רשויות החוק ברוסיה חוקרות את נסיבות מותה של שופטת בכירה לשעבר שלכאורה קפצה אל מותה מחלון הדירה שלה. נטליה לרינה נמצאה ללא רוח חיים מחוץ לבניין המגורים שלה, שנמצא במרכז מוסקבה, כ-7 ק"מ מהכיכר האדומה. ממצאי הבדיקה הראשונית חשפו כי בת ה-50 הותירה אחריה מכתב. גורמים המעורים בפרטי החקירה סיפרו לכלי התקשורת בבירה שהסברה הרווחת כרגע היא שלרינה שמה קץ לחייה אחרי שנפלה קורבן לתרמית הונאה.

לרינה קיבלה יום אחד טלפון מאדם שהתחזה למנהל הישיר שלה וזה אמר שפרצו לה לחשבון הבנק, כך לפי סוכנות הידיעות BAZA. בהמשך, המתחזה שכנע אותה להעביר מיליון רובל (כ-11 אלף דולר) ל"חשבון בטוח" כי לדבריו "הפורצים יעבירו את כספה לקרנות שתומכות בכוחות האוקראינים". לאחר מכן, השופטת לקחה הלוואה מהבנק על סך מיליון רובל לפני שהבינה שנפלה קורבן להונאה ודיווחה למשטרה על המקרה. חוקרים סבורים שהיא שמה קץ לחייה בעקבות התקרית. למרות זאת, המשטרה ממשיכה לחקור את השתלשלות האירועים.

נטליה לרינה הייתה שופטת מוכרת ברשויות בחוק ברוסיה, שם היא עבדה במשך 15 שנים. היא טיפלה במרוצת הזמן במספר תיקים, הכוללים בין היתר פרשות פוליטיות ופליליות. בשנת 2015, היא גזרה עונש מאסר על האומן פיוטר פבלנסקי לאחר שזה הורשע בוונדליזם כי הצית את בניין שירות הביטחון הפדרלי (FSB), ארגון הביון של רוסיה. 4 שנים לאחר מכן, היא גזרה עונש מאסר על המרעיל הסדרתי מוראט סבנוב שפעל במרכז מוסקבה. בתחילת השנה היא פרשה מתפקידה מסיבה לא ברורה.

הדיווחים על מותה של לרינה עוררו תגובות רבות ברשתות החברתיות, הרבה מהן מגולשים שהטילו ספק בגרסת המשטרה להשתלשלות האירועים. רבים ציינו שזו לא הפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה באוקראינה שבכיר רוסי מוצא את מותו כתוצאה ממוות פתאומי.

"השופטת הרוסייה נטליה לריסה מתה", כתב אחד הגולשים. "היא הרשיעה לאורך השנים את אלו שהתנגדו לקרמלין ועכשיו, היא מצטרפת לרשימה ארוכה של בכירים רוסים שמתו באופן פתאומי אחרי שהיא 'קפצה' מחלון הדירה שלה. רוסיה היא מדינת עולם שלישי ורפובליקת בננות עם נשק גרעיני".

תתרחקו מחלונות: סינדרום המוות הרוסי הפתאומי

מאז פלישת הכוחות הרוסים לאוקראינה, עשרות אנשי עסקים ופקידי ממשל מתו בנסיבות שנויות במחלוקת. מגזין ה-Atlantic התייחס לתופעה בעבר ואף כינה אותה "סינדרום המוות הרוסי הפתאומי" (Sudden Russian Death Syndrome). לפי המגזין האמריקאי, מאז פלישת כוחותיו של פוטין לאוקראינה מתו ברוסיה טייקון נקניקיות, תעשיין גז, עורך ראשי של צהובון, מנהל מספנה, מנהל אתר סקי, פקיד תעופה וטייקון רכבות. בכתבה על התופעה אף התלוצצו וכתבו: "מומלץ לכל מי שעונה על תיאור זה שלא לעמוד ליד חלונות פתוחים, כמעט בכל מדינה ובכל יבשת".

בחודש יולי של השנה שעברה, בכירה בבנק רוסי מתה בנסיבות דומות אחרי שנפלה מחלון הדירה שלה במרכז מוסקבה. לפי ממצאי החקירה, קריסטינה באיקובה, סמנכ"לית קשרי לקוחות עסקיים לשעבר ב-Loko Bank, הייתה תחת השפעת אלכוהול כשנפלה מהקומה 11 של דירתה. אדם שהיה איתה באותם רגעים תיעד את רגעיה האחרונים בטלפון הנייד שלו.

 

מתמודדים עם מחשבות אובדניות? אל תהססו לפנות לעזרה

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית במספר הטלפון 1201
ניתן לפנות גם במייל דרך עמוד האינטרנט