1 בפברואר, 2012. אנקורג', אלסקה. זאת הייתה שעת ערב מאוחרת כשבן זוגה של סמנת'ה קוניג בת ה-18 הגיע אל דוכן הקפה שבו עבדה בשביל לתת לה טרמפ הביתה.

היא לא הייתה שם.

הוא ניגש למקום להציץ פנימה, אבל הדוכן היה סגור, האורות כבר כובו ולא נותר כל סימן לסמנת'ה. הוא שלף את הטלפון הנייד שלו ושלח לה הודעה. כמה דקות מאוחר יותר, הוא קיבל ממנה תשובה ביזארית.

הנערה תיארה בהודעה איך עבר עליה יום נוראי בעבודה והיא הייתה חייבת לצאת מוקדם בשביל להתאוורר. היא כתבה שהיא החליטה לצאת לחופשה עם אחת החברות שלה. מופתע מאוד ממה שנשלח אליו, הוא החליט לנסוע אל בית משפחת קוניג ולבדוק אם הוריה שמעו ממנה - הם לא. בן זוגה הציג את ההודעה הביזארית לאביה של סמנת'ה, ג'יימס, וזה החליט לדווח על כך למשטרה.

חוקרים פנו אל מנהל דוכן הקפה ודרשו ממנו למסור את מצלמות האבטחה לתחנת המשטרה – שם בחנו בקפידה את תיעוד המאורעות הגורליים של ה-1 בפברואר. בסרטון אפשר לראות את הנערה מנקה את עמדתה לקראת סוף המשמרת שלה, כאשר הלקוח האחרון מגיע לדוכן. סמנת'ה מסתובבת להגיש לו את ההזמנה שלו כשהיא קופאת במקום ומרימה ידיים באוויר. היא מכבה את האורות בדוכן, אבל לא לוחצת על לחצן המצוקה שנמצא סנטימטרים ספורים מהמתג. למרות החשיכה, אפשר לראות דמות מסתורית וחמושה מזדחלת אל תוך הדוכן דרך חלון הטייקאווי. משם, הוא מוביל את הנערה אל טנדר שחונה בחניון המושלג.

"נכון שהיא יפה?"

רשויות האכיפה ובני הקהילה המקומית איחדו כוחות בחיפושים אחר הנערה הנעדרת. בשלב מסוים, תושבי העיר אפילו גייסו סכום של 70 אלף דולר כפרס למי שיסייע במציאתה של סמנת'ה. למרות זאת, חוקרי המשטרה לא הצליחו לאתר אותה. תחילה, הסברה הרווחת הייתה שהנערה נחטפה. כמה ימים אחרי שנעלמה, הגיע למשטרה תיעוד ממצלמות האבטחה של כספומט מקומי, בו ניתן לראות אדם שפניו מכוסות בבנדנה משתמש בכרטיס האשראי של סמנת'ה בשביל למשוך סכום של 1,500 דולר. ניידת הוזעקה למקום, אבל עד שהגיעו השוטרים החשוד כבר נעלם ממזמן. חלפו כמעט שבועיים ולא היה קצה חוט בחקירת ההיעלמות של הנערה – אך אז, בן זוגה קיבל ממנה הודעה ביזארית נוספת.

"השלט בפארק קונור, מתחת לתמונה של אלברט. נכון שהיא יפה?". חוקרים מיהרו לפארק המקומי ששוכן דרומית לאנקורג', שם הם איתרו לוח מודעות עליו תלויה תמונתו של כלב אבוד ששמו אלברט. מתחת לתמונה נמצאה שקית פלסטיק שהכילה שני דברים: מכתב כופר ובו דרישה לשלם 30 אלף דולר עבור שחרורה של סמנת'ה, כמו גם תמונת פולרואיד של הנערה הכפותה לצד עיתון האנקורג' דיילי ניוז שיצא לאור 4 ימים קודם לכן.

משפחת קוניג לא הייתה עשירה במיוחד, אבל ג'יימס החליט בכל זאת להעביר לחוטף סכום של 5,000 דולר בשביל להוכיח שהוא רציני. הסכום הועבר אל חשבון הבנק של בתו וכמה ימים מאוחר יותר, גבר אלמוני שפניו מכוסות בבנדנה משך את הכסף מכספומט מקומי.

View this post on Instagram

A post shared by @murderchronicles on

שבוע נוסף חלף מאז שהתגלה מכתב הכופר והחוטף לא יצר קשר. לפתע, התקבלה התראה כי מישהו השתמש בכרטיס האשראי של הנערה בשביל למשוך מזומן מכספומט בעיר וילקוקס, אריזונה. כיממה מאוחר יותר, התבצעה משיכה נוספת מכספומט בעיר לודסברג, ניו מקסיקו, ואז שתי משיכות נוספות בטקסס – שם שוטרים הצליחו סוף-סוף לזהות את הרכב המושכר של החשוד העיקרי בחטיפה.

ב-3 במרץ, שוטר תנועה טקסני זיהה את הרכב של החשוד בחניון בעיר לופסקין – השוכנת במרחק של יותר מ-6,500 ק"מ ממוקד חטיפתה של סמנת'ה קוניג. זמן קצר אחרי הזיהוי, הנהג נכנס פנימה ויצא לדרכו. השוטר עקב בזהירות אחר המכונית, מחכה בסבלנות לרגע המתאים להפעיל את הסירנה. ברגע שהנהג עבר את המהירות המותרת, הוא סימן לו לעצור בצד והזעיק תגבורת.

במהלך החיפוש ברכב נמצאו ערמות של מזומן, הבנדנה שהסתירה את פניו של האיש שמשך כספים מחשבונה של סמנת'ה, תעודת הזהות של הנערה, כרטיס האשראי שלה וגם הטלפון הנייד שלה. באותו רגע, החשוד נעצר בחשד לחטיפה ומאוחר יותר, זהותו נחשפה. שמו היה ישראל קייס.

איש המשפחה המסור

7 בינואר, 1978. ישראל קייס נולד למשפחה מורמונית בעיר קוב, יוטה. הוא הבן השני מתוך עשרה ילדים שיהפכו במרוצת השנים יחד עם הוריהם לחלק מקהילת הכנסייה הנוצרית The Ark, שסווגה על ידי המרכז המשפטי לדרום העני (SPLC) בתור ארגון שנאה בשל השקפותיו האנטישמיות. המשפחה הייתה מנותקת כמעט לחלוטין משאר החברה במשך תקופה ארוכה, אפילו ללא חשמל או מים זורמים. באותם ימים, כל האחים היו לומדים בבית ומתחנכים תחת האידיאולוגיה של עליונות לבנה.

בשנת 1983, קייס עבר יחד עם בני המשפחה לדירת חדר בעיר קולוויל, וושינגטון. שם התחילו להתעורר במוחו הדחפים האלימים. בגיל 10 התחיל לפרוץ לבתים של שכניו, להצית חפצים, לגנוב נשקים ולהתעלל בבעלי חיים. כשהגיע לגיל ההתבגרות, הוא כבר הבין שמשהו אצלו "לא נורמלי" והוא למד להסתיר את האכזריות שלו. לקראת גיל 18, הוא התוודה בפני הוריו שהוא לא מאמין בקיומו של אלוהים, רק כדי שאלו יזרקו אותו מביתם ויתכחשו לו לעולמים. בשנת 1998, הוא התגייס לצבא ארה"ב.

View this post on Instagram

A post shared by Missing Maura Murray (@missingmauramurray) on

קייס בנה לעצמו מוניטין של חייל שקט ומופנם, שאוהב לשתות בורבון ולשמוע מוזיקה אקסצנטרית – ספציפית את הרכב ההארדקור היפ-הופ ICP. הוא שירת 3 שנים בצבא האמריקאי לפני שהשתחרר בכבוד בשנת 2001 ועבר להתגורר בוושינגטון, שם הוא הכיר את אשתו ונולדה להם בת. בשנת 2007, הוא נפרד מאשתו ועבר להתגורר עם בתו באנקורג' בתור נגר. בני הקהילה הכירו אותו בתור בעל מקצוע מיומן למדי ואיש משפחה מסור – לפחות עד שקציני משטרה פשטו על ביתו אחרי שנעצר בחשד לחטיפתה של סמנת'ה קוניג.

אמצע מרץ, 2012. קייס הועבר לבית המעצר באלסקה. בשלב הזה, התגבש כי הוא פעל בכמה מדינות מה שהוביל את חוקרי ה-FBI להתערב בפרשה. קייס היה עצור במשך שבועיים שלמים לפני שהוא הטיל פצצה על החוקרים. כנגד כל הציפיות, קייס הסכים לשתף פעולה אבל רק בתנאי שהם יעשו בשבילו כמה טובות. ראשית, היה עליהם להשיג לו כוס קפה, ממתקים וסיגר. שנית, הוא דרש מהם להשתיק את הפרשה מחשש שהחשיפה תפגע בבתו. תנאי אחרון, הוא דרש לקבל גזר דין מוות והוסיף: "אני רוצה לסיים עם זה כמה שיותר מהר". החוקרים הסכימו לכל התנאים וקייס התחיל לזמר.

11 גולגולות

ישראל קייס הודה בחטיפה, באונס וברצח של סמנת'ה קוניג. לטענתו, הפשע לא היה מתוכנן מראש. סמנת'ה פשוט הייתה לבד בעמדה שלה באותו ערב. הוא קשר אותה במחסן שלו ואמר לה שהיא בת הערובה שלו – אם הוריה ישלמו לו כופר, אז הוא ישחרר אותה. בזמן שבתו ישנה בבית, הוא אנס את סמנת'ה כמה פעמים לאורך הלילה. בשלב מסוים, הוא כפה עליה למסור לו את הקוד של כרטיס האשראי שלה ואפילו נסע לכספומט בשביל לוודא שהוא נכון. כשחזר, קייס דקר את סמנת'ה וחנק אותה למוות. הוא החביא את גופתה בקופסת קרטון ואז השתמש בכסף שמשך מחשבונה של הנערה בשביל לצאת יחד עם בתו להפלגה לאיים הקריביים.

קייס סיפר לחוקריו שלאחר חזרתו, שבועיים אחרי ההפלגה, הוא גילה שגופתה של סמנת'ה קפאה בקור העז. הם נחרדו לשמוע כי הוא הפשיר אותה באמצעות מפזר חום, תפר את העפעפיים שלה עם חוט דיג כך שיישארו פתוחים, איפר אותה וצילם אותה באמצעות מצלמת פולרואיד. את התמונה הוא הצמיד למכתב הכופר בשקית ליד לוח המודעות בפארק קונור. לאחר מכן, הוא ביתר את גופתה וזרק את החתיכות לתוך אגם מטנוסקה הקפוא.

החוקרים טענו כי לכל אורך ההודאה, קייס היה נונשלנטי ורגוע. לעיתים, הוא אפילו צחק עם סוכני ה-FBI. ההתנהגות שלו בחדר החקירות, לצד הרקע האלים, הכולל הצתה והתעללות בבעלי חיים, הובילה את החוקרים לסברה כי סמנת'ה לא הייתה הקורבן הראשון שלו. הם שאלו אותו לגבי קורבנות נוספים, אבל הרוצח לא הסכים לשתף פעולה. אחד החוקרים הסביר שאם הוא באמת רוצה עונש מוות, אז הוא חייב לתת להם עוד ראיות. מה שקייס סיפר להם באותו רגע הרעיד את כל ארה"ב.

View this post on Instagram

A post shared by Crack House Chronicles (@crackhousechronicles) on

ישראל קייס חשף בפני החוקרים את "מטמונות הנשקים" שלו. מדובר היה במצבור של נשקים, אזיקונים ומזומן שהוא החביא לאורך השנים באזורים שונים ברחבי ארה"ב – מעין ערכות רצח קטנות שכאלו. קייס החליט להשתמש במטמונות הללו בשביל לחסוך את הפרוצדורה הנלווית לטיסות ונסיעות עם נשק. ב-9 ביוני, 2011, הוא השתמש בערכה שהחביא במדינת וורמונט כדי לרצוח בני זוג שהתגוררו בעיר אסקס.

הוא חתך את קו הטלפון ואז פרץ לביתם בשקט. קייס תקף את השניים באכזריות באמצעות לום, גרר אותם למכוניתו ואז הסיע אותם לאסם בחווה מרוחקת. הוא אנס את האישה, חנק אותה למוות ואז ירה בבעלה מספר פעמים עד למותו. לטענתו, הוא נטש את גופותיהם במרתף של האסם ואז חזר לביתו. משמעות ההודאה הייתה שקייס היה הרוצח המסתורי של ביל ולוריין קורייר – בני זוג שנעלמו באורח מסתורי בקיץ של 2011.

סוכני FBI הוזעקו לאסם שבו טמן את גופותיהם, אבל גילו שהחווה נהרסה כליל כחלק מעבודות פינוי השטח. גופותיהם של בני הזוג מעולם לא נמצאו. קייס הודה ברצח של עוד 4 אנשים נוספים ממדינת וושינגטון ועוד אישה אחת מהחוף המזרחי, שעל פי מידע שנמצא במחשב האישי שלו הייתה נעדרת ששמה דברה פלדמן.

הרוצח אפילו צלל עם החוקרים עמוק אל תוך השיטה שלו לבחור את קורבנותיו ותיאר כיצד הוא היה נוסע במשך שעות ארוכות עם רכב שכור עד שמצא מטרה – תמיד באופן אקראי לחלוטין. לעיתים הן היו נשים צעירות, לפעמים מבוגרות. לפעמים הוא היה בוחר בבני זוג. הוא היה מבצע את הפשע המחריד במדינה אחת ומחביא את הגופות במדינה אחרת. "מטמונות הנשק" שלו לפעמים נותרו קבורים במשך שנים לפני שהוא היה משתמש בהם. כאשר חוקרים עצרו אותו וביקשו ממנו להסביר את המניע שלו, קייס אמר בפשטות: "למה לא?".


למרות השיטה הקפדנית שלו, קייס החליט לשבור את הכללים שגיבש בעצמו כשהוא רצח את סמנת'ה קוניג. היא הייתה תושבת האזור שלו, הוא ביצע את הפשע בביתו והוא אפילו יצר קשר עם בני המשפחה שלה אחרי מותה. חוקרי ה-FBI שיערו שבשלב הזה, דעתו כבר הושחתה לחלוטין וזה היה רק עניין של זמן לפני שהוא ייתפס. אז, 9 חודשים אחרי מעצרו, הפרשה קיבלה תפנית בלתי צפויה כשהרוצח החליט להקדים את גזר דינו והתאבד בתא המעצר.

View this post on Instagram

A post shared by Missing Maura Murray (@missingmauramurray) on

2 בדצמבר, 2012. גופתו של ישראל קייס נמצאה ללא רוח חיים, אחרי שהוא חתך לעצמו את הוורידים עם להב שהבריח לתוך תאו. מתחת לגווייתו, סוהרים מצאו מכתב באורך של ארבעה עמודים שלא חשף שום סיבה קונקרטית להתאבדות – רק כמה פסקאות ביזאריות שמהללות רצח. מאוחר יותר, התגלה מתחת למזרן שלו תריסר דפי נייר עליהם הוא צייר עם הדם שלו 11 גולגולות ופנטגרם שטני. חוקרים מאמינים שזאת הייתה הדרך שלו לחשוף את כל קורבנותיו לאורך השנים. אף על פי כן, הרשויות הצליחו לקשור אותו אך ורק לארבעה אנשים: סמנת'ה קוניג, דברה פלדמן ובני הזוג קורייר.

סמנת'ה קוניג הייתה הקורבן היחיד של ישראל קייס ששרידי גופתה נמצאו. גם היום, כמעט 8 שנים אחרי מותו, סוכני FBI מנסים לאתר את שרידי גופותיהם של דברה, ביל ולוריין – בינתיים ללא הצלחה.