפט בחר שלא לשלול את זכויות ההורה של לארי.

מאז היעלמותה של מאיה, נערכו עבורה עשרות טקסי זיכרון וסריקות חיפוש ברחבי דרום קליפורניה. למרות זאת, לארי לא השתתף באף אחד מהם. עד מהרה, מערכת היחסים שלו עם בני משפחתה של אשתו התדרדרו אף יותר והוא החל לשלוח להם כל מיני הודעות טקסט ביזאריות. הקיצונית ביותר ביניהן הייתה תמונה של בני הזוג במזבח מאולתר – עם נרות דולקים, מקלוני קטורת ומה שנראה כמו טיפות דם בכל מקום. כאשר נשאל לגבי התמונה הביזארית על ידי חוקרים, לארי לא סיפק תשובה.

View this post on Instagram

A post shared by Find Maya Millete (@helpfindmaya)

יולי, 2021. הטבעת מתהדקת סביב לארי ובשלב הזה, הוא מוכר על ידי הרשויות כמבוקש לחקירה בנוגע להיעלמות של אשתו. שלושה חודשים לאחר מכן, האב ל-3 נעצר בחשד לרצח של מאיה מילטה – זאת למרות שגופתה לא אותרה. לארי כפר מאז באשמה ונתון במעצר עד לעצם היום הזה. מאז מעצרו, האב הוציא יותר מ-100 שיחות מחוץ לבית הסוהר, כולן לשלושת ילדיו שנמצאים כעת אצל הוריו. בעקבות זאת, השופט המחוזי הורה כי כעת יורשה לו להתקשר אך ורק לעורך דינו.

מהרגע שהתפוצצה הפרשה ועד לנקודה שבה לארי הפך לחשוד העיקרי, האב טען בפני המשטרה שלמיטב הבנתו אשתו עזבה את צ'ולה ויסטה מרצונה החופשי כי "רצתה להיות לבד". בשבועות הקרובים ימלאו 11 חודשים להיעלמותה של מאיה מילטה ועד כה, לא נמצאו שום סימנים שיעידו מה עלה בגורלה. אף על פי כן, בני משפחתה לא מוותרים וממשיכים לסרוק את אזור דרום קליפורניה והסביבה.