נערה בת 16 נמצאה מתה בביתה באוסטרליה, אחרי שככל הנראה שאפה תרסיס דאודורנט בביתה ונחנקה למוות. אמה של ברוק ריאן, מברוקן היל, ניו סאות' ויילס, סיפרה שמצאה את גופתה על רצפת חדר השינה שלה כשהיא עדיין אוחזת בתרסיס.

"היא הייתה נערה יפהפייה עם לב של זהב והיא חסרה לכולנו מאוד", ציינה אן ריאן בשיחה עם אתר ה-Sydney Morning Herald. "בכל יום כשאני מתעוררת, אני חושבת עליה. כשאני הולכת לישון, אני חושבת עליה. כל יום הוא סיוט בשבילי". כעת, היא מזהירה הורים אחרים מפני הטרנד המסוכן.

 

ריאן ברוק (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
בתמונה: (מימין) תרסיסי דאודורנט שננעלו בסופרמרקט אוסטרלי בעקבות מותה של ריאן ברוק | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

ממצאי הנתיחה לאחר המוות טרם פורסמו, אך בני משפחתה של ברוק ומומחים אחרים סבורים שהיא מתה כתוצאה משאיפת הגז מתרסיס הדאודורנט שלה – או "קרומינג" (Chroming) כפי שזה נקרא ברחבי העולם.

מכון הרעלים הארצי באוסטרליה פרסם בשנה שעברה מחקר ובו נמצא כי מאז שנת 2017, חלה עלייה בתמותת ילדים ובני נוער כתוצאה משאיפת גז של תרסיסים שונים – עם 107 מקרי מוות רק בשנת 2020. כמו כן, בחצי מהמקרים בהם תושבים פונים למוקד החירום קשורים לילדים שטרם מלאו להם 11 שנים. בעקבות מותה הטרגי של ברוק ריאן, חנויות סופרמרקט ובתי מרקחת ברחבי אוסטרליה החלו לנעול את תרסיסי הדאודורנט בניסיון למנוע מילדים ובני נוער להשיגם.

אמה של ברוק סיפרה שהנערה הייתה ספורטאית מוכשרת מאוד ואחת משחקניות הכדורגל הטובות בבית ספרה. למרות זאת, היא טענה שחלה התדרדרות משמעותית במצבה הנפשי בשנים האחרונות בעקבות התפרצות נגיף הקורונה והתמודדה עם חרדה לאורך תקופות הסגר הארוכות באוסטרליה.