3 בדצמבר, 1982. כביש 63 במדינת מיסיסיפי. אם צעירה הולכת עם התינוקת שלה בשולי הכביש בשעות הקטנות של הלילה. היא צועדת יחפה על האספלט ונראית מבוהלת. על ידיה, התינוקת, שעדי ראיה העריכו שהיא בת 18 חודשים לכל היותר, הייתה ללא ביגוד חם. עוברי אורח הציעו לה עזרה, הסעה ואפילו ביגוד חם. למרות זאת, היא סרבה. התקרית הביזארית הפכה לשיחת היום במכשירי הקשר של נהגי משאיות שחלפו באזור. אז, האם נעלמה מעל פני האדמה ולא נראה יותר מעולם. באשר לתינוקת? הסיפור שלה קיבל תפנית טרגית.

יומיים אחרי שהאם המסתורית נעלמה, נהג משאית שחלף באזור מחוז ג'קסון, דרום-מזרח המדינה, דיווח לרשויות שהוא ראה גופה של אישה צפה באזור נהר אסקטוופה. לטענתו, היא לבשה את אותם מכנסי ג'ינס כחולים שהיו לאישה שנראתה צועדת עם תינוקת על כביש 63. שוטרים הוזעקו מיד למקום אך לא מצאו את האישה. במקומה, הם מצאו על גדות הנהר את הגופה של התינוקת – התינוקת שבמרוצת הזמן קיבלה את הכינוי "בייבי דלתא דון".

מבצע חיפוש רחב היקף יצא לפועל באזור וכלל סירות, מסוקים ומאות מתנדבים. אף על פי כן, גופתה של האם לא נמצאה בנהר האדיר. בינתיים, התינוקת נשלחה לבדיקה של מומחים לרפואה משפטית. ממצאי הנתיחה לאחר המוות קבעו שהיא הושלכה למים לאחר מותה. מעבר לזה, הם הצליחו לקבוע כי היא סיבת המוות הייתה חסימת נתיב אוויר, אחרי שמישהו חנק אותה. התינוקת נמצאה ללא מזון בקיבה שלה, אך ניכר כי טיפלו בה היטב לפני שמתה. היא תוארה כבעלת שיער בלונדיני מקורזל ונמצאה בנהר עם שמלה משובצת בצבע אדום ולבן.

בהיעדר קצה חוט לגבי זהותה או בני משפחתה, אחד מסגני השריף של מחוז ג'קסון התנדב לממן את הוצאות הלוויה שלה. היא נקברה בבית העלמין של כנסיית בית אל בעיר פסקגואלה, כאשר כמה סגנים נוספים הביאו אותה למנוחות בארון הקטנטן שלה.

ללא עקבות

בשבועות שלאחר מציאתה של "בייבי דלתא דון", רשויות האכיפה המשיכו במאמצי הזיהוי שהיו זמינים להם באותה עת. הם פרסמו מודעות בעיתון עם התיאור של התינוקת ומאוחר יותר, גם קלסתרון. בשלב מסוים, חוקרים קיבלו דיווח אלמוני שאמה של התינוקת נצפתה מוסרת אותה לחבורת גברים – אך עד מהרה התברר שהתקרית הייתה קשורה לתיק חקירה אחר הנוגע להיעלמותו של תינוק אחר. כלי התקשורת באזור סיקרו את התקרית באריכות, עד לנקודה שבה הסיפור כבר לא היה אקטואלי. עם הזמן, העניין סביב הפרשה המסתורית דעך והיא הפכה לתיק פתוח.

במשך יותר מ-20 שנה לא הייתה שום התקדמות בחקירה. בשנת 2009, הוחלט להוציא את גופתה מן הקבר על מנת להוציא ממנה דגימת דנ"א. חוקרים קיוו שניתן יהיה להשתמש בדגימה בשביל למצוא קרובי משפחה שלה במאגרי מידע גנטיים. פרטיה עלו למערכת הלאומית לנעדרים וקורבנות בלתי מזוהים, כמו גם למרכז הארצי לילדים נעדרים. למרות זאת, לא נמצאה שום התאמה.

אחרי שהבדיקה הגנאלוגית הובילה חוקרים למבוי סתום, הוחלט לשחזר תמונות חדשות של פניה. לאורך השנים, מומחים לשחזור פנים ערכו שתי תמונות שמדמות כביכול את התינוקת בגיל מאוחר יותר – המאוחרת ביותר ביניהן פורסמה בשנת 2014. גם זה לא עזר לחקירה. זהותה של "בייבי דלתא דון" עדיין הייתה בגדר תעלומה.

 

דלתא דון (צילום: truecrimeed, טוויטר)
בתמונה: אלישה אן היינריך | צילום: truecrimeed, טוויטר

חלפו 6 שנים מאז פרסום שחזור הפנים האחרון. אז, שתי נשים נכנסו לתמונה: אוליביה מק'ארתור וקת'רין סרבוסק. מק'ארתור הייתה אז סטודנטית בת 19 מאוניברסיטת דרום אלבמה וסטאז'רית במעבדת מז"פ. מאז שהיא הייתה ילדה, היא תמיד חלמה להיות חוקרת שמפצחת תעלומות ברחבי המדינה. בתחילת דרכה במעבדה, היא סייעה לחוקרים לזהות שני קורבנות אלמוניים ולפתור את תיקי החקירה שלהם. תיק החקירה השלישי שהיא קיבלה היה זה של "בייבי דלתא דון".

קת'רין סרבוסק חגגה באותו זמן את יום הולדתה ה-40. לטענתה, היא הייתה אמורה אז לצאת לחופשה מפנקת עם בני משפחתה, אבל החליטה לקחת את הכסף שחסכה ולממן באמצעותו את המחקר הגנאלוגי הנדרש בשביל לגלות את זהותה של התינוקת האלמונית שנמצאה בנהר המיסיסיפי בחורף של 1982.

בשיחה עם כתבים מקומיים, היא סיפרה שגדלה במדינת ארקנסו ושמעה כבר בצעירותה על הפרשה. לטענתה, היא והתינוקת נולדו פחות או יותר באותה תקופה. יום אחד, היא החליטה להתקשר למשרד השריף של מחוז ג'קסון ולומר להם שברצונה להזרים כסף לצורך חידוש החקירה – הבקשה נענתה בחיוב ומק'ארתור יצאה לדרך.

יחד עם צוות מומחים, היא הצליחה ליצור מהדגימה הגנטית את עץ המשפחה של התינוקת האלמונית. בחודש דצמבר האחרון, כמעט 7 וחצי שבועות חלפו מאז תחילת המחקר שלהם, הייתה פריצת דרך ראשונה בפרשה מזה עשרות שנים: שמותיהם של קרובי משפחה של "בייבי דלתא דון" שעדיין חיים במדינת מיזורי, השוכנת צפונית למיסיסיפי וארקנסו. "לקח לנו 52 ימים לפתור תעלומה בת 38 שנה". שתי הנשים העבירו את הפרטים לחוקרים של משרד השריף, שגילו עד מהרה ששמה של התינוקת היה אלישה אן היינריך.

החקירה עדיין פתוחה

אלישה הייתה בת שנה וחצי כשמתה. אמה, גוונדלין קלמונס, גרושה טרייה, נפרדה מבני משפחתה ב-24 בנובמבר של אותה שנה גורלית ונסעה לבלות את חג ההודיה יחד בפלורידה עם בן זוגה החדש. היא נראתה בחיים בפעם האחרונה בעיר ג'ופלין, מיזורי. החבר שלה דאז היה מבוקש לחקירה בשנים שלאחר ההיעלמות של האם ובתה, אבל גם עקבותיו אבדו באורח מסתורי עד שבסופו של דבר התברר לחוקרים שהוא מת.

נכון להיום יש בארה"ב כ-40 אלף תיקי חקירה שנוגעים לקורבנות בלתי מזוהים – רובם עדיין לא נפתרו כי אין מספיק תקציב לכך. "מרבית תחנות משטרה במדינה לא מסוגלות להרשות לעצמן להשקיע בבדיקות האלה", הסבירה סרבוסק בריאיון לאתר החדשות Oxygen. "בסוף היום, זאת השורה התחתונה: צריך להפנות תקציבים לחקירות הגנטיות האלה".

 

דלתא דון (צילום: Shelby Myers FOX10 News, פייסבוק)
גוונדלין קלמונס נראתה לאחרונה ב-24 בנובמבר, 1982 | צילום: Shelby Myers FOX10 News, פייסבוק

לאחרונה חשפו מצבה חדשה בחלקת הקבורה של "בייבי דלתא דון", אליה נחרט שמה האמיתי של התינוקת. כמעט שלושה חודשים אחרי שפיצחה את זהותה של התינוקת, מק'ארתור ממשיכה לפקוד את קברה עם פרחים ולנקות את המצבה. עד היום, לא ברור אם האישה שהלכה עם אלישה אן היינריך על כביש 63 אכן הייתה גוונדלין קלמונס. עד היום, לא יודעים מי הרג את התינוקת שנמצאה בנהר המיסיסיפי. עד היום, לא ברור מה עלה בגורלה אמה של "בייבי דלתא דון".