ארון מתים שהתגלה בסוף השנה השנה שעברה בבית קברות בן 3,500 שנה בעיר אל-מניא, מצרים, עורר לאחרונה סערה ברשת – ולא בגלל התגלית הארכיאולוגית המרעישה אלא בגלל הדמיון המפתיע של האישה המצוירת עליו לדמות מסדרת אנימציה אהובה.

הארון המדובר שייך לתדי איסט, בתו של הכהן הגדול באשמונאין. ארונות מתים מאותה תקופה כוללים גילופים וציורים מפורטים של המתים, סצנות מ"ספר המתים" ולחשים ששימשו לסייע למנוחים בחיים שלאחר המוות. במכסה העליון של אחד הארונות שנחשפו נראית אישה בצבע צהוב, לבושה בבגדים ירוקים וכתר כחול, שדומה בצורה מחשידה למארג' סימפסון, האימא מסדרת האנימציה המיתולוגית "משפחת סימפסון".

התמונה הפכה מאז לוויראלית עם תגובות רבות מהגולשים, רבים מהם התייחסו לדמיון בין מארג' והדמות על הסרקופג העתיק. "מצרים העתיקה חזתה את מארג' ממשפחת סימפסון", כתב אחד הגולשים, "מאט גרונינג הוא באמת נוסע בזמן", כתב גולש נוסף, בהתייחס ליוצר הסדרה. "זו הפעם המתועדת היחידה בהיסטוריה שבה 'משפחת סימפסון' לא עשתה את זה קודם", הגיב מישהו נוסף. 

הומר ומארג' סימפסון (צילום: יוטיוב )
הומר ומארג' סימפסון | צילום: יוטיוב

התגלית של ארונות המתים עם המומיות בתוכם, השייכים לבכירים ולכוהנים של הממלכה החדשה במצרים משנת 1550 לפני הספירה עד 1069 לפנה"ס, מספקת מידע נוסף על שיטות הקבורה, האומנות והתרבות של מצרים העתיקה בתקופת "תור הזהב". ראש מועצת העתיקות העליונה במצרים התייחס מאז לממצא באל-מניא ואמר: "זו תגלית נדירה וחשובה במיוחד".