מיליוני אמריקאים יחגגו בסוף השבוע הזה את חג ההודיה בבתיהם – החג שבו תושבי ארה"ב חוגגים את יבול הסתיו האחרון ומודים לאלוהים. זה אחד החגים שהכי מזוהים עם ערכי המשפחה באמריקה הצפונית, יחד עם הסעודה הגדולה שבה מוגש תרנגול הודו ממולא בכל טוב. למרות זאת, אין זה אומר שלא התחוללו טרגדיות מצמררות באותה עת – ואחת ספציפית התחוללה זמן קצר אחרי אותה ארוחה חגיגית.

חג ההודיה של 2009 הייתה הפעם הראשונה מזה שנים רבות שבני משפחת מריג' הזמינו את פול לחגוג איתם. בשנותיו המוקדמות, הוא היה מוכר באהבתו הגדולה לאומנויות הבמה. בבית הספר התיכון, הוא אפילו השתתף בהפקה תיאטרלית של הסרט "פוטלוס". את הלימודים הוא סיים בהצטיינות ואפילו הפך לאחד התלמידים הבולטים במחזורו באוניברסיטת מיאמי – אך עם הזמן, משהו נורא קרה לו.

View this post on Instagram

A post shared by The Redhead Report Podcast (@redhead_report)

עוד היום לא ממש יודעים מה הוביל להתדרדרות הקיצונית במצבו הנפשי של פול מריג', אבל הסימנים היו בלתי ניתנים להכחשה. בשלב מסוים, הוריו נחרדו לגלות שהוא ירה בעצמו בניסיון כושל לשים קץ לחייו. באותם שנים, אמו, קרול, חשדה שהוא סובל מדיכאון והפרעה טורדנית כפייתית (OCD). בעקבות הדרדור במצבו הנפשי, הקשר של פול עם שאר בני משפחתו נותק ובמרוצת הזמן, מצא את עצמו פחות-ופחות באירועים ומפגשים משפחתיים. מקורביו סברו באותה תקופה שהוא עושה כמיטב יכולתו להתמודד עם השדים שלו. אף על פי כן, לאף אחד מהם לא היה מושג שבאותה עת, שנאה תהומית שלו כלפי כל אחת ואחד מהם רק הלכה והתעצמה.

השיר האחרון של משפחת מריג'

פול הוזמן לסעודת חג ההודיה המשפחתית בעיר ג'ופיטר, פלורידה, בביתה של בת דודו, מיוריאל סיטון. רבים חשבו שזו תהיה הזדמנות פז עבורו לחדש את הקשר עם בני המשפחה ובייחוד עם אחותו, קרלה. למעשה, אותה ארוחה הייתה הפעם הראשונה שהשניים נפגשו מאז שזו הגישה נגדו צו הרחקה, כי הוא איים לרצוח אותה. מיוריאל חיה בג'ופיטר יחד עם בעלה, ג'ים, ובתם בת ה-6 – מקיילה. יחד עם עוד 17 אורחים, פול ישב בארוחה החגיגית ואכל ממנת תרנגול ההודו המסורתית. מאוחר יותר, הוא פרש לסלון ויחד עם כולם, הצטופף סביב פסנתר הכנף ושר שירים. זה היה ערב מושלם, לפחות עד שמצב רוחו של פול השתנה באופן קיצוני.

מקורבים סיפרו שברגע אחד, פול הרגוע חזר לסורו והחל לתקוף מילולית את אלו שנכחו בסלון. זועם, הוא פנה אל בני משפחתו ואמר: "חיכיתי 20 שנה לעשות את זה". פול יצא מהבית בסערה והותיר את כל האורחים המומים לחלוטין. הם עמדו לשים את ההתפרצות מאחוריהם ולחזור לשירה החגיגית, כאשר לפתע, פול מריג' חזר פנימה עם אקדח טעון ופתח באש.

View this post on Instagram

A post shared by @murderlibrarypodcast

הקורבנות הראשונים של המופרע בן ה-35 היו שתי אחיותיו התאומות, קרלה וליסה - שהייתה בחודש השמיני להריונה. מיד אחר כך, הוא ירה בבטן של בעלה של ליסה, פטריק, ששרד את התקרית והפך לאחד העדים המרכזיים במשפט שהתנהל נגד הרוצח ההמוני. הקורבן השלישית הייתה דודתו של היורה, ריימונד בת ה-79. תחילה, הוא ירה בכתפה והותיר אותה מדממת על רצפת הסלון. בעלה ניסה ככל שביכולתו לעצור את הדימום, לפני שפול חזר וירה בה כדור נוסף בחזה.

הקורבן האחרון בטבח של בני המשפחה הייתה באותם רגעים בקומה השנייה של הבית. באכזריות בלתי נתפסת, פול התפרץ לחדר של מקיילה שישנה במיטתה וירה בה למוות מטווח אפס. בעוד בני המשפחה מנסים לטפל בפצועים וההרוגים, הרוצח נמלט מהמקום ונעלם. חמישה שבועות מאוחר יותר, הוא נעצר על ידי המשטרה באחד מאיי הפלורידה קיז – שם הוא התארח תחת זהות בדויה.

החיים שאחרי הטבח

ממצאי חקירת המשטרה חשפו שהטבח בג'ופיטר לא היה ספונטני. למעשה, פול תכנן את הכל בקפידה כמה שבועות לפני ואפילו השקיע אלפי דולרים בנשק ותחמושת שבו השתמש בשביל לרצוח את ארבעת בני משפחתו. כמו כן, זמן קצר לפני התקרית הוא משך 12 אלף דולר במזומן מחשבון הבנק שלו – שעתיד היה לשרת אותו בזמן מנוסתו. הוא נתפס בסופו של דבר ב-2 בינואר, 2010, אחרי שמנהל האכסנייה שבה התארח זיהה אותו בפרק של תוכנית הטלוויזיה "המבוקשים של אמריקה" (America’s Most Wanted). הוא נעצר במרחק של 3 שעות נסיעה מהבית שבו ירה למוות בשתי אחיותיו, דודתו והאחיינית שלו.

במהלך המשפט שהתנהל נגד פול, ג'ים ומיוריאל סיטון התייחסו מספר פעמים לטרגדיה האיומה והפנו את האצבע המאשימה כלפי הוריו של הרוצח. לטענתם, לא היה להם מושג שפול עומד להגיע לארוחת הערב ואם היו יודעים, הם לא היו מאפשרים לו להיכנס לביתם מעצם העובדה שזה איים לרצוח את אחותו. מקורב אחד אפילו דיבר בגנותה של קרול כשתיאר איך זו פנתה אל בתה בערב הרצח ההמוני ואמרה לה: "אני מקווה שהוא לא ירצח את כולנו הערב".

פול הורשע בסופו של דבר במעשיו במסגרת עסקת טיעון שחסכה ממנו עונש מוות. הוא נידון לשבעה מאסרי עולם, אותם הוא מרצה בכלא פאלם ביץ' השוכן במדינת פלורידה. פול מעולם לא חשף מה הניע אותו לרצוח את ארבעת בני משפחתו, אך ניכר שהוא חש שנאה עזה כלפיהם באותם רגעים.

בסוכנות הידיעות "סנטינל סאן", אביו תיאר כיצד שוחח איתו פעם על אותו ערב גורלי ובתגובה, זה הביע חרטה על מעשיו האכזריים. "אני חושב עליהם כל הזמן", אמר לאביו. "אני חושב על גן עדן. אני חושב עליהם ללא הפסקה. אני לא מבין איך יכולתי לעשות להם דבר כזה. פגעתי בכולם".

בשנים שאחרי הרצח ההמוני, בני המשפחה של פול מריג' עדיין עושים כמיטב יכולתם לאסוף את השברים של אותו לילה גורלי. בשנת 2012, כמעט 3 שנים אחרי הטבח של חג ההודיה, ג'ים ומיוריאל ילדו את בתם השנייה – נטליה גרייס. שנתיים מאוחר יותר, נולדה בתם השלישית, ריילה.

בשיחה עם ערוץ החדשות WPTV, ג'ים התייחס להתמודדות עם האובדן של בתו. "יום אחד, התעוררתי בבוקר ושמעתי את מיוריאל שרה בשקט", סיפר. "אוזניי התחדדו ופתאום הבנתי שהיא שרה לנטליה את השיר 'אמייזינג גרייס'. באותו רגע זה הכה בי: לא משנה מה יהיה, אנחנו נשרוד את זה".