לפני כשבועיים יצאה לדרך משימת ״מארס 2020״ של נאס״א, במסגרתה שוגר הרובר פרסוורנס למאדים בהשקעה של 2.1 מיליארד דולר. פרסוורנס אמור להגיע לשם בחודש פברואר, ולחפור בפני השטח של הכוכב במטרה לחפש סימני חיים על מאדים ולהכין דגימות שניתן יהיה לשלוח לכדור הארץ בעתיד. האסטרופיזיקאי הארמני דוקטור גרליק ישראליאן, מהמכון לאסטרופיזיקה באיים הקנריים, שלו עשורים של ניסיון בתחום ואף פרסם יותר מ-500 מאמרים מדעיים על כוכבי לכת וחורים שחורים, מאמין כי גם אם המשימה הזו לא תוגדר כהצלחה, ההוכחה לקיומם של חיים אחרים ביקום קרובה מתמיד.

״לפרסוורנס יש סיכוי של 10 אחוזים למצוא מיקרובים חייזריים על מאדים״, אמר בראיון לעיתון הסאן הבריטי. ״זה השערתי לחלוטין, אבל זה מספר טוב, באמת״. ישראליאן בן ה-57 אף הדגיש כי מיקרובים חייזריים, בין אם במאדים או לא, יתגלו כבר בעשור הקרוב.

״אני חושב שנגלה חיים אינטליגנטיים עוד בתקופת חיינו״, אמר, ״ולכל הפחות נגלה עדויות ברורות לסימני חיים שהגיעו מתרבויות אינטליגנטיות. זו תהיה מסוג התגליות שתזעזע את האנושות. זה יהיה די מעניין מבחינת המדע״, הוסיף, ״אבל אני חושב שזה יגרום לנו להבין שהחיים זה דבר מדהים, ושכדאי מאוד שנדאג ונטפל בכוכב שלנו״.

במרוצת השנים טענו לא מעט חוקרים, וגם המיליארדר ובעל חברת SpaceX אילון מאסק, כי אנחנו מסוגלים להפוך את מאדים לכוכב שניתן לקיים בו חיים באמצעות שינוי האטמוספירה שלו. חלקם טוענים שניתן לשחרר בו גזים כדי ליצור אפקט חממה, בעוד אחרים כמו מאסק מאמינים כי כדאי פשוט לפוצץ את הכוכב כדי לשנות את פני השטח שלו. כתוצאה מכך תשתנה בו גם האטמוספירה והאקלים יהפוך לכזה שתומך בקיום חיים.

הרעיון הזה מן הסתם נתקל בלא מעט ביקורות בקהילה המדעית, אבל ישראליאן חושב שהאנושות כן תחפש פתרונות על מאדים ברגע שהאקלים החם של כדור הארץ יהפוך אותו לבלתי ניתן למחייה. ״אני חושב שיגיע היום בו לאנשים לא יהיה אכפת, מהיכרותי את האנושות״, אמר. ״ברגע שנגיע לנקודת המשבר, מישהו יקים שם בורגר קינג״.